Yeşil çay, en çok tüketilen içecekler arasında. Dünya genelinde en sık tüketilen içecekler listesindedir. Yüzyıllardır doğal bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Özellikle kış aylarında sıcak bir şekilde tüketilen yeşil çayın faydaları da bir hayli fazla. Yeşil çay hakkında merak edilen birçok husus var.

Yeşil çayın faydaları nelerdir, yeşil çay nasıl demlenir, ne kadar tüketilmelidir gibi birçok soru mevcut. Elbette, yararları olan yeşil çayın tüketimine de dikkat edilmesi gerek. Zira yararları olan gıda, besin ve içeceklerin de fazlası zararlara neden olur. Yeşil çay doz aşımında; birçok belirti görülebilir.

  • Baş ağrısı
  • Düzensiz kalp atışları
  • Sinirlilik hali
  • Baş dönmesi
  • Yeşil çay, kanama bozukluğu olan kişilerde kanamayı tetikler.
  • Göz hastalığı olanlarda gözde basınç hissi meydana gelir.
  • Uyku sorunları

Tüm bu olumsuz etkiler dikkate alınmalıdır. Sağlık sorunu olan bireylerin yeşil çay tüketimi ile ilgili olarak mutlaka uzman hekimlerden bilgi almalıdırlar. Uzman hekim yeşil çay önerir ise hekimin önerdiği şekilde ve miktarlarda tüketilmelidir.

Aynı zamanda hamilelik döneminde de yeşil çay tüketiminde dikkat edilmelidir. Hamilelerin gün içinde iki bardak yeşil çay içmesi bebeğin düşme tehlikesine yol açabilir. Hamilelerin de yeşil çay tüketimi için hekimlerinden bilgi almaları gerekir.

Emzirme dönemlerinde de yeşil çay tüketimi konusunda riskli olabilir. Annenin tükettiği her besin ve içecek anne sütünü etkiler. Dolayısıyla bebeği etkiler. Bu nedenle; emzirme döneminde de yeşil çay bilinçsizce tüketilmemelidir.

MİDYO  Koltuk nasıl temizlenir? Çıkan kire inanamayacaksınız

Gün içinde en fazla iki bardak yeşil çay içilmesi yeterlidir. Bu miktarın aşılmaması, uzmanlar tarafından önemle belirtilmektedir. Yeşil çayın pek çok çeşidi mevcut. Yasemin, fas nane, gyokuro, matcha, houjicka gibi birçok popüler yeşil çay türü sayılabilir.

Kronik Hastalıklara Karşı Koruyucu

Yeşil çayın en önemli etkilerinden biri kronik hastalıklara karşı koruyucu olmasıdır. Bilimsel araştırma sonuçları da yeşil çayın bu hastalıklara karşı etkisini kanıtlamaktadır.

Yeşil çay, insülin direncini azaltır ve kan şekeri seviyelerini dengeler. Bu özellikleriyle diyabet hastalarında kan glukoz seviyesini regüle eder. Böylece sağlıklı bireylerin hastalığa yakalanma riskin de önler.

Dünya genelinde en yaygın hastalıklardan olan kalp ve damar hastalıklarından korunmayı sağlar.

Düzenli yeşil çay tüketildiğinde kandaki LDL kolestrol ve trigliserit düzeyini düşürür. Aynı zamanda kandaki total kolesterol düzeyini de düşürür. Bu da kalp ve damar hastalıklarına karşı bir kalkan gibi koruma sağlar. Yeşil çay bu etkileriyle hastalıklara karşı bünyeyi korur.

PÜF NOKTALARLA YEŞİL ÇAY TARİFİ

Kansere Karşı Önleyici

Bilindiği gibi kanser hastalığı, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkar. Yeşil çay, önemli antioksidanlar içerir. İçerdiği bu antioksidanlar sayesinde hücrelerde bulunan oksidatif hasarın oluşumunu önler. Bu da prostat kanseri, göğüs kanseri ve kolorektal kanserler gibi bütün kanser türlerine karşı korur.

Kişilerin düzenli olarak çay tüketimi halinde bu hastalığa yakalanma riski önemli ölçüde azalır. Kanser hastaları için de yeşil çay tüketimi önemlidir. Zira kanser tedavisi alan kişiler yeşil çay tükettiklerinde başarı oranı artar. Aynı zamanda iyileşme süresinin de kısalmasına katkı sağlar.

MİDYO  Ada çayının faydasını görmek için nasıl demlenmeli?

Yeşil Çayın Diğer Faydaları

Yukarıda sayılan önemli faydaları dışında daha birçok faydası vardır.

Stresi azaltarak rahatlama sağlar. Yatıştırıcı etkisiyle stresi önemli ölçüde azaltır.

C Vitamini açısından oldukça zengin olan yeşil çay, solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücutta bulunan ödemin atılmasına katkı sağlar. Buna bağlı olarak zayıflamaya katkı sağlar.

Yeşil çay yüksek miktarda antioksidan içerir. Dolayısıyla yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Kan dolaşımının daha hareketli olmasına destek verir.

Yeşil çay, düzenli olarak tüketildiğinde bu yararları elde eder. Ancak; yeşil çay tüketimi için belirtilen limitlerin aşılmaması da son derece önemli.

 

Cilt Dostu

Yeşil çayın en dikkat çeken etkilerinden bir tanesi de cilt üzerindeki olumlu etkileridir. Antioksidan özelliği ile cilde gençlik verir. Yaşlanma etkilerini azaltır. Cilde canlılık katar. Yeşil çayın tüketilmesinin yanı sıra; yeşil çay gözaltlarına kompres olarak uygulandığında gözaltındaki morluklar giderek azalır ve düzenli olarak uygulanırsa tamamen kaybolur.

Yeşil Çayı Doğru Demlemek

Yeşil çay, kolayca yapılabilen bir içecektir. Ancak; burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Yeşil çayın doğru bir şekilde demlenmesi yeşil çaydan tam bir verim alınmasını sağlar.

Yeşil çay sıcak ya da soğuk tüketilebilir. Bu kişilerin tercihine bağlıdır. Soğuk yeşil çay genellikle yaz aylarında tercih edilir. Kış aylarında ise tercih edilen sıcak yeşil çaydır. Bir cezvenin içine bir bardak miktarınca su konulur.

MİDYO  Limonlu su içince vücudumuzda neler olur? Limonlu su içmenin saymakla bitmeyen faydaları!

Suyun içine bir kaçık kadar tercih edilen yeşil çay konarak kaynatılır. Kaynatma için ocağın kısık ateşte olması önerilir.

Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra çay bekletilir. Ilındıktan sonra tüketilebilir. Yeşil çay demlenmesiyle ilgili diğer önemli husus ise suyun taze olmasıdır. Öte yandan alınacak yeşil çayın da güvenilir yerlerden alınması son derece önemli.

 

İlgili Makaleler
Güne başlarken enerjinizi tazeleyecek içecekler

Çoğumuzun sabahları susuz uyandığını biliyor muydunuz? Bir düşünün, uyku halinde 7 veya 8 saat geçirmek, susuz kalmak için uzun bir OKU

Kuyumcuda dolar bozdururken dikkat! Kuyumcular dolar bozar mı?

Dolar bozdurmak isteyip de döviz bürosu bulamayan kişiler kuyumcular dolar bozar mı, sorusunu soruyor. Bu sorunun cevabını kuyumcuların sunmuş olduğu OKU

Emekliler dikkat önemli uyarı! Haciz gelebilir, sakın imzalamayın

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal; emeklilerin, kredi kullanırken, ödeyememeleri halinde maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat verebildiklerini belirterek, maaşlarının OKU

Rüyada altın küpe görmek ne anlama gelir?

Rüyada altın küpe görmenin anlamı nedir? Rüyada altın küpe hediye etmek, altın küpe hediye almak ne demek, erkeğin böyle rüya OKU