Tüm çalışan bireylerin en büyük hayalleri arasında yer alan emeklilik ücret belirlemesinde; sigorta statüsüne göre değişiklik gösterir mi sorusu son zamanlarda bir hayli merak ediliyor.

Statülere göre emeklilik maaşları

Sosyal güvenlik mevzuat belirlemelerine göre dikkatleri çeken alt sınır aylıkları da çalışan vatandaşların statü durumlarına göre değişmesi ile gözleniyor. Demek o ki 5510 sayılı kanun içerisinde tabi olarak yer alan çalışanlar ile 5434 sayılı kanun içerisinde tabi olan çalışanlar için aralarında fark olması söz konusu. Bu durumu da maaşlar üzerinde gözlemlemek doğru olacak.

5510 sayılı kanunda yer alan ek 19. madde incelenecek olur ise; ‘’ belirlenen kanun ya da kanunlar ile beraber yürürlükten kaldırılması söz konusu olan kanun hükümleri kapsamında malullük ya da yaşlılık konusunda sigorta ödemesi yapılan aylıklar ile beraber bu aylıklar her ay itibari ile verilen dosya bazları ile dikkatleri çekiyor. 8 şubat 2006 tarihi ile beraber 5454 sayılı kanun kapsamı ile beraber 1. maddesinde yer alan ek ödemeler de dahil olacak şekilde 1500 TL miktarının altında olmayacak ‘’ hükümlerinin gelmesi ile beraber emekli aylıkları en düşük olarak 1500 TL olarak belirlendi.

Video: Emekli Maaşı nasıl hesaplanır? ALİ TEZEL anlatıyor

Emekli maaşında alt sınır

Aslında alt sınır olarak aylık belirlemeleri sırasında 5510 sayılı kanun içerisinde yer alan 55. madde ile beraber; 5510 sayılı kanun içerisinde yer alan durumlara göre bağlanmaları yapılan aylıkların hesaplamaları sırasında belirlenen esas tutar ile beraber çalışma süreleri içerisindeki her yıl adına 82. madde ile beraber tespitleri yapılan prime esas olarak yer alan alt kazanç sistemleri ile beraber dikkate alınacak. Bunların yanı sıra ölüm yıllarına göre de ocak ayından itibaren ortalama olarak yer alan aylık kazançların yüzde otuz beşlik kısmından sigortalı olan vatandaşların yükümlü olarak yer aldıkları eşleri ya da çocukları, yüzde kırklık olan kısımlarının da az olmayacak şekli ile hükümler altına alınmıştır.

MİDYO  Yılbaşında sevgiliye alınabilecek hediyeler

Fakat belirlenen madde içerisinde yer alan alt sınır aylık tutar olarak da 1500 TL altında kalma ihtimalleri. İçin de ek 19. madde kapsamı ile beraber düzenlemeler meydana gelmiştir. Yani ek olarak yer alan 19 madde kapsamındaki emniyet supabı olarak da dikkatleri çeker.

Seyredin: EMEKLİ OLUNCA KAÇ LİRA ALACAKSINIZ? ÖZGÜR ERDURSUN ANLATIYOR !

Bir yandan da 5434 sayılı kanun ile beraber burada. Tabi olarak yer alan vatandaşların alacakları aylık alt sınırı olarak da daha farklı bir şekilde belirlemeleri yapılır. 5434 sayılı kanun ile beraber ek madde olarak bulunan 19. hükmü dikkatleri çeker. Bu gelen hüküm kapsamında da sosyal güvenlik kurumları tarafından bağlanacak olan emekli – adi olarak yer alan malullük. Vazife içerisinden gelen malullük aylıkları için alt sınırlarında 657. Sayılı devlet memurları kanunu içerisinde bulunan 43. Madde ile beraber gösterge tablosunda bulunan 14. Derecedeki 2. kademesi ile beraber 30 fiili olarak yer alan hizmet yılları için de hesaplamaları yapılacak emekli aylıkları için de tutar hesaplaması yapılacak.

Bu süreçlerde bir yandan da 5434 sayılı kanun içerisinde tabi olarak yer alan emekli vatandaşların alt sınırları üzerinde aylıklar üzerinde temmuz ayından bu yana kadar da emeklilerin kendileri için ya da hak sahipleri için en az 3 kişi olma durumları ile beraber ödenmesi belirlenmiş en az aylık tutarı da 2815 olarak belirlenmiştir. Kısacası statü durumları bir hayli etkili olacaktır.

MİDYO  Kilolara sağlıklı şekilde nasıl veda edebiliriz?
İlgili Makaleler
Emekliler dikkat önemli uyarı! Haciz gelebilir, sakın imzalamayın

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal; emeklilerin, kredi kullanırken, ödeyememeleri halinde maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat verebildiklerini belirterek, maaşlarının OKU

Toplu prim ödeyerek anında nasıl emekli olunur?

Maalesef mevcut yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük prim ödeme imkanı tanımıyor. Fakat bazı istisnalar ile toplu ödeme OKU

Garanti Bankası emeklilere ne kadar promosyon ödüyor?

Garanti Bankası emeklilere ne kadar promosyon ödüyor? Yeni taban promosyonlar açıklandı peki Garanti Bankası'nın emekli promosyonu ne kadar? Diğer bankalar OKU

Odeabank emeklilere ne kadar promosyon veriyor? Şartları nelerdir?

Bankalar, müşterilere farklı avantaj ve imkanlar sağlayarak maaşlarını taşıma konusunda rekabet ortamı oluşturuyorlar. Her banka farklı imkan ve promosyon uygulaması OKU