Hukuk bölümü konuları bakımından birçok dala ayrılmış vaziyettedir. Aynı şekilde iş hukuku da hukuk biliminin bir dalı olmak üzere ortaya çıkmıştır. Sizlere bu yazımızda iş hukukunun hukuk bilimi içerisindeki yeri hakkında detaylı bilgiler vererek bilgilendireceğiz. İş hukukunun hukuk bilimi içerisindeki yeri hakkında alt başlıklar halinde bir inceleme yapacağız.

İş Hukukunun Hukuki Sistem İçerisindeki Yeri Hakkında Bilgi

İş hukukunun sadece işçilerin işverenlerle karşılıklı ve birbiri içerisinde olan bir hukuki ilişki olmadığının sizlere öncelikle belirtmeliyiz. Bunların devlet ile olan ilişkileri ve aynı zamanda düzenlenmesi kapsamında yapılan çalışmaların girdiği bir bütün olarak özel hukuk ve kamu hukuku olarak iş hukuku alanları ayrılmaktadır. Sadece birinin girdiği söylenemez ikisinin olduğu bazı özel olaylarda mevcuttur. Diğer bazı hukuk dallarında görüldüğü gibi iş hukukunda da, bazı bölümlerde özel hukuk bazı bölümlerinde ise kamu hukukunun ilkelerinden yararlandığı söylenebilir.

İş Hukukunun Hukuk Bilimi İçerisindeki Yeri

İş Hukukunun Hukuk Bilimi İçerisindeki Yeri

Türkiye’de İş Hukuku

Ülkemizde çalışma hayatının ilişkileri düzenlemeler kapsamında yasamızda sunulmaktadır. Batıya göre daha sonra başlamış ve çıraklık kalfalık gibi sistemler içerisinde kurallara uygun bir şekilde hukuk belirlenmeye çalışılmıştır ve yürürlüğe girmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelen Ahilik Teşkilatı gittikçe gelişme göstermiş ve bu Ahilik Teşkilatı sayesinde bazı kurallar belirlenmeye başlanmıştır ve bir müddet sonra sözlü kurallar yerine yazılı kurallar gündeme gelmiştir ve iş hukukumuz ülkemizde yazılı olarak maddedendirerek uygulamaya konulmuştur.

MİDYO  Teknoloji çağında eğitimin önemi

İş Hukukunda İlkeler

İş hukuku adı kapsamında bir sürü ilke bulunmaktadır. Bu ilkeleri alt başlıklar halinde inceleyerek sizlere sunacağız. Bu ilkeler sayesinde işçi ve işveren arasındaki köprüler kurularak bir geçit oluşturulmuş ve ikisinin de hakkı göz önüne alınarak bir sistem yürürlüğe girmiştir.

Video: TBB TV AV. ELİF ŞAHİN TAŞKIN İŞ HUKUKU UYGULAMALARI 1. BÖLÜM

1- İşçinin Korunması

İşçinin korunması ilk ve en önemli ilkelerden biridir. Bunun sınırsız koruma olarak düşünmenin yerinde olmadığını da belirtmek gerekmektedir. Çünkü iş hukukunda nihai amaç toplum genelinin yararlıdır. Bundan dolayı da işçinin korunması ilkesi birtakım sınırlar içerisinde gerçekleşmektedir. Genel olarak yorum yapılırken iş hukukunda işçilerin koruyucu niteliğini gözden kaçırmayarak gereğini hukuk tarafından yapılması gerekmektedir.

2- Statü Koruması

İş hukukunda ki ilişkilerde karşılıklı olarak hak talep etmek ve borçları belirleyecek bir ilişki söz konusu olmalıdır. Günün ihtiyaçları doğrultusunda da gerek kanunlar gerekse toplumun iş sözleşmesi bakımından konulan birtakım kurallar mevcuttur. Bu kurallarda toplu iş sözleşmeleri tarafından yürürlüğe girerek bir statü belirleme konusu söz konusu olmuştur. Bu iş hukukunda statü olarak bir özellik göstermektedir.

3- Gelişmeye Açık Olması Durumu

İş hukukundaki bir diğer ilke ise gelişmeye açık olma durumudur. İş sözleşmesinde elde edilen kazanılmış haklar sürecinde yenilerini eklemek durumunda olan çabalar hukuk düzeyinde ön plana alınmış ve incelemeye söz konusu olmaktadır. İş hukuku alanlarının ilkeleri dikkate alındığında diğer gelişmeler arasındaki İlk göze çarpan hususlardan bir tanesi de çalışma hayatındaki esnekliktir. Çünkü sizler eğer bir hak talep ettiğinizde bunun gelişmeye açık olması ve incelemeye alınması ülkemizdeki iş hukuku kapsamında gerekli olan bir ayrıcalıktır.

İş Hukukunun Hukuk Bilimi İçerisindeki Yeri

İş Hukukunun Hukuk Bilimi İçerisindeki Yeri

İş Hukukunun Genel Özellikleri

Geniş kapsamlı iş hukuklarında birçok özellik mevcuttur ve toplumda bu özelliklerden yararlanarak hakkını arayarak bir bu iş hukuku maddelerini yerine getirmektedir. Bizler bu özellikleri sırasıyla yazacak olursak şu şekilde yazabiliriz.

  • İktisadi özelliği bakımından işçiyi koruma özelliği ve aynı zamanda bu işçiyi koruma özelliğinin egemen olduğu iş hukuklarında işçilere sağlanan parasal ve manevi olarak koruma onların iş yerlerine düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve ekonomik olarak da geçilmesini sağlamaktadır.
  • Sosyal ve siyasi özellikleri bakımından da hukuk dallarında iş hukuku ve kamu hukuku bakımından özel hukuk karakterlerini taşıyan işçilere tanıyarak nitelikli bir hukuk kapsamında maddeler sunmaktadır. Bu maddeler sayesinde iş hukukunda sözleşme esasına dayanması sizlere yazılı olarak bir belge imzalamanız ve aynı zamanda bu belgeye dayanarak haksızlık yapılmasını önlemenin gerekmektedir. Bu sözleşmeyi dikkatli okuyarak herhangi bir dolandırıcılık konusunda da mağduriyete düşmemek konusunda sizler bilinçlenmelisiniz.
MİDYO  Çocuklar için İngilizce görsel eğitim

Bu yazımızda genel olarak iş hukukunun özelliklerinden ve dikkate alınması gereken maddelerinden bahsettik. Sizlerde iş hukukunda eğer bir işçi sınıfında iseniz hakkınızı aramak işveren sınıfında ise düzenli bir şekilde işçilerimize davranmak konusunda hukuki yoldan sizlere bilgiler sunduk. Bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler
Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Nano kelimesi teknolojik anlamda en çok kullanılan ve ilgi çeken kavramlardan biridir. Teknoloji ile birleştirildiğinde ortaya çıkan nanoteknoloji farklı iş OKU

Matematik bilimleri nedir? Matematik bölümü mezunu ne yapar?

Herkesin sıklıkla merak ettiği sorulardan biridir ''matematik bilimleri nedir?'' sorusu. Bunun sebebi de tarihin en başından beri bilimi matematik sayesinde OKU

Çeviribilim nedir? Mezunları ne iş yapar?

Çeviri bilim bölümü, metin çevirisinin tanımı, metin çevirme teorisi ve uygulamasını konu alan oldukça önemli bir bilim dalıdır. Çeviri bilim OKU

Bilgisayar Bilimleri bölümü kaç yıllık? Mezunları nerelerde çalışabilir?

Akademik dalların en iyi olarak geçen ve teknolojiyi son derece yakından takip eden 'Bilgisayar Bilimleri' bilgisayar konusunda en titiz çalışmaları OKU