Özellikle yaz aylarında mustarip olduğumuz ve cevabını aradığımız sorulardan biri de karıncadan doğal yollarla nasıl kurtuluruz? Böcek türleri arasında en büyük beyne sahip hayvanlardan biri karıncalardır. Boyutları küçük olsa da, mükemmel bir çalışma sistemleri vardır. Disiplinli çalışıp, iş birliği içinde yaşayan bu küçük canlılar, insanların yaşam alanlarına girdiğinde stresli bir duruma yol açarlar. Tek bir karınca evinize girip yiyecek bulduktan sonra, bütün koloniyi evinize toplayabilir. Karıncaları fark eden ev halkı ise karıncadan doğal yollarla nasıl kurtuluruz? Diye düşünmeye başlarlar.

Evinizi karıncalardan korumanız için neler yapılır diye merak diyorsanız, mutlaka birden fazlası işinize yarayacaktır. İşte cevabı;

Gözcü Karıncalara Dikkat

Gözcü karıncalar, koloninin keşifçileridir. Tek başlarına ya da bir grup halinde gezinirler. Evinize ilk bu gözcü karıncalar girer ve kaynak araştırması yaparlar. Evinizde yiyecek bulduklarında da yuvaya dönüp, bütün koloniyi evinize yönlendirirler.

Gözcü karıncalardan evinizi korumak için;

 • Mutfağı temiz tutun.
 • Yiyeceklerinizi saklama kaplarında saklayın ve ulaşamayacakları yerlere kaldırın.
 • Yemekten sonra bulaşıkları yıkayın. Veya bulaşık makinesine yerleştirip, makinenin kapağını kapatın.
 • Mutfak tezgahını ve dolapları sirke ile silin. Sirke dezenfekte ettiği kadar, karınca kovucu özelliğe sahiptir.
 • Mutfağı düzenli olarak süpürün. Köşe bucakta kalan kırıntılar karıncalara davetiye çıkaracaktır.

Yukarda saydığımız tedbirleri uygulayarak, gözcü karıncaları evinizden uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

Karıncadan Doğal Yollarla Nasıl Kurtuluruz?

Koruyucu Bariyer Yapın

Karınca bariyeri yapmak için kullanılan ürünlerin çoğu muhtemelen mutfağınızda vardır. Bu malzemeleri uygun biçimde kullanmak karıncalardan kurtulmanız için yeterlidir.

Bariyer oluşturabileceğiniz malzemelerden bazıları;

 • Sirke
 • Tarçın
 • Kabartma tozu
 • Pudra
 • Yosun kumu
 • Nane Yağı ( ya da kuru nane)
 • Biber
 • Limon
 • Tuz
 • Tebeşir
MİDYO  Türkiye'nin gündemine oturan iğrenç olayların yaşandığı Haremtan Koyu nerede?

Kimyasallarla kendinize ve diğer aile bireylerine zarar vermek yerine, yukarda saydığımız ürünlerle hazırlayacağınız karışımı, karıncaların evinize girdiği noktalarda kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Karıncalardan Kurtulun

Saf suyu elma sirkesi ile karıştırmak karıncaları evinizden uzak tutacak yöntemlerden biridir. Su ve sirke ile hazırladığınız karışımı, karıncaların giriş yollarına dökebilirsiniz. Bunu bir kaç kez tekrarladığınızda karıncaların evinizden uzaklaştığını görebilirsiniz.

Tarçın İle Karıncalardan Kurtulun

Kokuya en duyarlı hayvanlardan biri de karıncalardır. Diğer böceklere oranla 5 kat daha fazla hassastırlar. Bu hassasiyetlerini kendi lehinize kullanmak için tarçın kullanabilirsiniz.

Karıncaları en sevmediği kokulardan biri de tarçındır. Evinize girdikleri yolun üstüne toz tarçın ya da tarçın yağı dökerek kaçmalarına neden olabilirsiniz. Bunun için;

 •  Toz tarçını veya yarım kaşık kadar tarçın yağını bir bardak suya ilave edin. Bu karışımı bir pamuk yardımı ile karınca yollarına sürün.
 •  Hazırladığınız karışımı bir sprey şişeye doldurun ve karıncaların geçtiği yollara püskürtün.

Tarçın ile karıncalardan bu şekilde kurtulabilirsiniz. Ya da evin kapı ve pencere girişlerine yakın noktalara çubuk tarçın bırakarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Video: Evdeki Karıncalardan Kurtulma – Erkan Şamcı

Kabartma Tozu Ve Pudra İle Karıncalardan Kurtulun

Karıncaların hem pudra şekerine hem de kabartma tozuna karşı hassasiyetleri bulunmaktadır. Bu ikisini karıştırarak bir toz karışım elde edin ve karıncaların giriş yoluna dökün. Bu karışımın kokusu onları uzun süre evinizden uzak tutacaktır.

Yosun Kumu İle Karıncalardan Kurtulun

Çeşitli deniz canlılarından ve topraktan elde edilen yosun kumu karıncaların evinizden uzak durmasını sağlayacak yöntemlerden biridir. Bu kumu bahçenizdeki karınca yuvasına veya evinizdeki karınca giriş yollarına dökerek bir süre bekleyin. Karıncalar ortadan kaybolmayana kadar bu kuma dokunmayın. Bir kaç gün içinde evinizde ve bahçenizde hiç karınca kalmadığını görebilirsiniz.

MİDYO  Nereden nereye geldi! Evrim geçiren Alasya'nın değişimi olay!

Nane Yağı İle Karıncalardan Kurtulun

Nane kokusu itibarıyla karıncaların uzak durmak istediği bitkilerden biridir. Karıncaların yuva girişlerine nane yağı veya kuru nane dökmek, karıncaların o bölgeden uzaklaşmasına yol açacaktır.

Biber İle Karıncalardan Kurtulun

Karıncadan doğal yollarla nasıl kurtuluruz? Sorusunun cevaplarından biri de Arnavut biberidir. Arnavut biberi karıncaların evinizden kaçmasına yardımı olabilir. Bunun için geniş bir tencerede kaynak bir su hazırlayın. İçine biberi atıp bir süre daha kaynatmaya devam edin ve demlemeye bırakın. Demlenen bu suyu karıncaların en sık kullandığı yollara ufak ufak dökün. Bu yöntemde sadece Arnavut biberi değil, kırmızıbiber ya da karabiber de kullanabilirsiniz.

Limon İle Karıncalardan Kurtulun

Karıncalara karşı en etkili doğal yöntemlerden biride limondur. Evde kullandığınız limonları atmayın ve rendeleyin. Rendelediğiniz bu limonları karıncaların çıktığı noktalara dökün. Ya da limonu sıkıp su ile karıştırabilir ve bu sıvı karışımı sprey bir şişe yardımı ile zemine püskürtebilirsiniz.

Tuz İle Karıncalardan Kurtulun

Karıncadan doğal yollarla nasıl kurtuluruz? Sorusunun en ucuz çözümlerinden biri de budur. Kaya tuzu değil, normal sofra tuzu kullanın. Yapmanız gereken; kaynattığınız bir miktar suyun içinde yeterince tuzu ekleyip eritin. Karıncaların girdiğini düşündüğünüz noktalara sprey yardımı ile püskürtün.

Tebeşir İle Karıncalardan Kurtulun

Tebeşir, içerdiği kalsiyum karbonat nedeniyle karıncaların evinizden uzak durmasına yardımcı olan yöntemlerden biridir. Karıncaların giriş noktalarına tebeşir ile bir çizgi çizin. Ya da tebeşiri toz haline getirip bu noktalara dökün. Bu yöntem karıncalar üzerinde etkili olsa da, evinde çocuk bulunan aileler için önerilmemektedir.

MİDYO  Rüyada eski eş ya da sevgiliyi görmek ne anlama gelir?

Karıncadan Doğal Yollarla Kurtulmak İçin Pratik Öneriler

Genelde yemek yediğimiz, yaptığımız yemekleri sakladığımız yer mutfaktır. Bu nedenle karıncalarda en sık orada görülür. Mutfağı sürekli temiz tutmak ve mutfak tezgahını özellikle sıcak günlerde kuru kurutmaya özen göstermek karıncaların uzak durmasını sağlayacaktır. Karıncaların mutfakta en çok gezindiği yerlerden biri de çöpün olduğu bölgedir.

Çöpünüz dolduktan sonra beklemeden atmaya özen gösterin. Karıncaların en sevdiği besinler tatlı gıdalardır. Reçel, bal, şeker, karpuz vb. yiyecekleri dolaplarda hatta mümkünse kapalı olarak muhafaza edin. Karıncaların evinize girdiğini düşündüğünüz çatlakları kapatın. Bunu için silikon kullanabilirsiniz. Alçı veya hamurdan hazırladığınız bir macunu bu deliklere sürebilirsiniz.

İlgili Makaleler
Bel ağrısı için hangi egzersizleri yapmalıyız?

İnsanların yüzde 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Önemsenmeyen bel ağrıları uzun vadede sakatlıklara yol açabiliyor. Oysa birkaç egzersizle OKU

Günde kaç saat uyumalıyız? Peki çok fazla uyursak ne olur?

Bir çok şeyin azı zararlı olduğu kadar fazlası da zararlı olabilir. Uyumak hayat standartlarımızın kaliteli olması için en gerekli olan OKU

Kuyumcuda dolar bozdururken dikkat! Kuyumcular dolar bozar mı?

Dolar bozdurmak isteyip de döviz bürosu bulamayan kişiler kuyumcular dolar bozar mı, sorusunu soruyor. Bu sorunun cevabını kuyumcuların sunmuş olduğu OKU

Emekliler dikkat önemli uyarı! Haciz gelebilir, sakın imzalamayın

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal; emeklilerin, kredi kullanırken, ödeyememeleri halinde maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat verebildiklerini belirterek, maaşlarının OKU