Pastahanelerden sıklıkla aldığımız su böreklerini evde yapmak mümkün. Su böreği hem lezzetli hem de bir o kadar uğraş gerektiren bir lezzet olarak biliniyor. Fakat artık su böreği çoğu evde kolay şekilde yapılmaktadır. Evde bulacağınız malzemeler ile kolayca su böreği yapabilirsiniz. Peki, o zaman evde su böreği nasıl yapılır? Bir göz atalım.

Evde Su Böreği Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Evde su böreği yapmak için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak.

Gerekli malzemeler şunlardır:

 • 5 adet yumurta
 • 1 çay bardağı su
 • 1 miktar tuz
 • Un
 • Peynir
 • Maydanoz
 • Tereyağı
 • Soğuk su

Bu malzemeleri kullanarak misafirleriniz için evde kolay şekilde su böreği yapabilirsiniz. Bu malzemeler her evde rahatça bulunan zahmetsiz malzemelerdir.

Su Böreğinin Yapılışı

Su böreğini yapmak için ilk olarak hamurunu yapmakla başlayın. Yumurtaları bir kaba teker teker kırın. Suyu üzerine ekleyin. Yumurtaları iyice çırparak karıştırın. Sonra bir miktar tuzu ve göz kararı unu yavaş yavaş karışımın içerisine ekleyin. Eklerken bir taraftan da topaklanmaması için karıştırın.

Hamurun kıvamı kulak memesi kıvamından daha sert bir kıvamda olmalıdır. Sıkı bir hamur elde ettikten sonra dinlenmeye bırakın. Hamurdan yuvarlak bezeler elde edin. Yumurtadan büyük bezeler daha iyi olacaktır. Hamur yarım saat dinlenmeye bırakırken siz de iç harcını hazırlayın.

Kullanacağınız peynirin içerisine maydanozları doğrayarak güzelce karıştırın. Peynir ve tereyağı bir tava içerisine alınır ve tereyağı eritilir. Küçük küçük bezelerinizi bir oklava yardımıyla güzel şekilde açın yapışmaması için un kullanabilirsiniz. Güzelce bezeler açıldıysa büyük bir tencerede su kaynatın. Kaynayan suyun içerisine muhakkak tuz ilave edin. Kaynayan suya acılan yufkaları atın sonra bir tahta kaşık yardımıyla yufkaları çıkartarak soğuk suya koyun.

MİDYO  Arnavuttan tüm püf noktalarıyla Arnavut ciğeri! Lokum gibi Arnavut ciğeri nasıl yapılır?

Bu işlemi yufkanın katı 5 olana kadar tekrarlayın. Alt tabanı yapılan böreğin içerisine peyniri ilave etmeye başlayın. Bu arada suyun soğuk olması gerekir suyu değiştirmeyi unutmayın. Her katta peynirli karışımı ekleyin ve yufkaları buruşuk olacak şekilde yerleştirmeye devam edin. En son olarak eritilen tereyağı yufkaların üst katından doğru güzelce dökün. Ayarladığınız fırında güzelce pişirerek pişme işlemi sonrası afiyetle yiyebilir ve servis edebilirsiniz.

Video: PASTANE USULÜ GERÇEK SU BÖREĞİ TARİFİ

Evde Su Böreği Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Su böreği yapmak zahmetli bir iştir. Bu yüzden su böreği yaparken bazı püf noktaları bilmek ve bu püf noktalara dikkat etmek gerekir.

Püf noktaları şunlardır:

 • Hamur kesinlikle cıvık ve ele yapışır olmamalıdır. Cıvık olan hamura daha fazla un eklenebilir.
 • Hamuru dinlendirirken üzerine nemli bir bez örterek kurumasını önlemelisiniz.
 • Açılan yufkalar kaynar suyun içerisine tem tek atılmalı ve tahta kaşık kullanılmalıdır.
 • Kaynayan suyun içerisine muhakkak tuz atılmalıdır. Bu yufkaların dağılmasını önleyecektir.
 • Kaynayan sudan çıkartılan yufkalar soğuk suya tekrar batırılmalıdır. Suyun soğuk olmasına dikkat edin.

Bu püf noktalara dikkat ederek daha estetik ve daha lezzetli bir su böreği yapmış olursunuz. Su böreğini yaptıktan sonra hemen pişirmek istemeyenler için de nasıl muhafaza edecekleri önemli bir soru işaretidir. Bu yüzden su böreği yapıldıktan sonra serin bir yerde muhafaza edilebilir. Bir sakınca yoktur.

MİDYO  Lezzet fenomeni kağıtta pastırma nasıl yapılır?

Hazır Yufkadan Su Böreği Yapılır Mı?

Elbette yapılabilmektedir. Elde açmak istemeyenler veya vakti olmayanlar için evde hazır yufkadan yapılan birçok su böreği tarifi mevcuttur. Aynı işlemler hazır yufka kullanılarak yapılabilir. Fakat çok ince yufkalardan almamanızı öneririm. Çünkü ince yufkalar suya atıldığında hızlıca emilir, dağılır ve hoş bir görüntü oluşturmaz.

İlgili Makaleler
Havalar ısınıyor… İşte en kolay dondurma tarifi

Dondurma, yaz günlerinin vazgeçilmezidir. Çocuk ya da yetişkin her yaştan insanın severek tükettiği dondurma, oldukça çeşitlidir. Dışarıdan hazır satın alınan OKU

Lezzet fenomeni kağıtta pastırma nasıl yapılır?

Eşsiz lezzeti ile kağıtta pastırma tarifi insanları kendisine hayran bırakan bir yemektir. Hele ki söz konusu pastırma olunca, yemeğin lezzeti OKU

Buzlukta et nasıl bozulmadan saklanır?

Kurban Bayramı gibi özel zamanlarda etlerin çok olması, buzlukta saklanması gerekliliğini ortaya çıkarır. Et buzlukta kalmadığında oldukça kolay bozulan bir OKU

Arnavuttan tüm püf noktalarıyla Arnavut ciğeri! Lokum gibi Arnavut ciğeri nasıl yapılır?

Arnavut ciğeri; ciğerin küçük parçalar (küp) haline getirilip, una bulanarak kızartılmasıyla yapılır. Arnavut ciğeri, Arnavutlara değil, Türklere ait bir yemektir.  OKU