Araba kullanmak ne kadar önemli ise; arabanızın temizliği de bir o kadar önemlidir. Yanlış yapılan bir temizlik, arabanızın ön camında çiziklere ve çatlaklara neden olabilir. Bu nedenle araba camı temizlemek, ciddi bir önem arz eder. Arabanızın temiz, konforlu, güvenli ve araba parçalarınızın uzun ömürlü olabilmesi için; düzenli olarak cam temizliğinizi gerçekleştirmelisiniz. Bu şekilde hem keyifli sürüşler gerçekleştirebilecek hem de çeşitli bakım masraflarından kurtulmuş olacaksınız.

Arabanızın ön camı, zaman zaman çeşitli hava şartları ve kötü hava koşullarına maruz kalır. Asit yağmurları, aşırı sıcak hava, tozlar, fren partikülleri camınıza yapışır ve orada bir tabaka oluşturur. Eğer temizlenmezse bu etkenler; aracınızın simülasyon kanallarından, açık yan camlarından aracınızın içerisine girer ve ön camın iç yüzeyini de kirletir.

Araba camı temizliği, camı kirleten maddenin formuna ve hava koşullarına bağlı olarak değişir. Temizliğinizi yaparken, aşırı sıcak havadan kaçınmalısınız çünkü; cam yüzeyine püskürteceğiniz temizlik malzemeniz hızla kurur ve lekelere neden olabilir.

Araba Camı Silerken Hangi Malzemeleri Kullanmalıyız?

Sünger (yumuşak yapılı), sirkeli su, cam temizleyici sprey, mikrofiber bez veya gazete kullanabilirsiniz. Mikrofiber bezi tavsiye etmemin sebebi, silerken arkasından toz bırakmıyor olmasıdır. Toz bırakmayan herhangi bir bez ile de temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İzleyin: Profesyonel bir şekilde araç camı nasıl silinir. Detaylı anlatım

Araba Camı Temizleme Yöntemi

Öncelikle arabanızın camlarını kontrol etmelisiniz. Cam üzerinde herhangi bir taş veya çamur kalıntısı bez ile temas ettiğinde camınızda çizikler oluşturabilir. Sonrasında su ve sünger yardımı ile yukarıdan aşağıya veya soldan sağa doğru kaba kirini almalısınız. Bu işlem sonrasında camın kurumasını bekleyip, bir sonraki işleme geçebilirsiniz.

MİDYO  Emekli aylıkları neye göre belirleniyor? Emeklilik statüsüne göre maaş artması ya da azalması olur mu?

Daha sonra cam temizleyici spreyinizi, ön camınıza püskürtme işlemi ile uygulayınız. Silerken, dairesel hareketlerden kaçınınız, camınızın çizilmesine neden olabilir. Sildiğiniz bezi, bir sonraki işlemde değiştirmenizi tavsiye ederim. Son olarak, hazırlamış olduğunuz sirke ve su karışımını camınıza uygulayınız. Sirkeli su, camınızda su lekelerinin oluşturduğu kalıntıların ve camınızda oluşan kireçin giderilmesine yardımcı olur.

Buzlu Araba Camı Nasıl Silinir?

Arabanızın camında oluşan buzu gidermek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar; Tuz, su, sirkeli su, buz spreyi ve kolonyadır. Ürünlerin kullanım biçimleri şu şekildedir:

  • Herkes tarafından bilinen bir yöntem olarak tuzu; arabanızın camına serpme işlemi ile uygulayabilirsiniz.
  • Ilık suyu arabanızın üzerine dökebilirsiniz. Sıcak olmamasına dikkat ediniz aksi takdirde, camınız çatlayabilir.
  • Püskürtme işlemi ile camınıza sirkeli suyu uygulayıp daha sonra silebilirsiniz.
  • En kolay buz çözme yöntemlerinden biri; buz spreyidir. Rahatlıkla marketlerden temin edebilirsiniz. Camınıza uygulayıp, silebilirsiniz.
  • Bir bezin üzerine kolonya döküp, camınıza uygulayabilirsiniz. Kar kalınlığı varsa eğer; direkt olarak da döküp, silebilirsiniz.

Cama zarar vermeden, bütçeniz açısından uygun malzemeler ile kolay bir şekilde camınızı silebilirsiniz.

İlgili Makaleler
Kolay park etme teknikleri

Araçlar günlük yaşamda insanlar için birçok açıdan vazgeçilmezdir. Çünkü bu araçlar sayesinde ulaşım konusundaki gereksinimlerin etkin bir biçimde karşılanması daima OKU

Elektrikli araçların tarihi gelişimi ve geleceğin teknolojisi

Elektrikli araçların veya teknolojik herhangi bir aletin endüstri dalıyla herhangi bir konuya bağlı olarak herhangi bir tasarımı ve yapısı yapıldığına OKU

MİDYO  Eklemeli araç oyununa dikkat! Araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Elektrikli araç şarj istasyonu teknolojisinde son gelişmeler

Gelişen teknolojinin getirdikleri ile birlikte elektrikli araçların kullanımı daha çok artmaktadır. Bu sebeple şarj istasyonlarının ihtiyacı da tüm dünyada artmaya OKU

Eklemeli araç oyununa dikkat! Araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hepimiz merak ediyoruz çoğu zaman otomobil alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor diye. Herkesin aklında bir OKU