Sarımsak yemekler de veya kozmetik amaçlı ürünler de kullanılan önemli bir antioksidandır. Sarımsağın vücut sağlığı ve cilt sağlığı için çok sayıda faydası mevcuttur. Sizlerde sarımsağın bilinmeyen faydalarına çok şaşıracaksınız! Peki sarımsak bizlere ne gibi faydalar sağlıyor? Birlikte öğrenelim.

Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarımsak cilt için önemli bir konuma sahiptir. Cilt üzerinde gözle görülür değişikliklere neden olabilir. Peki, cilde faydaları nelerdir?

Faydaları şunlardır:

 • Cilt için detoks görevi üstlenir. Cildin yapısını bozacak unsurları vücut içerisinden uzaklaştırır.
 • Cildin nefes almasını sağlar ve gözeneklerin daha sıkı yani genç görünmesine yardımcı olur.
 • Cilt lekelerini giderir ve lekelenme sorununu ortadan kaldırır.
 • Cilt üzerinde biriken bakteri ve mikropları kısa zamanda yok eder ve vücuttan uzaklaştırır.
 • Cildi yeniler ve cildin yağ dokusunu korur.
 • Tıkalı gözenekleri açar.
 • Sivilce ve siyah nokta önleyici anti bakteriyel bir yapısı mevcuttur.
 • Cildin daha aydınlık ve estetik görünmesine yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde meydana gelen mantar faktörlü enfeksiyonlara iyi gelir.
 • Kızarıklık, egzama sorununu yatıştırır.
 • Cilt dokusunun sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.

Sarımsağın cilde faydaları saymakla bitmez. Sarımsağın içerisinde çok önemli bileşenler vardır. Bu bileşenler sadece cilt için değil vücut için de faydalara sahiptir.

Sarımsağın Bilinmeyen Faydalarına Çok Şaşıracaksınız!

Sarımsağın Bilinmeyen Faydalarına Çok Şaşıracaksınız!

Sarımsağın Saça Ve Saçlı Deriye Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın saça olan faydaları da oldukça şaşırtıcıdır. Saça olan faydaları nedeniyle saç bakım ürünleri içerisinde sarımsak kullanılmaktadır. Sarımsak özlü şampuanlar ve saç kremleri satışa sunulmuştur.

MİDYO  Zencefilin yararları saymakla bitmiyor! Mideyi rahatlatır, vücuttaki yağı önler ve daha neler neler

Saça olan faydaları şunlardır:

 • Saçlarda oluşan kırık ve kötü görünüme engel olur.
 • Saç köklerinin sağlıklı şekilde beslenmesine yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini en aza indirir.
 • Saç içerisinde oluşan kepek, sedef ve yara oluşumlarını giderir.
 • Saç köklerinin daha kalın, sık çıkmasına yardımcı olur.
 • Saç derisini mantarlardan ve enfeksiyonlardan korur.
 • Saça yumuşaklık katar ve saçın parlak görünmesine yardımcı olur.

Saç için faydalı olan sarımsak ve sarımsak içerikli ürünler enfeksiyona karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bu sayede saçların olduğundan daha kusursuz görünmesine yardımcı olur.

Sarımsak Hangi Hastalıklara Şifa Oluyor?

Düzenli olarak sarımsak tüketen bir kişinin çoğu hastalığa karşı direnç kazandığını biliyor muydunuz? İçerisinde yer alan unsurlar nedeniyle sarımsak çoğu hastalığa iyi gelmektedir. Bağışıklık güçlendirici etkisi sayesinde vücuda bakteri girmesini engelliyor. Tansiyon, kolesterol gibi hastalıkları dengeleyerek bu hastalıklara yakalanma riskini düşürdüğü biliniyor. Ayrıca sarımsak kanser ve kanserli oluşumlara da engel olmaktadır.

Kanserli dokular ile girdiği savaşta sonuna kadar mücadele etmektedir. Tümör oluşumlarına izin vermez ve vücut için güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Solunum yolu hastalıkları, sindirim yolu hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarına karşı koruyucu bir bariyer oluşturur. Yarattığı mucizeler sayesinde sarımsak tüketimi çoğu doktor tarafından önerilmektedir.

Sarımsağın Tırnak Dokusuna Faydası Nelerdir?

Tırnaklar bazı nedenlerden dolayı estetik görünmeyebilir. Buna sebep olan etken çoğu zaman tırnak mantarı ve tırnak enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyon giderici etkisi olan sarımsak sayesinde tırnak dokusu eski görünümüne kavuşabilir. Sarımsak tırnak dokusunun yenilenmesine yardımcı olur ve tırnak dokusunda meydana gelen sararmalara karşı tırnağı korur. El ve ayak tırnaklarına sarımsak ezilerek konulabilir. Faydasını ve yarattığı mucizeyi kısa zaman içinde göreceksiniz.

MİDYO  Her derde deva lavanta yağı faydaları nelerdir?

Sarımsak Cinsel Performansı Arttırıyor

Sağlıklı bir cinsel ilişki eşler açısından oldukça önemlidir. Sarımsağın az bilinen bir özelliği ise cinsel performansı arttırıcı bir etkiye sahip olduğudur. Sarımsağın içerisinde yer alan çeşitli bileşenler afrodizyak etkisi yaratmaya yardımcı olur. Bu sayede eşler arasında kaliteli bir cinsel ilişki meydana gelir.

Sarımsak aynı zamanda üreme sistemleri için de oldukça faydalıdır. Kadında yumurtaların erkeklerde ise spermin sağlıklı kalmasına ve işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Üreme sistemi hastalıklarına yakalanma olasılığını düşürür. Ayrıca serviks kanseri, yumurtalık kanseri gibi kanser çeşitlerine karşı koruma özelliği mevcuttur.

İZLEYİN: Sarımsağın 12 sıradışı faydası…

Sarımsak İyi Bir Balgam Söktürücüdür

Solunum yolları enfeksiyonları balgam gibi sorunları meydana getirebilir. Bu gibi durumlarda balgamın vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Bunun için de en etkili ve doğal antibiyotik sarımsak olarak bilinir. Sarımsak balgam söktürücü etkisi sayesinde vücutta biriken mikropları dışarı atar. Solunum yolunun rahatlamasına ve solunum sıkıntılarının yaşanmamasına neden olur. Ciğerleri korur ve hastalıklara yakalanma olasılığını ortadan kaldırır.

İlgili Makaleler
Her derde deva lavanta yağı faydaları nelerdir?

Lavanta bitkisinden elde edilen lavanta yağı hoş kokulu ve faydalı bir unsurdur. Vücut sağlığı ve cilt sağlığına çok fazla faydası OKU

Balı güzellik rutininize dahil edin! Sonuçları sizi ve etrafınızdakileri şaşırtacak

Güzellik amacı ile çok sayıda ürün kullanılmaktadır. Doğal içerikli ve cilde iyi gelen bir ürün kullanmak isteyenler için bal önemli OKU

MİDYO  Alt ıslatma (Enürezis) nedir? Kalıcı çözüm için ne yapmalı?
İncirin faydaları nelerdir? Kuru mu yaş incir mi daha yararlı?

Cennet meyvesi olarak da bilinen incir, ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. İncirin içeriğinde bulunan maddeleri öğrenen birçok kişi, OKU

Hem daha sağlıklı, hem zinde bir vücut, hem de bağırsak sağlığınızı koruyabilmeniz için tüketmeniz gereken mucize 13 besin

Bağırsaklarınızı temizleyen ve size faydalı olan birbirinden önemli besinleri araştırdık ve bir araya getirdik. Bağırsak sağlığına iyi gelen 13 besin OKU