Bağırsaklarınızı temizleyen ve size faydalı olan birbirinden önemli besinleri araştırdık ve bir araya getirdik. Bağırsak sağlığına iyi gelen 13 besin ise şunlardır;

Konu sağlık olduğu zaman dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden bir tanesi de; bağırsak sağlığınız olmuştur. Yediğimiz şeylerden ruh halimize kadar her yaptığımızdan etkilenen bağırsaklar, bağışıklık sistemimizden de sorumludur. Aynı zamanda bağırsaklarımızın ikinci beyin olduğu adlandırmalarını da hepiniz duymuşsunuzdur.

Şu da bilinen bir gerçektir ki, bağırsaklarımızın sağlıksız olması depresyona bile yol açmaktadır. Yani bağırsak sağlımız düşündüğümüzden çok daha önemlidir. Özellikle de  güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın en önemli olduğu pandemi dönemlerinde. Eğer sizde bağırsaklarınızı temizlemek ve düzenlemek istiyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Bağırsak sağlığınız için tüketebileceğiniz 13 besin ise şunlardır;

 • Brokoli

Brokoli bağırsaklarınızı temizler ve çok daga sağlıklı bir vücuda sahio olmanızı sağlar. Brokoliyi yemeklerinizde kullanmanızın birçok yolu vardır. Çorbasından başlayarak sotesine kadar birden fazla brokoli tarifiyle karşılaşmanız mümkündür.

 • Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, lahana ya da pazı gibi fayalı sebzeler, bağırsak sağlığınız için de oldukça önemlidir. Bu sebleri istersenşz, çiğ bir şekilde salatalarınızda da kullanabilirsiniz.

 • Avakado

Oldukça fazla miktarda lif içeren avakadolar boşaltım sisteminizi düzenlemeniz için de harika bir fırsattır. Avakadoyu sandeviçlerinizden tostunuza kadar birçok tarifte kullanmanız mümkündür.

 • Ahududu

Tatlılarınıza eşsiz bir lezzet katan ahududuyla yazımıza devam edebiliriz. Bağırsak sağlığı için tüketmeniz gereken ahududular, salatalarınıza da çok yakışır. Hatta birçok ünlü şef, ahududu sosu hazırlar ve kuzu etiyle servis yaparar

 • Yulaf
MİDYO  Antioksidan yiyeceklerle nasıl sağlıklı beslenilir?

Ülkemizde gidereken popüler bir hale gelmeye başlayan yulaf, doğru bir şekilde kullanılırsa oldukça lezzetli bir besin haline gelir. Özellikle de; kahvaltı yaparken tüktettiğiniz yulaf, bağırsaklarınızı temizleyebilmeniz için oldukça iyi bir seçenek.

 • Elma

Elma olduça zengin bir lif kaynağıdır. Aynı zamanda da fonksiyonlarınızı düzenlemek için de birebirdir. Bağısak sağlığınızı düzenleyebilmek için, günde bir adet elma yemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle de kabız ve bağırsak problemleriniz varsa, elma tüketimi yapabilirsiniz.

 • Mor Erik

Mor erik müshil etkisi göstermektedir. Mor erik, kabız problemlerinizi çözmeniz ve bağırsaklarınızı temizlemeniz için harika bir besin türüdür. Her gün 2-3 tane erik tüketerek bağırsak fonksiyonlarınızı düzene sokabilirsiniz.

 • Kivi

Kivi de bol miktarda lif içeren meyvelerden bir tanesidir. Bağırsak sağlığınız için bol bol tüketmelisiniz.

 • Armut

Armut metobolizmayı hızlandıran ve bağırsak hareketlerini de düzenleyen bir meyvedir. Tatlı tariflerinden yemek tariflerine kadar birçok tarifte armut kullanımına başvurmanız da oldukça mümkündür.

 • Enginar

Enginar, faydaları saymakla bitmeyen ürünlerden de bir tanesidir.  Probiyotik bir etkiye sahip olan enginar, bağırsak sağlığınız için de oldukça önemlidir. İsterseniz çiğ, isterseniz de pişirerek              tüketebileceğiniz bu besin, çorbadan salataya kadar herşeye oldukça yakışmaktadır.

 • Kefir

Kefir süper besin olarak nitelendirilen ve faydaları saymakla bitmeyen besinlerden ir tanesidir. Sağladığı probiyotik etkisiyle bağırsak hareketlerini de düzene sokan kefir, metabolizmayı hızladırabilmek için de harika bir seçenektir.

 • İncir
MİDYO  Bu vitaminleri çok tüketirsek ne olur? Fazla tüketmemeye dikkat edilmesi gereken vitaminler

Vücudun lif ihtiyacını karşılayan besinlerden bir diğeri de İncirdir. Bu besini isterseniz tatlılarınızda isterseniz de tek başına tüketebileceğiniz ürünlerden bir tanesidir. Aynı zamanda da bağırsak için  oldukça faydalı bir üründür.

 • Chia

Lif açısından da oldukça zengin olan bu ürün, ülkemizde de severek tüketilmektedir.

İZLEYİN: GENÇLEŞTİREN 10 SÜPER GIDA – (Gençlik Sırrı Anti Aging Besinler!) / 5 Dakikada Sağlık

İlgili Makaleler
Stresi azaltmaya yardımcı olacak 18 harika gıda

Birçok insan stresli hissettiğinde bir şeyler yeme isteği duyuyor. Stres halinden kaçınmak zor olsa da kronik stres fiziksel ve duygusal OKU

Bu vitaminleri çok tüketirsek ne olur? Fazla tüketmemeye dikkat edilmesi gereken vitaminler

Vücudun daha sağlıklı olması için vitaminler ve mineraller gerekir. Vitamin ve mineraller vücut içinde yer alan sistemlerin düzenli şekilde çalışmasına OKU

Rüyada yüzmek ne anlama gelir? Rüyada yüzme yorumu

Rüyada en çok görünen eylemlerden biri de yüzmektir. Denizde, havuzda, temiz suda, pis suda yüzmek değişik şekillerde yorumlanabilir. Bilinçaltının beyine OKU

Bel ağrısı için hangi egzersizleri yapmalıyız?

İnsanların yüzde 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Önemsenmeyen bel ağrıları uzun vadede sakatlıklara yol açabiliyor. Oysa birkaç egzersizle OKU