Boş zamanlarda ilgilenecek bir şeyler bulmak zaman zaman zorlayıcı ve düşündürücü olabilir. Boş zamanlarda genellikle yapılanlar, kitap, dergi ve gazete okumak, bulmaca çözmek, kısa filmler izlemek ve yürüyüşe çıkmaktır. Fakat aslında boş zamanlarda çok daha zevkli aktiviteler yapılabilir. Mesela hobi olarak yeni yemek ve pasta tarifleri deneyebilirsiniz. Doğa fotoğrafçılığına başlayabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenebilirsiniz ya da makyaj yapmayı öğrenebilirsiniz. Son zamanlarda en popüler hobiler arasında boyama yapmak vardır. Resim çizmek ve boyama yapmak sizi tamamen stresten ve gündelik yaşamdaki problemlerinizden sıyrılmanıza yardımcı olur. Eğer resim çizmeyi bilmiyorsanız ya da size çok zor geliyorsa, hazır resimler satın alarak boyamaya başlayabilirsiniz. Bunun için boyama hobi ürünleri nelerdir? Diye soracak olursanız, tabii ki bunun için bir alışveriş yapmanız gerekecek. Gerekli ürünleri sağladıktan sonra boyama yapmaya başlayabilirsiniz.

Boyama Hobi Ürünleri Nelerdir?

Boyama Hobi Ürünleri Nelerdir?

Boyama İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Boyama için gerekli olan malzemeler çok masraflı ve fazlaymış gibi gelebilir. Fakat uygun fiyatlı mağazalar tercih ederseniz, fazla cebiniz yanmayacaktır.

Boyama hobisi için gerekli olan malzemeler şunlardır;

 • Her renkte boya
 • Çeşitli fırçalar
 • Resim şövalesi
 • Tuval
 • Resim kağıtları
 • Teknik çizim kalemleri
 • Su kabı
 • Resim verniği
 • Resim kağıtları
 • Palet
 • Sünger rulo fırça
 • Kuru boya kalemleri

Bunlar resim ve boyama hobisi için gerekli olan malzemelerdir. Bunlarla birlikte örnek çizimler yapmak için yumuşak kurşun kalem, yumuşak, iz bırakmayan silgi ve küçük bir eskiz defteri de alabilirsiniz. Böylece denemeler yapabilirsiniz.

MİDYO  Öğrenimi kolay müzik aletleri hangileridir?

İzleyin: Akrilik Boya Malzemeleri: Boya, Fırça, Kağıt Önerileri

Nasıl Boyalar Alınmalıdır?

Su bazlı akrilik boyalar her zaman çok kullanışlıdır ve resim üzerine güzel durur. 12’li ya da 36’lı su bazlı akrilik boya setleri satın alabilirsiniz. Akrilik boyayı çok az bir miktar su ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Akrilik boyanın haricinde en yaygın kullanılan boya türü, yağlı boyadır. Ancak yağlı boyayı kullanırken, boyanın kıvamına ve fırçaya ne kadar aldığınıza dikkat etmelisiniz. Ayrıca, yağlı boya ile boyanacak resimleri seçerken de özenli olmalısınız ve bilgi sahibi olan birine danışmalısınız.

Yağlı boyadan sonra en kolay boya ise sulu boyalardır. Çeşitli renkleri olan sulu boya ile de dilediğiniz gibi boyama yapabilirsiniz. Fakat sulu boya olduğu için su miktarını kaçırmak olasıdır. Sulu boyayı su ile kullanmalısınız ancak boyanın da tam olarak rengi verdiğini görmelisiniz. Yani sulu boya ile boyama yaparken, renklerin pigmentlerine dikkat etmelisiniz.

Kuru boyalar en risksiz boya kalemleridir. Kuru boya ile boyama yapmak isterseniz, oldukça kalabalık bir boya kalemi seti almalısınız. Çünkü istediğiniz tonları tutturamazsınız. Her ton için ayrı bir boya kalemi olmalıdır. Kuru boya kullanacaksanız, kaliteli, kalemi kırmayan ve sağlam bir kalemtıraş da satın almalısınız. Özel kuru boya silgileri de hatalarınızı pratik bir şekilde telafi etmenizi sağlar.

Pastel boyalar da resim boyarken çok tercih edilir. Yağlı ve kuru pastel boya seçenekleri vardır. Yağlı olan pastel boyayı daha basit resimler için kullanmalısınız. Yağlı pastel boya bulaşabilir. Kuru pastel boyaların kullanımı daha kolay ve temizdir. Bazen kuru pastel boya renkleri gözünüze çok daha hoş gelebilir.

MİDYO  İzleyenleri büyüleyen en iyi İtalyan filmleri

Guaj boya da diğer seçenektir. Yağlı boyaya göre çok daha kapatıcı bir özelliği vardır. Son olarak renkli mürekkepleri tercih edebilirsiniz.

Video: Yeni Başlayanlar için Boya Hazırlama ve Sürüş Teknikleri

Fırça Seçimi

Fırça alırken her boydan almaya dikkat edin. Sadece çok ince uçlu alırsanız resim bitmek bilmez. Sadece kalın uçlu da kullanmamalısınız. Küçük, orta ve büyük her boyutta fırçanız olmalıdır. Çok büyük alanlar için rulo fırçaları kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Daha az fırça darbesi, resminizin daha profesyonel görünmesini sağlar.

Boyama Hobi Ürünleri Nelerdir?

Boyama Hobi Ürünleri Nelerdir?

Resim Kağıtları

Çeşitli boyutlarda resim kağıtları vardır. Resim için özel kağıtlar tercih edin. Boyut olarak ise, defter boyutunda, orta boyutlarda ya da duvarı kaplayacak şekilde resim kağıtları tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminize kalmış bir şeydir. Denemeler yapmak için bir defteriniz, yumuşak kurşun kalemleriniz ve teknik çizim kalemleriniz olmalıdır.

Tuval Ve Şövale

Boyadığınız resmi tam karşınızda görmek istiyorsanız, tuval ve şövale almalısınız. Aparatları istediğiniz boyutta ayarlayabilirsiniz. Tuval üzerinde boyama yaparsanız, resminizi çok daha rahat görebileceksiniz ve rahat koltuğunuzda daha konforlu bir şekilde boyama yapabileceksiniz.

 

İlgili Makaleler
Kayak tatilinde yanınıza almanız gerekenler

Kış mevsiminin vazgeçilmezi kayak tatil hepimizin kış aylarını sevme nedenlerinin başında gelir. Genellikle çok kalabalık olmayan kayak merkezleri kışın tadını OKU

Hem gezip, hem de para kazanan seyahat Youtuber’ı nasıl olunur?
MİDYO  Satranç temelleri ve satranç oynamanın püf noktaları

Youtube günümüzde oldukça fazla sayıda insan tarafından kullanılır bir hale gelmiş her yönden çok iyi potansiyelleri olan kaliteli video paylaşım OKU

Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe dönüştürebilirsiniz

Günümüzde insanlar hayatın telaşından ve stresinden kurtulmanın yolu olarak hobilerine sarılıyor. Herkesin ilgi alanları ve uğraşları farklı olduğundan hobileri de OKU

Güzel zaman geçireceğiniz, aynı zamanda da evinizi güzelleştireceğiniz 6 hobi

İçinde bulunduğumuz bu sosyal çağda ilgileneceğimiz pek çok hobi ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Özellikle son dönemde yaşadığımız pandemiden dolayı evlere OKU