Ada çayı sağlık etkileri üzerine araştırmalar çok sınırlı olsa da, ada çayı içmenin müthiş faydaları vardır.

Menopozla İlişkili Sıcak Basmalar ve Terleme

Ada çayı yapraklarının bu semptomlarla ilişkili aşırı terlemeyi azaltmada faydalı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Örneğin, Advances in Therapy dergisinde yayınlanan bir ön çalışmada, araştırmacılar 71 kadına günde bir kez taze ada çayı yaprağı tableti ile sekiz haftalık tedavi verdiler.

Sonuçlar, sıcak basmalarında dört hafta içinde% 50 ve sekiz hafta içinde yüzde 64 oranında bir düşüş olduğunu gösterdi. Bu sonuçlar kendi kendine bildirilmiştir ve plasebo etkisini ortadan kaldırmak için test deneklerine karşı kontrol ile gelecekteki çalışmalar garanti altına alınmıştır.

İzleyin: Adaçayı, Adaçayı nasıl demlenir, adaçayının faydaları

Saç Sağlığı için Ada Çayı

Savunucular, ada çayı ve siyah çay veya biberiye kombinasyonundan yapılan bir saç ve saç derisi durulamasının saç boyasına alternatif olarak saç büyümesini teşvik edebileceğini veya gri saçları koyulaştırabileceğini öne sürüyorlar. Bu iddialara bilimsel bir destek olmamasına rağmen, siyah veya ada çayı çayında bulunan tanenlerin geçici olarak gri saçları boyaması mümkündür.

Saç için kullanıldığında, savunucular çayı yapmayı, soğumaya bırakmayı ve gri saça püskürtmeyi öneriyorlar. Genellikle beş ila on dakika bekletilir ve ardından her zamanki gibi yıkanır. (Çaydaki tanenin havluları ve giysileri lekeleyebileceğini unutmayın).

Yüksek Kolesterol için Ada Çayı

Ön araştırmalar ada çayı, kolesterol seviyelerini düşürmek küçük göre yardımcı olabileceğini düşündürmektedir çalışmada yayınlanan Moleküler Bilimler International Journal 2009’da ada çayı çay düzenli tüketiminin dört sonra hafta, katılımcılar LDL kolesterolde azalma ve iyileşme vardı toplam kolesterol seviyelerinde. Bununla birlikte, kan şekeri seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

MİDYO  Afrikalı gençlerde öksürük şurubu bağımlılığı ortaya çıktı

Video: Prof İbrahim Saraçoğlu Bitki Çayı Demlemenin Püf Noktaları, Doğru Çay Demleme Üzerine Tavsiyeler

Ada Çayı Bağışıklığı Artırır ve Enfeksiyonları Önler

Adaçayının güçlü anti bakteriyel ve anti-mikrobiyal özellikleri enfeksiyonlardan kaçmaya yardımcı olur ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek koruyucu bir kalkan görevi görür. Boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını önler ve farklı türdeki mantar, bakteriyel ve viral enfeksiyonları tedavi eder. Gargara olarak kullanıldığında ayrıca diş eti enfeksiyonlarını tedavi eder ve diş eti iltihabını ve diş eti kanamalarını tedavi eder. Yaprak tozu da dişleri ve diş etlerini güçlendirmeye faydalıdır.

İlgili Makaleler
Hangi bitki çayını ne zaman içmeli? Adaçayı, rezene, kekik, papatya ve kuşburnu…

Adaçayı, rezene, kekik, papatya ve kuşburnu birbirinden faydalı bitki çaylarıdır. Bitki çayları faydalarıyla bilinmekte olduğu için hangi çaylar nelere iyi OKU

Yeşil çayın mucize faydaları! En iyi yeşil çay nasıl demlenir?

Yeşil çay, en çok tüketilen içecekler arasında. Dünya genelinde en sık tüketilen içecekler listesindedir. Yüzyıllardır doğal bir şifa kaynağı olarak OKU

Bel ağrısı için hangi egzersizleri yapmalıyız?

İnsanların yüzde 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Önemsenmeyen bel ağrıları uzun vadede sakatlıklara yol açabiliyor. Oysa birkaç egzersizle OKU

Günde kaç saat uyumalıyız? Peki çok fazla uyursak ne olur?

Bir çok şeyin azı zararlı olduğu kadar fazlası da zararlı olabilir. Uyumak hayat standartlarımızın kaliteli olması için en gerekli olan OKU

MİDYO  Sevgililer gününü bekleme! Sürpriz hazırlamak için püf noktaları