Teknolojinin bu kadar gelişim göstermesi birçok fazla sosyal medya platformlarının yer almasına neden oldu. Akla gelen her alan için farklı bir platformun olmasının yanı sıra farklı yaş kesimlerinin yoğunlukta tercih ettikleri platformlar da bulunuyor.

Tabi ki bu kadar geniş kesimlere hitap etmesi olumlu etkileri beraberinde getirdiği gibi birçok olumsuz etkileri de beraberinde getirir. İnsanlar olarak birçok şeyin ölçülü bir şekilde hayatımızda yer almasını sağlayamıyoruz. Tabi ki durum böyle olduğu için de insanlık olarak beraberinde gelen negatif etkilerden payımızı alıyoruz. Sosyal medya hayatımızı etkisi altına alabilir. Hele ki bir de dengeyi kuramayarak sosyal medya bağımlılığı ile yüzleşmek zorunda kalırsak hayatımızın birçok noktasında olumsuz etkileri görürüz. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için aslında her şeyin azı karar çoğu zarar ata sözüne uymamız gerekir.

Sosyal medya bağımlılığının zararları

Sosyal medya bağımlılığının zararları aslında saymak ile bitmeyecek kadar çoktur. A dan z ye kadar hayatımızın her alanında etkili olan bu zararlar;

 1. İnsanlar ile iletişimin azalmasına neden olur.
 2. Herkesin daha çok asosyal ve içe kapanık bir hal almasına neden olur.
 3. Yanlış alanlarda takılarak kişilerin karakterlerinde bozulma – kötüye özenme – yanlışı doğru olarak benimseme gibi durumları meydana gelir.
 4. Kişilerin karşısındaki insanlara karşı davranışları değişir.
 5. Ruhsal anlamda bozukluklar meydana gelir.
 6. Gelişim dünyasında yer alıyor olmamıza rağmen bağımlı olan insanlar bir adım ileri gitmek yerine sürekli geriye doğru adım atarlar.
 7. Dış ortamdan soyutlanır aslında her şeyi kendi dünyalarına taşırlar.
 8. Depresyon belirtileri daha ön plana çıkar.
 9. Beklentiler her zaman daha üst seviyelere çıkar ve ellerindekiler ile yetinmek konusunda bir hayli zorluk çekerler. Yani bir insan daha doyumsuz olmaya başlar. Tatmin seviyeleri ortadan yok olur.
 10. Uykusunda olduğu anlarda bile sürekli acaba ne kaçırıyorum, neler oluyor, hemen gireyim gibi düşüncelere neden olur.
 11. Uyku düzensizliği ön plana çıkar ve sürekli erişim isteği gelir.
 12. Sürekli telefon ya da bilgisayar ellerinde olur.
 13. Dış dünyada neler olup bittiğini kaçırır – aslında hayattan geride kalır ve birçok şeyin tadını unutur.
MİDYO  Dijital mutfak teknolojilerindeki gelişmeler nelerdir? Akıllı buzdolapları, tavalar, sürahiler...

Gibi saymak ile bitmez zararları vardır. Bu anlarda insanların yapmaları gereken de bir an önce kendileri üzerinde denge kurmaktır. Ne kadar erken denge kurulursa aslında her şey o kadar hızlı ilerler ve sorunlar ile tamamen yüzleşmeden gerçek hayata dönerek kaçırılan şeyler yakalanır.

Sosyal medya bağımlılığı ön plana geldiği zaman insan ailesini – işini – okulunu akla gelen her şeyini ihmal eder. Tabi ki böyle şeyler karşısında çok fazla kayıplar yaşarız. Eğer birçok şeyi kaybetmek istemiyor ve sevdiklerimize – hayatımızı idame ettirmek zorunda olduğumuz tüm noktalara sahip çıkmak istiyorsak her şey bizim elimizde olmalı.

Sosyal medya bağımlılığından nasıl kurtuluruz?

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın ana temeli aslında kişilerin buna beyninde karar vermesidir. Ne kadar kararlı bir şekilde hareket ederlerse her şey o kadar sorunsuz olacaktır. Daha çok ileri dönük hareket etmek için kişilerin kendilerine yeni bir eğlence bulması ve daha çok sevdiği insanlar ile vakit geçirmeyi tercih etmesi gerekir. Sevdiği insanlar ile yan yana olmak – işlerine yönelmek – dersleri ile ilgilenmek – yeni bir hobi edinmek gibi etkiler aslında bir insanın bağımlılıklarından kurtulmak için en önemli etkilerden birkaçı olacaktır.

İzleyin: Sosyal Medya Bağımlılığı Bizi Neye Çevirdi Nasıl Kurtuluruz?

İlgili Makaleler
WhatsApp web nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlar hayatımızın çok önemli bir parçası haline gelmiş durumda. İçlerinde barındırdığı uygulamalar sayesinde birçok işimizi kolayca halletmemizi sağlayan bu OKU

MİDYO  Instagram reklamı nasıl veriliyor? A'dan Z'ye Instagram reklamları
Sosyal medyanın çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi var?

Birçok ebeveyn sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunda araştırma yapmıştır. Sosyal medya insanların hayatına girdiğinden bu yana birçok şeyi kökünden OKU

Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri

Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri konusu uzmanlar tarafından birçok kez araştırılmıştır. Sosyal medya kullanımı için bilgi edinme ve paylaşım konularında OKU

iPhone telefonlara yazılım nasıl atılır?

iPhone telefonlara yazılım yüklemek mümkün. Fakat yazılım yükleme işleminin son derece titizlikle yapılması gerekmekte. Aksi halde yazılım yükleme sonrasında meydana OKU