Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir yere sahip olan elma sirkesinin faydaları günümüzde de pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Her ne kadar günümüzde her istediğimiz şeyi kısa sürede bulmamız kolay olsa da aslında bu durum tamamen doğal içerikli fermente ürünler için ne yazık ki geçerli olamayabiliyor.

Bu nedenle tamamen doğal elmalardan yapılmış fermantasyon değeri yüksek olan sirkeleri kullanmanız sağlığınız için daha faydalı oluyor. Elma sirkesinin faydaları konusunda yapılan araştırmalar her geçen gün daha farklı bir konuda fayda sağladığı yönünde oluyor.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sirke yapmak aslında her ne kadar kolay bir şeymiş gibi görünse de fayda oranı yüksek bir sirke yapmak oldukça zor ve sabır isteyen bir şeydir. Evinizin ortamında elma sirkesi yapmanız için ilk olarak gerekli olan malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Doğal elma sirkesi için sadece tatlı elma ve klorsuz temiz su kullanmanız yeterli olacaktır.

İlk olarak sirkenizi yapmadan önce elmalarınızı bol sirkeli su içerisinde bekletin. Daha sonra elmaları temiz su ile yıkayın ve kurumaya bırakın. Elmaların kabukları kendiliğinden tamamen kuruduktan sonra ufak ufak doğrayın. Cam bir kavanoza elmaları ve biraz boşluk kalacak şekilde suyu koyun. Ağzını bir bez ve lastikle kapatın. Ev yapımı elma sirkenizin ilk aşaması bu şekilde oluyor.

MİDYO  Rüyada balık görmek ne anlama gelir?

İzleyin: Evde Elma Sirkesi Nasıl Kurulur?

Elma Sirkesi Yaparken Dikkat Edin

Elma sirkesi fermantasyon sürecinde köpürecektir. Bu nedenle her gün temiz metal kaşıkla karıştırın. Ayrıca küf oluşursa düzenli olarak temizleyin. Eğer sirkenizde küf oluşursa o sirkeyi hiçbir şekilde kullanmayın. Sirkenizi süzerken ve şişelerken temiz kaplar kullanıp hava almasını engelleyin.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi her alanda oldukça şifalı bir şeydir. Elma sirkesinin en çok bilinen faydaları ateş düşürücü, mide temizleyici, boğaz ağrısını kesici, saç ve cilt derisini temizleme gibi pek çok farklı alanda şifalı oluyor.

Video: Sirkenin Faydaları ve Doğal Sirke Yapımı | Prof. Saraçoğlu

Elma Sirkesiyle Temizlik

Elma sirkesini biraz su ile karıştırıp yerleri, camları silip toz alabilirsiniz. Aynı zamanda bulaşık ve çamaşır makinesinin yumuşatıcı ve parlatıcı kısmına elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler
Öğrencilere özel 15 pratik yemek tarifi

Yalnız başına ya da birkaç arkadaşı ile birlikte kalan öğrencilerin çoğu, güzel yemek yapmaktan epey uzakta bulunur. Bunun sebeplerinden bir OKU

Jelibon nasıl yapılır?

Günümüzde tüm dünyada yaygın olan abur cubur diye adlandırılan yiyecekleri hepimiz tüketiyoruz elbette. Her ne kadar zararları var olsa da, OKU

Hangi besinlerde C vitamini bulunur?

İnsan sağlığı için yegane gerekli ve son derece faydalı emilim ve enzimlerin başında gelen c vitamini olan yiyecekler bağışıklık sistemi OKU

Limonlu kek nasıl yapılır?
MİDYO  Rüyada bahçe görmek ne anlama gelir?

En pratik kek tariflerinden biri olan limonlu kek, fırını açar açmaz etrafı saran kokusu ile iştahları kabartıyor. Yumuşacık ve mis OKU