Günümüzün telaşlı yaşam tarzı, Zen tarzının popülaritesini arttırdı. Peki neden? Yoğun şehir yaşamı ve iş hayatı arasında geçen bir günün ardından, Zen dekorunun sakinleştirici ve sade tarzıyla günün yorgunluğunu atıp, yeni güne başlamak için oldukça rahatlatıcı bir etki yaratıyor. Stres içinde geçirdiğiniz günün sonunda sakin bir vahada rahatlamak istiyorsanız Zen tarzı ev sizin için en iyi cevap olabilir. Ufak bir bütçeyle de yaratabileceğiniz Zen tarzı eviniz için birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekiyor hepsi bu.

  1. Doğal ve nötr renkleri tercih edin

Zen tarzı bir tasarım, rahatlama ve sakinlik duygusu uyandıran beyaz, gri, bej veya pembe-bej gibi yumuşak tonlardaki doğal renklerden oluşuyor. Duvarlar, mobilyalar ve zeminler arasındaki görsel sürekliliğin yanı sıra çeşitli unsurlar arasındaki renk uyumu oldukça önemli. Tek renkli bir odaya derinlik ve hareket katmak için, dekorasyonun genelinde baskın olmayan bir rengi dekoratif mobilya ve tekstil ürünlerinde kullanabilirsiniz.

  1. Zeminde yumuşak renkler kullanın

Parke, her türlü masif ahşap zemin kadar güvenli bir seçim ancak klasik tonlarda kullanmak yerine, beyaz, grimsi veya herhangi bir açık renkli parke daha zarif duracak ve alanınızı daha geniş gösterecektir. Odanın geri kalanına uyması koşuluyla renkli parke de seçebilirsiniz. Epoksi kaplama zemine görüntü ve netlik anlamında daha temiz bir ortam hissi vermekle birlikte evinize modern bir loft bir atmosferi de katar. Yün halılar gerçek bir rahatlık ve sıcaklık hissi sağlar ancak halı seçiminde doğal malzemelerden yün kullanmak istemiyorsanız, saf pamuktan yapılmış ve yine zemine uygun olacak açık kahve, haki ve gri halı seçmeniz bütünlüğü sağlamanıza yardımcı olur.

MİDYO  Küçük banyoları nasıl büyük gösterebiliriz?

  1. Doğal ve hafif kumaşları seçin

Kumaş seçiminde aynı doğal, hafif ve rahatlık kuralına bağlı kalın. Zen tasarımınızın temel unsurlarından biri, karmaşık desenlerden uzak, dışarıdan girecek hava akımlarını engelleyen ve mekana samimiyet hissi veren perdelerdir. Perde seçiminde keten, pamuk veya kiraz yünü gibi doğal kumaşlar seçin ve bunları odanın geri kalanıyla kaynaştırın. Rustik perde kullanacaksanız perdeleri zayıf veya uyumlu olmayan çubuklarla sabitlemek perdenizin görüntüsünü tamamen bozacağından ürün seçiminde dikkatli olun.

  1. Yumuşak ve doğal ışık kaynakları kullanın

Rahatlatıcı bir alan için floresan ışıklar çok sert bir hava yaratır, doğal ışık dalgası aralığında aydınlatmalar kullanın. Tek bir ışık kaynağı kullanmaktansa yayılmış ve ufak ışık kaynakları kullanarak doğal ışık ortamı yaratın. Yani eğer ampul seçecekseniz 4000K ve altı ışık renklerini tercih edin. Oturma odası gibi geniş alanlarda tavan aydınlatması yerine yerden aydınlatma ve abajur kullanırken, yatak odası ve koridor gibi alanlarda duvar aplikleri kullanın.  Evde küçük çocuk veya evcil hayvanınız yok ise doğal kokulu mumlar da oldukça işinize yarayacaktır.

  1. Mobilyaları sade ve doğal tutun

Zen tarzı mobilyaların en karakteristik özellikleri, karmaşık detaylardan, aşırı süslemelerden arınmış ve net çizgilere sahip olmalarıdır. Mobilya seçimi yaparken yüksek kaliteli ve doğal malzemelerden yapılmış olmalarına dikkat edin.  Yatak odası genellikle zen tasarımının ana odası olduğundan, yatak odası mobilyaları için bazı özel kurallar şunlardır:

Yatağı doğal ışık kaynağının yakınına yerleştirin ve kapı girişi veya geçiş alanının önüne koymaktan kaçının. Yatağınızın yüksekliği kendinizi rahat hissedeceğiniz bir yükseklik olmalıdır, 55 cm’den yüksek yataklar konfor hissinizi arttırır. Demir veya ahşap başlıklar yerine döşemeli, deri yatak başlıklarını seçin.

MİDYO  100 veya daha az eşyayla nasıl minimalist ve mutlu bir yaşam oluşturabilirsiniz?

Yatak tekstilini minimumda tutun. Doğal içerikli ürünler kullanın, yünlü, pamuklu örtüler kullanın ama yatağınızın üstünü yastıklarla doldurup karmaşa yaratmayın.  Uyumak veya okumak için kendinizi destekleyebileceğiniz birkaç yastık tercih edin. Komodinler çok kullanışlı ve dekorun güzel bir özelliği bu yüzden tasarıma iyi uyum sağlayacak olan parçaları seçmeye dikkat edin. Eğer bir okuma köşesi yapacaksanız ufak bir kilim sade bir koltuk ve uyumlu bir sehpa ve masa lambası ile tasarımınızı tamamlayın.

  1. Süsleri minimumda tutun

Duvar dekorasyonları için de aynı düzen söz konusudur: sadelik. Tüm duvarlarınızı resimler, ayna ve tablolarla doldurmayın. Bu tarz dekoratif ürünlerdeki çoklu renkler ortamda kargaşa hissini oluşturarak tasarımın genel çizgisini bozacaktır. Sizin için önemli olan 3-5 fotoğrafı aynı renkli çerçeveler ile sergileyebilirsiniz. Eğer bir kitaplığınız varsa tüm kitaplarınızı tek renkli kağıtla kaplayın. Bu kütüphanenizin gözünüzü yormasını engelleyecektir.

  1. Odanızı doğal kokularla güzelleştirin

Ev yapımı sprey, soya veya balmumu mumları ve uçucu yağların tümü, odanızı taze kokularla güzelleştirmenin doğal yollarıdır. Kokunun ruh haliniz üzerindeki etkisi ile eviniz tam bir Zen havasına bürünecektir. Sakinleştirici kokular olduğu gibi enerjinizi yükselten, dikkatinizi arttıran kokuları kullanın. Sadece uyku zamanı geldiğinde değil, aynı zamanda uyanma zamanı geldiğinde canlandırıcı kokuları kullanabilirsiniz.

İzleyin: Bu Teknikle Asla Ev Toplamak Zorunda Kalmayacaksınız

  1. Elektronik cihazların karmaşasını kaldırın

Elektronik cihazlar çoğunlukla dikkat dağıtma kaynağıdır ve bu nedenle hiçbir zaman zen dekoruna tamamen entegre olamazlar. Örneğin televizyonunuzu yatak odasında bulundurmanız gerekiyorsa, ayrı bir alana yerleştirin veya özel olarak tasarlanmış bir dolapta saklayın. Ayrıca, kablo karışıklığı ve görüntüsü tüm ortamın sakin atmosferini bozacağından tüm telleri ve kabloları gizlediğinizden emin olun.

MİDYO  Bir haftada 5 kilo vermenin sırrı tarçınlı sudaymış

Seyredin: Feng Shui ile Ev Dekorasyonu

  1. Yeşil bitkilerle sakinleşin

Bitkiler, yatıştırıcı yeşil renkleri ve sağladıkları oksijen ile sakinleştirici bir etkiye sahipler. Bununla birlikte, özel bakıma ihtiyaç duyan veya hoşunuza gitmeyen kokular yayabilecek bitkilerden kaçının. Örneğin, bonzai ağaçları veya asılı teraryumlar, iyi bir seçimdir ve zen dekorasyonunuza rahatlıkla dahil edebilirsiniz.

  1. Dağınıklığı ortadan kaldırın

Dağınıklık, gevşemeyi engellediğinden mekanda bulunan fazla aksesuarları,  battaniye, pelüş, süs eşyası gibi eşyaları minimumda tutun veya tamamen ortadan kaldırın. Odanızı olabildiğince çok eşyadan arındırın ve yalnızca temel ihtiyaçlarınıza yönelik eşyaları bulundurun, ancak size konfor sağlayacak her şeyi dekorasyonunuza eklemekten çekinmeyin.

İlgili Makaleler
Bodrum Haremtan Koyu’ndaki rezalette önemli gelişme

Bodrum Haremtan Koyu'nu mesken tutmuş, anadan doğma olarak yüzen ve güpegündüz açık alanda ilişkiye giren erkek grubu gözaltına alınmıştı. Sonrasında OKU

Türkiye’nin gündemine oturan iğrenç olayların yaşandığı Haremtan Koyu nerede?

Bodrum Haremtan Koyu’ndaki iğrenç görüntüler izleyenleri şok etti. Bodrum'un en güzel koylarından biri olan Haremtan Koyu’nda bir grup erkeğin bu OKU

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçın birçok yemek ve tatlılarda kullanılan bir besin ürünüdür. Hem tatlı hem de acımsı bir tadı var ama yemek ve OKU

Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU