Modern dünyada tahmin edileceği üzere zengin ile fakir ülkeler arasındaki uçurum her geçen gün artarak büyümektedir. Çoğunlukla ekonomik anlamda olan bu fark, yaşam kalitesi, açlık, yoksulluk gibi faktörlerle derinden beslenmektedir. Bilineceği üzere dünyadaki yoksulluğun çok büyük bir kısmı Afrika ülkelerinde yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra bazı Asya ülkeleri de günümüzde açlık, yoksulluk ve sefaletle mücadele etme konusunda son derece şansız bir yapıya sahip olmaktadır.

Ekonomik anlamda zorluk çeken ve vatandaşları yoksulluk sınırının altında yaşayan bu tarz ülkelerin çoğunluğu maden ve kaynak bakımından şanslı olsalar da bu kaynaklardan yararlanma konusunda maalesef başarısızlardır. Çoğunlukla bu ham kaynaklar diğer büyük dünya ülkesi devlet tarafından ucuz maliyetle satın alınarak işlenmektedir. Emperyalizmin de kuvvetli etkisiyle fakir ve zengin ülkeler arasındaki ekonomik uçurum açılarak, önlenemez boyuta gelmesi bakımından dünya üzerindeki dengelerin alt üst olmasına sebebiyet vermiştir.

İzleyin: Dünyanın En Fakir 10 Ülkesi

Dünya üzerinden 200’den fazla devlet vardır ve bu ülkeler içerisinde sefalet batağında olan ülkelerin neredeyse tamamına yakını Afrika ülkeleridir. Özellikle teknolojik imkanların gelişmesi ile Avrupa, Amerika ve son zamanlarda Asya kıtaları dünyanın teknoloji merkezleri haline geldi. Durum böyleyken ekonomik anlamda dünya yönetimini sağlayan bu teknoloji ülkeleri ile Afrika’nın köşesinde açlığa terk edilen ülkeler arasında ekonomik fark çığ gibi büyüyerek bugünkü içler acısı hale geldi. İşte kişi başına düşen milli gelir bakımından dünyanın en yoksul 15 ülkesi:

MİDYO  Şarabın sırrını çözdüler, gerçek ortaya çıktı. Bira mı, yoksa kırmızı şarap mı? Alkol araştırmasından çarpıcı sonuç

1.Burindi: Kişi başına düşen milli hasıla 275 Dolar.

2.Orta Afrika Cumhuriyeti: kişi başına düşen yıllık milli hasıla: 306 Dolar.

  1. Nijer: 356 Dolar kişi başına düşen milli gelirin tamamını oluşturmakta.

4.Malavi: Bu ülkede kişi başına düşen yıllık milli gelir sadece 381 Dolar.

5.Madagaskar: Ülkede kişi başına düşen yıllık milli gelir sadece 411 Dolar olmakta.

6.Liberya: Listenin 6. Sırasında 455 Dolar ile kişi başına düşen milli gelire sahip olan Liberya bulunmakta.

7.Demokrotik Kongo Cumhuriyeti: Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kişi başına düşen milli gelir Liberya’dan sadece 1 Dolar fazla olarak 456 Dolar olmakta.

8.Togo: Bu Afrika ülkesi de diğerleri gibi ekonomik buhranın son derece yüksek olduğu başka bir ülke. Kişi başına düşen milli gelir sadece 547 Dolar.

9.somali: Açlık ve savaş ile boğuşuyor olmasıyla gündemden hiç düşmeyen Somali ise listenin 9. Sırasında yer alıyor. Somali’de kişi başına düşen yıllık milli gelir sadece 551 Dolar.

10.Sierra Leone: Az bilinen bir Afrika ülkesi olan Sierra Leone’de kişi başına düşen yıllık milli hasıla ise sadece 693 Dolar.

11.Eritre: Yakın bir zaman önce Etiyopya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ülkede kişi başına düşen yıllık milli hasıla ise sadece 754 Dolar.

12.Tanzanya: Tanzanya’da kişi başına düşen yıllık milli gelir sadece 864 Dolar olmakta.

13.Zimbabve: Gençlerin büyük oranda işsizlikle, açlıkla, yoksullukla ve uyuşturucu ile mücadele ettiği Zimbabve’nin kişi başına düşen yıllık milli geliri 890 Dolar.

MİDYO  Rüyada uçmak nasıl tabir edilir?

14.Senagal: Afrika’nın çok bilinen ülkelerinden biri olmasına karşın Senegal diğer Afrika ülkeleri ile açlık, sefalet ve ekonomik çıkmazdan dolayı aynı acı kaderi paylaşmakta. Kişi başına düşen milli gelir Senegal’de sadece 910 Dolar’dır.

  1. Tacikistan: Listeye Afrika kıtası dışında başka bir kıtadan giren tek ülke olma özelliğine sahip olan Tacikistan, bir Asya ülkesi olmasına karşın ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bilinmekte. Tacikistan’da kişi başına düşen milli gelir sadece 925 Dolar olup, Afrika ülkeleri ile kıyaslanır duruma gelmiştir.
İlgili Makaleler
Bodrum Haremtan Koyu’ndaki rezalette önemli gelişme

Bodrum Haremtan Koyu'nu mesken tutmuş, anadan doğma olarak yüzen ve güpegündüz açık alanda ilişkiye giren erkek grubu gözaltına alınmıştı. Sonrasında OKU

Türkiye’nin gündemine oturan iğrenç olayların yaşandığı Haremtan Koyu nerede?

Bodrum Haremtan Koyu’ndaki iğrenç görüntüler izleyenleri şok etti. Bodrum'un en güzel koylarından biri olan Haremtan Koyu’nda bir grup erkeğin bu OKU

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçın birçok yemek ve tatlılarda kullanılan bir besin ürünüdür. Hem tatlı hem de acımsı bir tadı var ama yemek ve OKU

Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU