Her ebeveyn çocuğunu doğduğu günden itibaren yaşına uygun şekilde gelişimine destek sağlayacak 2 yaş çocuk oyuncak önerileri hususunda araştırma yaparlar. Dolayısıyla çocuğunu büyütme aşamasında uzmanlardan ya da birtakım kitaplardan destek alır.

Hiç kuşkusuz ki bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren eşyalara ve birtakım oyuncaklara ihtiyaç duyarlar. Her anne ve baba da bebek büyütme sürecinde bu ihtiyaç listesini çocuğun sağlıklı gelişimine katkıda bulunmasına destek için özenle hazırlarlar.

Çocuk odasını gereksiz oyuncaklarla doldurmak hem çocuğun gelişimine katkı sağlamayacak hem de kişiyi maddi kayba uğratacaktır. Dolayısıyla oyuncak seçimi bebeğin yaşına ve becerilerine uyum sağlamalı ve çocuğun ruhsal gelişimine katkı sağlamalıdır.

2 Yaş Çocuk Oyuncak Önerileri

2 Yaş Çocuk Oyuncak Önerileri

2 Yaşındaki Bebeklere Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bebekler genellikle belli bir yaş sonrası özellikle 1 yaşından sonraki süreçte neden ve sonuç ilişkilerini kavramaya başlarlar. Böylelikle olaylar karşısında tepkilerini vermeye ve oyun sürecinde çözüm üretmeye başlarlar.

Bu iki yaş çocuklarına genellikle kavrama ve problemleri çözme yeteneğini kazandıracak oyuncaklar uzmanlar tarafından önerilmektedir. İki yaşındaki çocuklarınız için özellikle müzikli ve sesleri ayırt edebilecekleri oyuncakları almalısınız. Çocuğun bu süreçte algı ve kavrama yeteneği açık olacağından müzik enstrümanlarını rahatlıkla ayırt edebilir.

MİDYO  Alt ıslatma (Enürezis) nedir? Kalıcı çözüm için ne yapmalı?

İzleyin: 2 Yaş için Oyuncak Alışverişi (2) || Bebek Alışverişi

Aynı zamanda banyo keyfini yaşamaya başlayan iki yaş çocuklarına keyifle banyo yapmaları için plastik ördek yavruları küvete dahil edilebilir. Suda yüzen ördek yavruları çocuğunuzun çok hoşuna gidecek ve banyo yapmaktan büyük keyif duyacaktır.

Oyun Hamuru İle El Becerilerini Geliştirin

2 yaşındaki çocuklar artık önceki dönemlere göre daha algıları açık ve olaylar karşısında çözüm üretmede başarılı olabilmektedirler. Bu yaş gurubundaki çocuklara daha çok el becerilerini güçlendirecek ve bir şeyleri yapabilme yeteneğini fark edebilmelerini sağlayan oyun hamurları önerilir.

Oyun hamuruyla çocuğunuzun el becerisi gelişirken renkli oyun hamurlarından cisimler yapmak onu keyiflendirir. Aynı zamanda renkleri rahatlıkla kavrayarak cisimleri renklerine göre yapmaya çalışacaktır.

Oyun hamurları sayesinde çocuğunuzun hayal dünyası renklenip güçlenerek kendi oyuncaklarını yaratmayı öğrenecektir.

Parmak Boyalarıyla Yaratıcılığının Farkına Varmasını Sağlayın

Genellikle uzmanlar 2 yaş ve sonrası çocuklara parmak boyalarıyla renkleri kavramasını renkleri karıştırarak kendi hayal dünyalarını yansıtmalarını isterler. Bu nedenle de 2 yaşındaki çocuklara oyun hamurları ve parmak boyalarıyla el ve motor becerilerini kazanmalarının sağlıklı olacağını ebeveynlere anlatırlar.

Dolayısıyla çocuğunuzun hayal dünyasının güçlü olmasını ve el becerilerini gelişmesine katkıda bulunacak parmak boyalarını satın almalısınız.

2 Yaş Çocuk Oyuncak Önerileri

2 Yaş Çocuk Oyuncak Önerileri

Evcilik Oynayarak Görev Edinmesini Sağlayın

Genellikle 2 yaş ve sonrası çocuklar gerek kız çocuğu olsun ya da erkek çocuğu hayat içerisindeki görev ve sorumluluklarını öğrenebilmesi için evcilik oyunları önemlidir.

MİDYO  Bebeklerde ne zaman diş fırçalanır? Fırçalarken nelere dikkat etmek gerekir?

Böylelikle kız ya da erkek çocuğu olsun yaşına uygun oyuncak setleriyle şu rollere bürünebilirler:

  • Anne
  • Baba
  • Doktor
  • Öğretmen

Bu oyuncak setleriyle mesleklere ilgi duyar. Aynı zamanda o rollere bürünerek taklit yeteneği gelişirken kelime haznesi de artmış olur. Özellikle 2 yaşındaki çocuklar için mutfak gereçlerinden oluşan evcilik setleri oldukça önemlidir. Bu oyuncak seçimlerini yaparken ahşap malzemelerden yapılanları seçerek çocuğunuzun daha sağlıklı oyuncaklarla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Video: 2 Yaş Çocuklar için 7 Aktivite | Acemi Anne

Lego Setleriyle Çocuğunuzun Hayal Dünyasını Güçlendirin

Uzmanlar genellikle 2 yaş ve üstü çocuklar için hayal dünyalarını güçlendirecek ve el becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak oyuncaların alınmasını tavsiye etmektedirler. Lego setleri 2 yaşında çocuklara alınabilecek en güzel oyuncaklardan biridir. Lego setleri ile çocuğunuz parçaları zaman içinde kendi yaparak dilediği oyuncağı yapma şansını bulacaktır.Aynı zamanda el ve motor becerisi gelişecek ve çocuğunuzun yaratıcılığı artacaktır.

İlgili Makaleler
Yeni doğan bebek bakımı

Yeni doğum yapan hanımlar ve baba olma duygusunu ilk defa tadan erkekler yeni doğan bebek bakımı konusunda hem biraz tecrübesiz OKU

Çocuklarla iletişim nasıl kurulmalıdır?

Kaliteli bir çocuk yetiştirmek için çocuklarla iletişim nasıl olmalıdır? Çocuklarınızla en doğru iletişimi kurmanız için öncelikle sizin anne veya baba OKU

Bebeklerde çilek alerjisi neden olur? Belirtileri nelerdir?

Çilek alerjisi bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen belirtiler ile aynıdır.  ''Bebeklerde çilek alerjisi belirtileri nelerdir?'' başlıklı yazımızda OKU

MİDYO  Doğal doğum yöntemlerinden hangisini seçmeli? Suda doğum, hipnoz ile doğum ve akupunktur
Bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalı? Kaç saat aralıklarla yapılmalı?

Anneler ve anne adayları başta olmak üzere, bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalıdır? Konusu üzerine sıklıkla araştırma yapılır. Bebeklik dönemi, sıfır OKU