Bel ve sırt ağrısı hemen hemen çoğu kişinin yaşadığı problemlerden biridir. Çoğu kişi bundan yakınmaktadır. Belli bir süre sonra bel ve sırt ağrısı, boyun ağrısına da sebebiyet verebilir. Toplumda en çok görülen ağrılardan biridir.

Bel ve sırt ağrılarının nedenleri nelerdir?

  • Bel ve sırt üzerinde yapılmış bazı cerrahi müdahalelerin başarısız olması sonucu oluşan ağrılar,
  • Doğum ve hamilelik süresinin bel ve sırt üzerindeki olumsuz etkileri,
  • Bazı iç organ rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkan ağrılar,
  • Hatalı oturma, yatma şekilleri,
  • Kanser türleri,
  • Aşırı kilo alımı, hatalı yatakta yatmak,
  • Çarpma, düşme sonucu oluşan ağrılar,
  • Kemik erimesi sonucu oluşan ağrılar vb.

Daha birçok neden bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Öncelikle neden doğru saptanıp, ona göre tedavi yöntemi ya da yaşam biçimi değiştirilebilir. Omurga; bel, sırt ve boyun ile bir bütündür. Bir yerdeki sorun diğer bölgelerinde etkilenmesine neden olur. Bunun önüne geçmek adına ilk müdahalenin gecikmemesi faydalı olabilir.

İzleyin: DOĞRU UYKU POZİSYONLARI

Bel Ve Sırt Ağrısı Yaşayanlar İçin Uyku Pozisyonları

Bel ve sırt ağrısı yaşayanlar vücutlarına göre yatış pozisyonu oluşturamadıkları için de ağrı çekiyor olabilirler. Gün içinde doğru olmayan oturma biçimleri ani hareketler de bel ve sırt ağrılarının artmasına sebep olabilir. Yatış pozisyonunu kişi kendine göre belirleyerek ağrılarının artmasını engelleyebilir. Yüzüstü yatmak çoğu kişinin tercihi olmakla birlikte, yükü omurgaya vererek omurga sinirlerinin sıkışması durumuna yol açabilir bu da fıtık ve bel ve sırt ağrılarının artmasına neden olabilir.

MİDYO  2021 Kış kombinleri, bu kışın moda trendleri

Sırt üstü yatış pozisyonu ise; diz kapaklarının altına konulan yükseltiyle desteklenmelidir. Aksi halde arka bacaklarda yer alan kaslar gerilerek bel ağrılarının artmasına neden olabilir. Yan yatış pozisyonu en ideal yatma şeklidir. Bacaklar karın bölgesine doğru toplanmış, bacakların arasına destek konmuş şekilde uykuya dalmanız durumunda omurga rahatlar ve ağrılarınız azalabilir. Tabi her birey kendi sağlık koşullarına göre bir şekil bulabilir ve uygulayabilir.

Bel ve Sırt Ağrısı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Bireylerin yaşam biçimleri, çalışma koşulları, fiziksel aktiviteleri bel ve sırt ağrılarını tetikleyebilir. Gün içinde hareketsiz bir çalışma ortamında tüm gün oturmak zorunda kalan bireylerde bel ağrıları özellikle çok görülebilir. Sabah yataktan kalkarken ani hareketlerde bulunmak da ağrıların çoğalmasına etken olabilir. Bireylerin ortopedik olmayan yataklarda yatması da başka bir neden olabilir.

Ya da ağır yük taşıyan bir bireyin bel ağrısının artması çalışma koşullarının önemini ortaya koyabilir. Bu ve benzeri durumlar da öncelikle yatak seçimini düzeltmek, az hareketli bir işe sahip kişilerin ara ara ufak hareketler yapması, ağır işlerde çalışan kişilerin iş yükünü hafifletmesi, spor yapmak, doğru yatış biçimleri bulup uygulamak gibi çözümler bulunabilir.

Makalemizin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yazıda tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere kesinlikle yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurunuz.

İlgili Makaleler
Bodrum Haremtan Koyu’ndaki rezalette önemli gelişme
MİDYO  En güzel banyo dekorasyonu fikirleri

Bodrum Haremtan Koyu'nu mesken tutmuş, anadan doğma olarak yüzen ve güpegündüz açık alanda ilişkiye giren erkek grubu gözaltına alınmıştı. Sonrasında OKU

Türkiye’nin gündemine oturan iğrenç olayların yaşandığı Haremtan Koyu nerede?

Bodrum Haremtan Koyu’ndaki iğrenç görüntüler izleyenleri şok etti. Bodrum'un en güzel koylarından biri olan Haremtan Koyu’nda bir grup erkeğin bu OKU

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçın birçok yemek ve tatlılarda kullanılan bir besin ürünüdür. Hem tatlı hem de acımsı bir tadı var ama yemek ve OKU

Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU