Araçlar günlük yaşamda insanlar için birçok açıdan vazgeçilmezdir. Çünkü bu araçlar sayesinde ulaşım konusundaki gereksinimlerin etkin bir biçimde karşılanması daima mümkün olur. Trafikte sorunsuz araç kullanmak kadar onu çeşitli noktalarda uygun şekilde park edebilmek de dikkate değer konulardan biridir. Bu durumla ilgili olarak birçok sürücünün sorun yaşadığına tanıklık edilebiliyor. Eğer kolay park etme teknikleri iyi şekilde bilinirse o zaman bu doğrultuda insanlar rahatlıkla araçlarını her ortama uygun olarak park etme başarısını gösterebilirler.

Araçların park edilmesinde birçok farklı türde seçenekler bulunuyor. Bunlar arasından birini seçmek için ilgili ortamın durumunu göz önüne almak gerekiyor. Dikey park etme, geri geri park etme, düz park etme veya paralel park etmek seçenekleri bu doğrultuda öne çıkıyor.

Kolay Park Etme Teknikleri

Kolay Park Etme Teknikleri

Dikey Park Etme Seçeneği

Araçları dikey park etme yöntemi birçok sürücü tarafından tercih edilen ve kullanılan yöntemlerden biri olarak biliniyor. Bu yöntem kendi içerisinde diğer iki seçeneği de barındırıyor. Geri geri park etme ve düz park etme seçenekleri dikey park etme tekniği bünyesinde yer alıyor.

Duruma göre her ikisinden de etkin şekilde faydalanılması gerekiyor. Geri geri park etme seçeneğinde araç aynalardan destek alınarak geriye doğru hareket ettiriliyor ve hedeflenen noktaya sorunsuz ulaşılmaya çalışılıyor.

Düz park etme seçeneğinde ise doğrudan araç basitçe uygun görülen boş alan doğru çevreye de dikkat ederek yerleştiriliyor. Her durumda araçları park ederken öncelikle çevre araçların durumları gözetilmeli, bir cisim var mı bakılmalı ve kör noktalar dikkate alınmalıdır.

MİDYO  Rüyada bahçe görmek ne anlama gelir?

İzleyin: Nasıl Paralel Park Edeceğinizi Öğrenin, Bana Kolay geldi

Paralel Araç Park Etme Tekniği

Yine gerekli olduğunda yararlanılması gereken araç park etme tekniklerinden biri de paralel park etme tekniğidir. Arka arkaya sıralı halde duran iki araç arasında paralel şekilde sorunsuz bir park işlemi gerçekleştirilebilir.

Genellikle bu gibi durumlarda bu teknik kullanılmasına ihtiyaç olur. Bu yöntemdeki püf nokta öndeki aracın aynalarıyla öncelikle eşit ve aynı düzlemde bir konuma gelmek ve sonrasında arkaya doğru bir hareket gerçekleştirmektir.

Aynalar baz alınarak gerekli hizalama sağlandıktan sonra 30 veya 40 derecelik bir açı yardımıyla geriye boş kısma doğru ilerlenmelidir. Ön bölümün çarpmamasına dikkat ederek direksiyon diğer tarafa çevrilmeli aracın düz konuma getirilmesiyle park işlemi tamamlanmalıdır.

Seyredin: İki Araba Arası Park ( EN NET ANLATIM )

Araç Park Etmede Zorlanma

Araçların park edilmesi işleminde insanlar bazen birtakım zorluklar yaşayabiliyorlar. Ancak bu duruma çözüm getirecek birtakım dinamikler sayesinde insanların bu sorundan kurtulabilmeleri her bakımdan mümkündür.

  • Araç park etme işlemi için ilgili alanda daha geniş yerler belirlenmesi,
  • Bir süre pratik olması açısından geniş kısımların seçilmesi,
  • Profesyonel kişilerden birebir dersler veya yardımlar alınması,
  • Diğer sürücülerin park etmeden nasıl davrandıklarının gözlemlenmesi,
  • Park etme işleminde aynaları takip etme yönünde bir alışkanlık kazanılması,

Genel olarak araç park etmede yaşanan çeşitli türdeki zorluklar bu adımlar çerçevesinde zaman içerisinde giderilebilir. Önemli olan temel husus düzenli pratik yapma ve pekiştirmedir.

MİDYO  Elektrikli araç şarj istasyonu teknolojisinde son gelişmeler

Araç Park Etmede Özgüvenin Etkisi

Araç park etmek belli başlı birtakım kurallara uymayı gerektirse de burada işlevsel olan hususlardan biri de kişilerin kendine duyduğu özgüvendir. Hem sürücülük esnasında ve hem de araç park etme gibi işlemlerde kişiler eğer kendilerine yeterince güvenmezlerse bu birçok noktada sorunlar ortaya çıkarabilir.

Bu açıdan insanlar araç yönetimi konusunda kendilerine daima güvenmeli, bilgisini pratiğe kolayca dökebilmeli ve hep sakin kalarak işlemleri yerine getirmelidirler. Zamanla tüm hareketleri doğru yapmak bu özgüvenin artmasına yardımcı olacaktır.

Kolay Park Etme Teknikleri

Kolay Park Etme Teknikleri

Araç Park Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygun araç park etme teknikleriyle her sürücü belirli bir tecrübe kazanarak bu konuda iyi başarılar elde edebilir. Ancak araç park ederken diğer önemli faktörlerin de daima göz önüne alınması gereklidir.

Araçların asla gereğinden fazla yeri işgal edecek şekilde park edilmemesi gerekir. İki aracın park yerinin kaplanması hatalı bir park türüdür. Buna ek olarak yine yayaların geçiş noktalarının çok aktif olduğu kısımlara da araçlar asla park edilmemelidir.

Kaldırımlar da buna dahildir. Araçların park edileceği yerde bir yasak tabelası bulunuyor mu buna da muhakkak o anda bakılmalıdır. Park işlemi bitiminden sonra daima el freni çekilmiş mi buna dikkat edilmeli ve araçtan inerken de çevreye bakılmalıdır. Kaldırım tarafından araçtan inişi tercih etmek her zaman doğru olan davranıştır.

MİDYO  Bodrum Haremtan Koyu'ndaki rezalette önemli gelişme

Video: İki Araç Arasına Nasıl Park Edilir (Günlük Kullanım)

https://www.youtube.com/watch?v=9XbF7OjjcoY

 

İlgili Makaleler
Elektrikli araçların tarihi gelişimi ve geleceğin teknolojisi

Elektrikli araçların veya teknolojik herhangi bir aletin endüstri dalıyla herhangi bir konuya bağlı olarak herhangi bir tasarımı ve yapısı yapıldığına OKU

Elektrikli araç şarj istasyonu teknolojisinde son gelişmeler

Gelişen teknolojinin getirdikleri ile birlikte elektrikli araçların kullanımı daha çok artmaktadır. Bu sebeple şarj istasyonlarının ihtiyacı da tüm dünyada artmaya OKU

Otomobilinizin camını çizmeyin! Araba camı nasıl silinmelidir?

Araba kullanmak ne kadar önemli ise; arabanızın temizliği de bir o kadar önemlidir. Yanlış yapılan bir temizlik, arabanızın ön camında OKU

Eklemeli araç oyununa dikkat! Araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hepimiz merak ediyoruz çoğu zaman otomobil alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor diye. Herkesin aklında bir OKU