Sarımsak yemekler de veya kozmetik amaçlı ürünler de kullanılan önemli bir antioksidandır. Sarımsağın vücut sağlığı ve cilt sağlığı için çok sayıda faydası mevcuttur. Sizlerde sarımsağın bilinmeyen faydalarına çok şaşıracaksınız! Peki sarımsak bizlere ne gibi faydalar sağlıyor? Birlikte öğrenelim.

Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarımsak cilt için önemli bir konuma sahiptir. Cilt üzerinde gözle görülür değişikliklere neden olabilir. Peki, cilde faydaları nelerdir?

Faydaları şunlardır:

 • Cilt için detoks görevi üstlenir. Cildin yapısını bozacak unsurları vücut içerisinden uzaklaştırır.
 • Cildin nefes almasını sağlar ve gözeneklerin daha sıkı yani genç görünmesine yardımcı olur.
 • Cilt lekelerini giderir ve lekelenme sorununu ortadan kaldırır.
 • Cilt üzerinde biriken bakteri ve mikropları kısa zamanda yok eder ve vücuttan uzaklaştırır.
 • Cildi yeniler ve cildin yağ dokusunu korur.
 • Tıkalı gözenekleri açar.
 • Sivilce ve siyah nokta önleyici anti bakteriyel bir yapısı mevcuttur.
 • Cildin daha aydınlık ve estetik görünmesine yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde meydana gelen mantar faktörlü enfeksiyonlara iyi gelir.
 • Kızarıklık, egzama sorununu yatıştırır.
 • Cilt dokusunun sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.

Sarımsağın cilde faydaları saymakla bitmez. Sarımsağın içerisinde çok önemli bileşenler vardır. Bu bileşenler sadece cilt için değil vücut için de faydalara sahiptir.

Sarımsağın Bilinmeyen Faydalarına Çok Şaşıracaksınız!

Sarımsağın Bilinmeyen Faydalarına Çok Şaşıracaksınız!

Sarımsağın Saça Ve Saçlı Deriye Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın saça olan faydaları da oldukça şaşırtıcıdır. Saça olan faydaları nedeniyle saç bakım ürünleri içerisinde sarımsak kullanılmaktadır. Sarımsak özlü şampuanlar ve saç kremleri satışa sunulmuştur.

MİDYO  Emekliler dikkat önemli uyarı! Haciz gelebilir, sakın imzalamayın

Saça olan faydaları şunlardır:

 • Saçlarda oluşan kırık ve kötü görünüme engel olur.
 • Saç köklerinin sağlıklı şekilde beslenmesine yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini en aza indirir.
 • Saç içerisinde oluşan kepek, sedef ve yara oluşumlarını giderir.
 • Saç köklerinin daha kalın, sık çıkmasına yardımcı olur.
 • Saç derisini mantarlardan ve enfeksiyonlardan korur.
 • Saça yumuşaklık katar ve saçın parlak görünmesine yardımcı olur.

Saç için faydalı olan sarımsak ve sarımsak içerikli ürünler enfeksiyona karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bu sayede saçların olduğundan daha kusursuz görünmesine yardımcı olur.

Sarımsak Hangi Hastalıklara Şifa Oluyor?

Düzenli olarak sarımsak tüketen bir kişinin çoğu hastalığa karşı direnç kazandığını biliyor muydunuz? İçerisinde yer alan unsurlar nedeniyle sarımsak çoğu hastalığa iyi gelmektedir. Bağışıklık güçlendirici etkisi sayesinde vücuda bakteri girmesini engelliyor. Tansiyon, kolesterol gibi hastalıkları dengeleyerek bu hastalıklara yakalanma riskini düşürdüğü biliniyor. Ayrıca sarımsak kanser ve kanserli oluşumlara da engel olmaktadır.

Kanserli dokular ile girdiği savaşta sonuna kadar mücadele etmektedir. Tümör oluşumlarına izin vermez ve vücut için güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Solunum yolu hastalıkları, sindirim yolu hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarına karşı koruyucu bir bariyer oluşturur. Yarattığı mucizeler sayesinde sarımsak tüketimi çoğu doktor tarafından önerilmektedir.

Sarımsağın Tırnak Dokusuna Faydası Nelerdir?

Tırnaklar bazı nedenlerden dolayı estetik görünmeyebilir. Buna sebep olan etken çoğu zaman tırnak mantarı ve tırnak enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyon giderici etkisi olan sarımsak sayesinde tırnak dokusu eski görünümüne kavuşabilir. Sarımsak tırnak dokusunun yenilenmesine yardımcı olur ve tırnak dokusunda meydana gelen sararmalara karşı tırnağı korur. El ve ayak tırnaklarına sarımsak ezilerek konulabilir. Faydasını ve yarattığı mucizeyi kısa zaman içinde göreceksiniz.

MİDYO  Şarabın sırrını çözdüler, gerçek ortaya çıktı. Bira mı, yoksa kırmızı şarap mı? Alkol araştırmasından çarpıcı sonuç

Sarımsak Cinsel Performansı Arttırıyor

Sağlıklı bir cinsel ilişki eşler açısından oldukça önemlidir. Sarımsağın az bilinen bir özelliği ise cinsel performansı arttırıcı bir etkiye sahip olduğudur. Sarımsağın içerisinde yer alan çeşitli bileşenler afrodizyak etkisi yaratmaya yardımcı olur. Bu sayede eşler arasında kaliteli bir cinsel ilişki meydana gelir.

Sarımsak aynı zamanda üreme sistemleri için de oldukça faydalıdır. Kadında yumurtaların erkeklerde ise spermin sağlıklı kalmasına ve işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Üreme sistemi hastalıklarına yakalanma olasılığını düşürür. Ayrıca serviks kanseri, yumurtalık kanseri gibi kanser çeşitlerine karşı koruma özelliği mevcuttur.

İZLEYİN: Sarımsağın 12 sıradışı faydası…

Sarımsak İyi Bir Balgam Söktürücüdür

Solunum yolları enfeksiyonları balgam gibi sorunları meydana getirebilir. Bu gibi durumlarda balgamın vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Bunun için de en etkili ve doğal antibiyotik sarımsak olarak bilinir. Sarımsak balgam söktürücü etkisi sayesinde vücutta biriken mikropları dışarı atar. Solunum yolunun rahatlamasına ve solunum sıkıntılarının yaşanmamasına neden olur. Ciğerleri korur ve hastalıklara yakalanma olasılığını ortadan kaldırır.

İlgili Makaleler
Bodrum Haremtan Koyu’ndaki rezalette önemli gelişme

Bodrum Haremtan Koyu'nu mesken tutmuş, anadan doğma olarak yüzen ve güpegündüz açık alanda ilişkiye giren erkek grubu gözaltına alınmıştı. Sonrasında OKU

Türkiye’nin gündemine oturan iğrenç olayların yaşandığı Haremtan Koyu nerede?
MİDYO  Stresi azaltmaya yardımcı olacak 18 harika gıda

Bodrum Haremtan Koyu’ndaki iğrenç görüntüler izleyenleri şok etti. Bodrum'un en güzel koylarından biri olan Haremtan Koyu’nda bir grup erkeğin bu OKU

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçın birçok yemek ve tatlılarda kullanılan bir besin ürünüdür. Hem tatlı hem de acımsı bir tadı var ama yemek ve OKU

Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU