Koltuk temizliği evdeki eşyaların temizliği kadar önemlidir ve detay gerektirir. Koltuklar evin en çok kullanılan eşyalarındandır. İşten gelir gelmez kendimizi koltuğa zor atarız. Çoğu zaman da dışarı kıyafetlerimizi çıkarmayı bile unutabiliriz. Evin en çok kullanılan eşyası olan koltuk nasıl temizlenir? Koltuk temizliği profesyonel hizmet gerektiren bir iştir. Deneyimli personelin yanı sıra modern ve teknolojik cihazlar da gereklidir. Koltuk yıkama işlemi genellikle iki veya üç kişi ile yapılır. İşlem süresi çok uzun değildir. Koltukların leke durumu ve büyüklüğü süreyi arttırabilir.

Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuk Nasıl Temizlenir?

Buharlı Temizlik

Evde küçük bir bebeğiniz varsa işiniz biraz zor demektir. Bebekler her şeyi ağzına aldığı için ev eşyalarının temizliği ayrıca önemlidir. Ağzını koltuklara süren bir bebeğiniz varsa koltuk nasıl temizlenir? Sorusu akıllara gelir. Buharlı temizlik son zamanların en trend yöntemlerinden biridir. Buharlı temizlik yapılırken ısı derecesi çok yüksektir.

Isının yüksek olması koltuk aralarına yerleşen bakteri ve akarları yok eder. Ev içindeki toz ve insan vücudundan dökülen ölü deriler zaman içinde koltuklarda birikir. Düzenli temizlenmezse kirlere dönüşür. Oluşan bu kirler kötü görüntüye neden olduğu gibi astım gibi alerjik hastalıklara da neden olabilir. Bu yüzden evdeki hijen çok önemlidir.

Koltuk nasıl temizlenir?

Koltuk Lekesi Çıkarma

Hemen hemen her evde koltukların üstünde bir şeyler yiyen kişiler vardır. Koltuklara dökülen çay, kahve veya yemek lekeleri temizlenmezse kalıcı olarak leke şeklinde kalabilir. Leke çıkarmak için bazı püf noktalarını gözden kaçırmamak gerekir. Lekeye anında müdahale edin. Hemen ılık su ile silin. Ağartıcı ürünler kullanmayın. Firma koltuk temizliğinde kumaşa zarar vermeyen ürünler kullanır. Aradığınız her hizmeti bulmanız mümkündür.

MİDYO  Kıyafetlerin daha temiz olabilmesi için nelere dikkat etmeliyiz? Çamaşır makineniz ıslak mendil koyun, şaşıracaksınız...

Derinlemesine Temizlik

Temizlik profesyonel olarak yapıldığı zaman anlam kazanır. Koltuk silmeden önce mutlaka koltuklar emiş gücü yüksek makineler ile süpürülmelidir. Süpürme işlemi gözle görülmeyen canlıların yok edilmesi için de gereklidir. Süpürme işlemi sonrasında diğer aşamalara geçilebilir.

Koltuk Yıkama

Koltuk yıkama işlemi denildiği zaman akıllara bol su ile yıkamak gelmemelidir. Koltuk yıkama işlemi öncesinde leke olan yerler tespit edilir. Lekelere özel ürünler uygulanır. Daha sonra ılık su ve temizlik ürünü karıştırılarak koltuğa püskürtülür. Koltuk yıkama fırçaları ile nazikçe fırçalanır. Fırçalama işlemi nazik yapılmalı ve fırça sert olmamalıdır. Aksi halde koltuk kumaşı zarar görebilir. Vakumlu cihazlar ile çekme işlemi yapılmalıdır. Sizlerde koltuklardan çıkan bu kirli suya şahit olduğunuz zaman çok şaşıracaksınız.

Yılda Kaç Defa Koltuk Yıkama Yapılmalıdır?

Evde küçük çocuk veya evcil hayvan varsa koltuk yıkama işlemi yılda 3 kez yapılabilir. Koltukları sık yıkamak koltukları yıpratmaz. Aksine yıkamamak koltuk kumaşına zarar verebilir. Koltuk üzerinde biriken kirler zamanla katılaşır ve koltuklarda renk değişimine neden olur. O yüzden yılda en az bir defa bu işlemi yapmanız gerekir. Kendiniz koltuk temizliği yapabilirsiniz. Ancak bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle koltuk kumaşını iyi tanıyın. Kullandığınız herhangi bir ürün renk atmasına neden olabilir. Koltuklarda renk atması olursa size daha fazla masraf çıkar. Kendinize güvenmiyorsanız mutlaka profesyonel yardım alın.

Video: KOLTUK TEMİZLİĞİ/ ÇIKAN KİRE İNANAMAYACAKSINIZ! 😨 MİS GİBİ OLDU 😍

Yıkanan Koltuk Kurur Mu?

Daha bir kaç yıl öncesine kadar koltuklar yıkanabilir dense kimse inanmazdı. Şimdi ise koltuk yıkatmayan aile yoktur. Koltuk temizliği sonrasında yıkanan koltuklar en geç 6 saat içinde kurur. Temizlik işlemi bittikten sonra pencerelerinizi açın. İçeriye dolan hava koltuklarda kalan suyu buharlaştıracak ve koltuklarınızın kurumasını sağlayacaktır. Koltuk temizliğini sabah yaparsanız iş dönüşüne koltuklarınız kurumuş olacaktır.

MİDYO  En yoksul 15 ülke: İçecek bir damla su, giyecek kıyafet yok!

Karbonat İle Temizlik

Karbonat içinde barındığı maddelerden dolayı dezenfektan madde olarak geçer. Derinlemesine temizlik sağlarken aynı zamanda da pırıl pırıl bir görsel de sunar. Birçok firma bu yöntemi kullanmaktadır. Karbonat ile temizlik sizin seçiminizdir. Firmaya bu yöntemi istediğinizi belirttiğiniz anda bu yöntem ile temizlik yapılacaktır.

Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuk Yıkama Ücretleri

Koltuk yıkama ücretleri her firmada farklıdır. Yıkama ücreti tekli, ikili ve üçlü olarak fiyatlandırılır. Evinizde bulunan koltuk sayısını firmaya bildirerek ücret bilgisi alabilirsiniz. Koltukların çok lekeli olması da fiyata etki eder.

Çevre Dostu Ürünler

Koltuk yıkama da kullanılan ürünler insan sağlığına ve çevreye zarar vermemelidir. Kimyasal ürün yerine doğal ürünler tercih edilmelidir. Doğal ürünler koltuklarda koku bırakmaz. Daha ayrıntılı bilgi için firma ile iletişime geçmeyi unutmayınız.

 

İlgili Makaleler
Kıyafetlerin daha temiz olabilmesi için nelere dikkat etmeliyiz? Çamaşır makineniz ıslak mendil koyun, şaşıracaksınız…

Temiz olmak pek çok kişi için oldukça önemli olan bir şeydir. Hatta bu durumu çok fazla önemseyen kişi sayısı çeşitli OKU

Halı temizliğinde bilmeniz gerekenler… 10 dakikada yıkanmış gibi halılar

Halıların elle yıkanması çok önemlidir ve el yıkama ilke ve kurallarına uyulması, halı dokusunun zarar görmemesine neden olacak ve yapısal OKU

Toplu prim ödeyerek anında nasıl emekli olunur?

Maalesef mevcut yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük prim ödeme imkanı tanımıyor. Fakat bazı istisnalar ile toplu ödeme OKU

MİDYO  Daha iyi bir uyku için 3 farklı müthiş meditasyon
Ayakların kokması engellemek için doğal yöntemler! Ayak kokusu nasıl geçer?

Ayak kokusu çoğu kişinin mustarip olduğu, kötü bir durumdur. Ayakların çok uzun süre ayakkabı içinde kalması, değişmeyen çoraplar veya genetik OKU