Ada çayı sağlık etkileri üzerine araştırmalar çok sınırlı olsa da, ada çayı içmenin müthiş faydaları vardır.

Menopozla İlişkili Sıcak Basmalar ve Terleme

Ada çayı yapraklarının bu semptomlarla ilişkili aşırı terlemeyi azaltmada faydalı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Örneğin, Advances in Therapy dergisinde yayınlanan bir ön çalışmada, araştırmacılar 71 kadına günde bir kez taze ada çayı yaprağı tableti ile sekiz haftalık tedavi verdiler.

Sonuçlar, sıcak basmalarında dört hafta içinde% 50 ve sekiz hafta içinde yüzde 64 oranında bir düşüş olduğunu gösterdi. Bu sonuçlar kendi kendine bildirilmiştir ve plasebo etkisini ortadan kaldırmak için test deneklerine karşı kontrol ile gelecekteki çalışmalar garanti altına alınmıştır.

İzleyin: Adaçayı, Adaçayı nasıl demlenir, adaçayının faydaları

Saç Sağlığı için Ada Çayı

Savunucular, ada çayı ve siyah çay veya biberiye kombinasyonundan yapılan bir saç ve saç derisi durulamasının saç boyasına alternatif olarak saç büyümesini teşvik edebileceğini veya gri saçları koyulaştırabileceğini öne sürüyorlar. Bu iddialara bilimsel bir destek olmamasına rağmen, siyah veya ada çayı çayında bulunan tanenlerin geçici olarak gri saçları boyaması mümkündür.

Saç için kullanıldığında, savunucular çayı yapmayı, soğumaya bırakmayı ve gri saça püskürtmeyi öneriyorlar. Genellikle beş ila on dakika bekletilir ve ardından her zamanki gibi yıkanır. (Çaydaki tanenin havluları ve giysileri lekeleyebileceğini unutmayın).

Yüksek Kolesterol için Ada Çayı

Ön araştırmalar ada çayı, kolesterol seviyelerini düşürmek küçük göre yardımcı olabileceğini düşündürmektedir çalışmada yayınlanan Moleküler Bilimler International Journal 2009’da ada çayı çay düzenli tüketiminin dört sonra hafta, katılımcılar LDL kolesterolde azalma ve iyileşme vardı toplam kolesterol seviyelerinde. Bununla birlikte, kan şekeri seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

MİDYO  Aydınlatma için hem şık hem de dekoratif fikirler

Video: Prof İbrahim Saraçoğlu Bitki Çayı Demlemenin Püf Noktaları, Doğru Çay Demleme Üzerine Tavsiyeler

Ada Çayı Bağışıklığı Artırır ve Enfeksiyonları Önler

Adaçayının güçlü anti bakteriyel ve anti-mikrobiyal özellikleri enfeksiyonlardan kaçmaya yardımcı olur ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek koruyucu bir kalkan görevi görür. Boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını önler ve farklı türdeki mantar, bakteriyel ve viral enfeksiyonları tedavi eder. Gargara olarak kullanıldığında ayrıca diş eti enfeksiyonlarını tedavi eder ve diş eti iltihabını ve diş eti kanamalarını tedavi eder. Yaprak tozu da dişleri ve diş etlerini güçlendirmeye faydalıdır.

İlgili Makaleler
Hangi bitki çayını ne zaman içmeli? Adaçayı, rezene, kekik, papatya ve kuşburnu…

Adaçayı, rezene, kekik, papatya ve kuşburnu birbirinden faydalı bitki çaylarıdır. Bitki çayları faydalarıyla bilinmekte olduğu için hangi çaylar nelere iyi OKU

Yeşil çayın mucize faydaları! En iyi yeşil çay nasıl demlenir?

Yeşil çay, en çok tüketilen içecekler arasında. Dünya genelinde en sık tüketilen içecekler listesindedir. Yüzyıllardır doğal bir şifa kaynağı olarak OKU

100 veya daha az eşyayla nasıl minimalist ve mutlu bir yaşam oluşturabilirsiniz?

Minimalizm, dünyaya hakim olan tüketim çılgınlığını durdurmanın güzel bir yolu. Çevremizde gördüğümüz hemen hemen her şey insanoğlunu hızla bir şeyi OKU

Zen tarzı huzurlu bir ev için dekorasyon tüyoları

Günümüzün telaşlı yaşam tarzı, Zen tarzının popülaritesini arttırdı. Peki neden? Yoğun şehir yaşamı ve iş hayatı arasında geçen bir günün OKU

MİDYO  Yağ yakıcı ve iştah kapatıcı detoks suyu nasıl yapılır?