Artık stres yapmanıza kesinlikle gerek yok, Evet! Bilinmezlikler insanın gözünü biraz korkutuyor Fakat bu oldukça doğal ve ilk defa yurt dışına çıkan herkesin yaşayacağı bir süreçtir. Hepimiz istediğimiz yerlere mutlu mesut bir şekilde gidip geldik, eminiz sende çok güzel anılarla döneceksindir.

Hazırlık Aşamasında Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

1-) Pasaport Çıkarma İşlemi

3 tane ülke hariç, dünyadaki bütün ülkere gidebilmeniz için bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaport çıkarmadan gidebileceğiniz ülkeler ise; Ukrayna, Kıbrıs, Ukrayna ve Gürcistandır son zamanlarda bu ülkelerin arasına Maldova’da eklenmiştir. Buralara gidebilmek için ise; ehliyetinizin olması gerekmektedir. Söz konusu ülkelere ehliyet ile gitmeniz mümkün olmayacaktır.

2.) Pasaportunuzun Üzerindeki Geçerlilik Süresine Kanmamanız Gerekli

Örneğin pasaportunuzun geçerlilik süresine baktınız, daha 4 ay var. İçinizden Oh dediniz, sonra bir yurtdışına çıkmak isrediniz. Fakat bilmiyorsunuz ki, anında sınır dışı edileceksiniz.

Neden mi? Genellikle seyahat etmek isteyeceğiniz bütün ülkeler güncel pasaportunuzun seyahet etmek istediğiniz tarihlerden sonrasında bile en az 6 gibi bir sürü daha geçerli olmasını beklemektedir. Ayrıca yurt dışına çıkacağınız zaman pasaportunuzun en az 2 sayfasının boş olduğunuzu da unutmamanızda fayda vardır.

3-) İlk Defa Yurt Dışına Çıkmak İsteyenler Nereye Gitmelidir?

Vizesiz gidebileceğiniz ülkelerin arasından Karadağ veya Sırbistan tercih edebileceğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Hem estetil hem de oldukça eğlenceli olan bu şehirler vizesiz oluışları nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Söz konusu yerlerin mutfaklarının ve  kültürlerinin de Türkiye’ye yakın olmasından dolayı yabancılık çekmeyeceğinizden de emin olabilirsiniz.

MİDYO  Şok eden görüntü: Yakıt deposundan mazot değil kestane balı akıyor

Schengen Vizesi Ülkeleri içinden ise; İtalya’dan Floransa, Roma ya da İspanya’dan Berselona’yı önermemiz doğru olabilir. Özellikle de; Floransa ve Roma o kadar güzeldir ki, gittiğinize deyecepinden emin olabilirsiniz. Aynı zamanda damak tadı ve insan ilişkileri olarakta bizim kültürümüze çok yakın olduklarını bilmenizde fayda vardır. Berselona ise genç olmak için dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır.

4-) GSM Hattınızı Yurt Dışına Açtırmanız Gerekmektedir

Telefon hattınız siz açtırana kadar yurt dışına kapalıdır. Hattınızı yurt dışında kullanabilmek üzere açtırmazsanızi ne aramaya yapabilirsiniz ne istediğiniz kişiler sizi arayabilir ne de mesaj atabilir. Fakat WiFi yoluyla bağlandığınız her yerde WhatsApp üzerinden sevdiklerinizle rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.  Farklı bir ülkedeyken, rezervasyon yapmak, bilgi almak, ailenizi aramak gibi birçok şeye ihtiyacınız olacaktır. Sırf bu yüzden, telefon hattınızı mutlaka yurtdışına açtırmanız gerekmektedir. Bunu Türkiye’den ayrılmadan yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde telefonunuz yalnız bir telefon makinasına dönecektir. Telefon hattınızı açtırmanızın ise 3 tane yolu vardır;

1-) Şubeye gitmek

2-) SMS göndermek

3-) Müşteri Hizmetlerini Aramak

5-) Priz Uyumuna Dikkat EDİN

Dünyanın farklı ülkelerinde birbirinden farklı voltajlara sahip olan elektirik sistemleri ve ppriz girişleri bulunmaktadır. Biz Türkiye sınırlarında F ve C tiplerini kullanırız. Avrupa’nın büyük bir çoğuınluğu da bu tipleri kullanmaktadır. Amerika’da A ve B, İngiltere’de ise; G tipi prizler kullanılmaktadır. Bu yüzden gideceğiniz yere göre, ülkede farklı bir priz kullanıldığını düşünüp yanınızda adaptör dönüştürücü götürmenizde fayda vardır.

MİDYO  Camdaki Kız yeni bölümünde neler olacak? Final haberi doğru mu?

6-) Hava Durumuna ve Kıyafet Durumunuza Dikkat Edin

Gideceğiniz ülkeye rezervasyon yaptırmadan önce, hava durumuna bakmanızda büyük fayda vardır. Gitmek istediğiniz ülkenin mevsim normalleri; Türkiye’deki mevsim normallerine göre oldukça farklıdır. Örneğin; Kuzey Avrupa ülkerinin Ağustos’u ve Ankara’mnın ağustosu birbirine benzemez. Yani burada t-shirt ve şort ile dışarı çıkarken, orada mont, bere, hırka modunda gezmeniz ve dışarı çıkmanız fazlasıyla mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler
Bodrum Haremtan Koyu’ndaki rezalette önemli gelişme

Bodrum Haremtan Koyu'nu mesken tutmuş, anadan doğma olarak yüzen ve güpegündüz açık alanda ilişkiye giren erkek grubu gözaltına alınmıştı. Sonrasında OKU

Türkiye’nin gündemine oturan iğrenç olayların yaşandığı Haremtan Koyu nerede?

Bodrum Haremtan Koyu’ndaki iğrenç görüntüler izleyenleri şok etti. Bodrum'un en güzel koylarından biri olan Haremtan Koyu’nda bir grup erkeğin bu OKU

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçın birçok yemek ve tatlılarda kullanılan bir besin ürünüdür. Hem tatlı hem de acımsı bir tadı var ama yemek ve OKU

Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU