Her ebeveyn çocuğunu doğduğu günden itibaren yaşına uygun şekilde gelişimine destek sağlayacak 2 yaş çocuk oyuncak önerileri hususunda araştırma yaparlar. Dolayısıyla çocuğunu büyütme aşamasında uzmanlardan ya da birtakım kitaplardan destek alır.

Hiç kuşkusuz ki bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren eşyalara ve birtakım oyuncaklara ihtiyaç duyarlar. Her anne ve baba da bebek büyütme sürecinde bu ihtiyaç listesini çocuğun sağlıklı gelişimine katkıda bulunmasına destek için özenle hazırlarlar.

Çocuk odasını gereksiz oyuncaklarla doldurmak hem çocuğun gelişimine katkı sağlamayacak hem de kişiyi maddi kayba uğratacaktır. Dolayısıyla oyuncak seçimi bebeğin yaşına ve becerilerine uyum sağlamalı ve çocuğun ruhsal gelişimine katkı sağlamalıdır.

2 Yaş Çocuk Oyuncak Önerileri

2 Yaş Çocuk Oyuncak Önerileri

2 Yaşındaki Bebeklere Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bebekler genellikle belli bir yaş sonrası özellikle 1 yaşından sonraki süreçte neden ve sonuç ilişkilerini kavramaya başlarlar. Böylelikle olaylar karşısında tepkilerini vermeye ve oyun sürecinde çözüm üretmeye başlarlar.

Bu iki yaş çocuklarına genellikle kavrama ve problemleri çözme yeteneğini kazandıracak oyuncaklar uzmanlar tarafından önerilmektedir. İki yaşındaki çocuklarınız için özellikle müzikli ve sesleri ayırt edebilecekleri oyuncakları almalısınız. Çocuğun bu süreçte algı ve kavrama yeteneği açık olacağından müzik enstrümanlarını rahatlıkla ayırt edebilir.

İzleyin: 2 Yaş için Oyuncak Alışverişi (2) || Bebek Alışverişi

Aynı zamanda banyo keyfini yaşamaya başlayan iki yaş çocuklarına keyifle banyo yapmaları için plastik ördek yavruları küvete dahil edilebilir. Suda yüzen ördek yavruları çocuğunuzun çok hoşuna gidecek ve banyo yapmaktan büyük keyif duyacaktır.

MİDYO  Hamilelikte ağrılarla nasıl baş edilir?

Oyun Hamuru İle El Becerilerini Geliştirin

2 yaşındaki çocuklar artık önceki dönemlere göre daha algıları açık ve olaylar karşısında çözüm üretmede başarılı olabilmektedirler. Bu yaş gurubundaki çocuklara daha çok el becerilerini güçlendirecek ve bir şeyleri yapabilme yeteneğini fark edebilmelerini sağlayan oyun hamurları önerilir.

Oyun hamuruyla çocuğunuzun el becerisi gelişirken renkli oyun hamurlarından cisimler yapmak onu keyiflendirir. Aynı zamanda renkleri rahatlıkla kavrayarak cisimleri renklerine göre yapmaya çalışacaktır.

Oyun hamurları sayesinde çocuğunuzun hayal dünyası renklenip güçlenerek kendi oyuncaklarını yaratmayı öğrenecektir.

Parmak Boyalarıyla Yaratıcılığının Farkına Varmasını Sağlayın

Genellikle uzmanlar 2 yaş ve sonrası çocuklara parmak boyalarıyla renkleri kavramasını renkleri karıştırarak kendi hayal dünyalarını yansıtmalarını isterler. Bu nedenle de 2 yaşındaki çocuklara oyun hamurları ve parmak boyalarıyla el ve motor becerilerini kazanmalarının sağlıklı olacağını ebeveynlere anlatırlar.

Dolayısıyla çocuğunuzun hayal dünyasının güçlü olmasını ve el becerilerini gelişmesine katkıda bulunacak parmak boyalarını satın almalısınız.

2 Yaş Çocuk Oyuncak Önerileri

2 Yaş Çocuk Oyuncak Önerileri

Evcilik Oynayarak Görev Edinmesini Sağlayın

Genellikle 2 yaş ve sonrası çocuklar gerek kız çocuğu olsun ya da erkek çocuğu hayat içerisindeki görev ve sorumluluklarını öğrenebilmesi için evcilik oyunları önemlidir.

Böylelikle kız ya da erkek çocuğu olsun yaşına uygun oyuncak setleriyle şu rollere bürünebilirler:

  • Anne
  • Baba
  • Doktor
  • Öğretmen

Bu oyuncak setleriyle mesleklere ilgi duyar. Aynı zamanda o rollere bürünerek taklit yeteneği gelişirken kelime haznesi de artmış olur. Özellikle 2 yaşındaki çocuklar için mutfak gereçlerinden oluşan evcilik setleri oldukça önemlidir. Bu oyuncak seçimlerini yaparken ahşap malzemelerden yapılanları seçerek çocuğunuzun daha sağlıklı oyuncaklarla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

MİDYO  Yumurta dondurma işlemi nedir ve nasıl uygulanır?

Video: 2 Yaş Çocuklar için 7 Aktivite | Acemi Anne

Lego Setleriyle Çocuğunuzun Hayal Dünyasını Güçlendirin

Uzmanlar genellikle 2 yaş ve üstü çocuklar için hayal dünyalarını güçlendirecek ve el becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak oyuncaların alınmasını tavsiye etmektedirler. Lego setleri 2 yaşında çocuklara alınabilecek en güzel oyuncaklardan biridir. Lego setleri ile çocuğunuz parçaları zaman içinde kendi yaparak dilediği oyuncağı yapma şansını bulacaktır.Aynı zamanda el ve motor becerisi gelişecek ve çocuğunuzun yaratıcılığı artacaktır.

İlgili Makaleler
Yeni doğan bebek nasıl yıkanmalı?

Yeni annelerin ve anne adaylarının kesinlikle yeni doğan bebek bakımı konusunda yeterince bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerin ciltleri OKU

Hamilelikte ağrılarla nasıl baş edilir?

Hamilelik döneminde mutlaka bilinmesi gerekenler arasında hamilelikte ağrılarla; özellikle bel ve kasık ağrısı ile baş etme yolları önemli bir yere OKU

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır? Hastaneye ne zaman gidilmeli?

Gebelik herkesin bildiği gibi normalde 9 ay 10 gündür ve buda yaklaşık 40 hafta demektir peki bundan öncede doğum gerçekleşir OKU

Doğal doğum yöntemlerinden hangisini seçmeli? Suda doğum, hipnoz ile doğum ve akupunktur

Son yıllarda dünya genelinde doğumla ilgili alternatif yöntemler öne çıkıyor. Bu alternatif yöntemlerin ortak amacı, doğum mucizesini anne ve bebek OKU