Bazı insanlar, çocuklarının tablet ya da bilgisayar başından kalkmadığından şikâyet ediyor. Çocukların bu teknolojik ürünlerin başında haddinden fazla kalması, çocuğun sosyalleşmesi adına sıkıntılı bir durum. Bu sebeple ailelerin çocuklarıyla daha çok zaman geçirmesi ve çocukları ile ilgilenmeleri gerekiyor.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce, çocuklar çocukluklarını doyasıya yaşardı. Sokaklarda, caddelerde top koşturanlar mı dersiniz, ip atlayan ve zamanlarını daha güzel geçirmek adına yeni oyunlar bulmaya çalışanlar mı dersiniz…

Gerçek hayatın içinde, o hayatın kendilerine sundukları şeylerle vakitlerini geçiren bu çocuklar, hayal kurma konusunda da kendilerini bilerek ya da bilmeyerek geliştiriyordu. Peki ne oldu bu çocuklara? Artık çocukların çoğu, gerçek hayatı sanal dünyadan takip etmeye çalışıyor. Hayal dünyaları da oluşamıyor bu nedenle. Çünkü internet üzerinden bu çocuklara zaten hazır bir dünya sunuluyor.

İzleyin: Evde Yapılacak 8 Basit Etkinlik // İzole Günlerde Eğlenceli Etkinlikler

Her şeyi bir pencere ardından görmeye çalışan ve sokağın tozlu yollarında bulunamayan bu çocuklar, çocukluklarını kaybetmeye başlıyor bir anlamda. Peki çocukların gerçek hayatta bulunabilmesi adına neler yapılabilir? Onların gerçek hayat vasıtası ile kendi dünyalarını kurmasını sağlamak için neler yapılabilir?

Başta da belirttik aslında. Bunun için ailedeki bireylerin, özellikle anne babaların çocukları ile zaman geçirmesi gerekiyor. Onlara gerçek dünyanın var olduğunu kanıtlayabilecek en önemli kişiler, çocukların anne ve babasıdır.

MİDYO  Çocuklarda doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Video: Çocuğunuzla Birlikte Yapabileceğiniz 8 Eğlenceli Egzersiz

Pek çok insanın aklına bazı sorular dönüp duruyor: “Çocuğumla ne tür etkinlikler yapabilir, onun kaliteli zaman geçirmesini nasıl sağlayabilirim? Bu konuda oldukça fazla başlık bulunuyor. İşte çocuklarınızla beraber yapabileceğiniz etkinlikler:

  1. Çocuğunuzla Beraber Oynayabileceğiniz Oyunlar: Çocuğunuzla birlikte internet üzerinden değil de gerçek hayatta çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Bu sayede onlarla doğru bir iletişim kurabilir ve onların sosyalleşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Peki çocuğunuzla hangi oyunları oynayabilirsiniz?
  • Satranç, dama gibi zekâyı geliştiren oyunlar oynayabilirsiniz.
  • Jenga, kızmabirader gibi kutu oyunlarını oynayarak vakit geçirebilirsiniz.
  • Sessiz sinema, misket, beştaş gibi bundan bir 10-15 yıl önce oynanan oyunları çocuğunuzla birlikte oynayarak siz de nostalji yaşayabilirsiniz.
  • Çocuklarınızın yabancı dilinin gelişmesi adına yabancı dillerde hazırlanmış çeşitli oyunları oynayabilirsiniz. Çocuğunuz bir yandan eğlenirken bir yandan da çeşitli yabancı dilleri öğrenmiş olacak.
  1. Çocuğunuzla Birlikte Evde Yapabileceğiniz Çeşitli Etkinlikler: Çocuğunuzla sadece oyun oynamak durumunda değilsiniz. Onunla evde farklı etkinlikler yaparak da çok güzel ve kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Çocuğunuzla, onun sevdiği yemeklerden ya da tatlılardan yapabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz, kendi sevdiği şeyi tek başına yapabildiğini görecek ve özgüven sahibi olacaktır. Bunun yanı sıra evde bozulan bir eşya var ise çocuğunuzla beraber tamir edebilirsiniz. Evde yastıki çarşaf gibi nesnelerden çadır kurabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuza ilk kamp deneyimini yaşatmış olursunuz.
  2. Aile Bilinci Yaratan ve Ailenin Önemini Kavratan Etkinlikler: Çocuğunuzda aile bilincinin oluşması oldukça önemlidir. Çünkü toplumun en küçük yapıtaşı olan aile bilincine sahip olan bir çocuk, ileride kendisi de aile kurduğunda bu daha önceden oluşmuş bu bilinç ile aile bireylerine sevgi ve saygı çerçevesinde yaklaşacaktır. Çocuğunuzdaki aile bilincini geliştirmek adına çocuğunuzun sevdiği birine misafirliğe gidebilirsiniz ya da o kişi veya kişiler size gelebilir. Zaman zaman aile fotoğrafları da çektirebilirsiniz. Hatırlamak istediğiniz anılar, ölümsüzleşir böylece. Ara ara ışıkları tamamen kapatın ve mum yakın. Bunlar da aile bilinci yaratacak etkinlikler sınıfına girmektedir.
  3. Çocuğunuzun Yaratıcılığını Geliştiren Etkinlikler: Çocuğunuzla birlikte hikâye yazabilir, dikiş dikebilir, ahşap bir eşya ya da mobilya boyaması yapabilirsiniz. Bunlar da çocuğunuzun yaratıcılığını oldukça fazla geliştiren etkinliklerdir. Çocuğun hayal kurması, onun gelişimi için oldukça önemlidir.
MİDYO  Evde spor yapmanın en etkili yolları nelerdir?

Sizler de çocuklarınızla beraber bu tarz etkinlikler yapabilir ve bu sayede onların telefon ya da tablet karşısında oldukça fazla zaman geçirmesini engelleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler
Çocuklarda doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Her yaşta bireyin tüketmesi gereken besinler gibi çocukların yiyebileceği sağlıklı yiyecekler de onların zihinsel ve bedensel gelişimi açısından oldukça yararlıdır. OKU

Okul öncesi eğitim nedir?

Okul öncesi dönemi çocukların gelişiminin en hızlı olduğu ve öğrenmeye açık olduğu yılları kapsamaktadır. Bu yılları en doğru ve verimli OKU

Teknolojinin çocuk gelişimine etkisi nedir?

Teknoloji hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Teknoloji; pek çok alanda işlerimizi kolaylaştırdığı ise hepimizin bildiği ise bir gerçek. Peki; teknolojinin çocuk OKU

Eğitici oyuncakların çocuklara faydaları

Oyuncaklar, çocukların en iyi arkadaşlarından biridir. Pek çok çocuk; oyuncaklar ile oynamak, vakit geçirmekten zevk alır. Çocukların sessiz arkadaşları olan OKU