Çağımızda özellikle teknolojik gelişmelerin son derce hızla yol kat ettiği Güney Kore bu alanda dünyanın başkentlerinden biri konumuna geldi. Ülkemiz ile coğrafi anlamda uzaklığa sahip olsa da kurulan bağ konusunda son derece düzeyli ilişkiler yürütülmektedir. Bu çok merak edilen ve hayranlıkla rakip edilen Asya ülkesi hakkında detaylar ise herkes tarafından son derece ilgiyle takip edilmektedir.

Herkes tarafından bilineceği üzere İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD ile Rusya arasında yaşanan politik problemlerin sonrasında Kore ikiye bölünerek iki farklı devlet açığa çıktı. Bu devletlerden ilk Kuzey Kora olarak anılmakla birlikte, Rusya’nın doğrudan etkisi ile komünizm ve sosyalizm ekseninde katı bir yönetim politikası izleyerek kapalı bir devlet haline dönüştü. Tüm dünyaya kapalı bir şekilde idare edilen Kuzey Kore’nin aksine Güney Kore, çağa tam olarak ayak uydurarak özellikle teknolojik gelişmelerin başkenti haline dönüşerek bugün dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri haline geldi.

16 eyaletten oluşan Güney Kore kendi içerisinde Güney Kore olarak anılmaz ve Kore Cumhuriyeti devleti olarak lanse edilmektedir. Devletin yönetim şekli başkanlıktır ve cumhuriyet esaslıdır. Aynı zamanda dili Korece olan devletin nüfusu son verilere göre yaklaşık olarak 52 milyon civarında kaydedilmiştir. 1948 yılında büyük zorluklar ve savaşlarla kurulan Kore Cumhuriyeti dünyanın yükselen değeri olarak dikkat çekmektedir.

İzleyin: Güney Kore Hakkında BİLMEDİĞİNİZ 10 Şaşırtıcı Gerçek

Koreliler ile Türkler belli bir dönemde aynı coğrafi bölgeyi paylaşmış olmaları bakımından etnik bir birliktelik aidiyeti içerisinde hareket etmektedir. Göktürkler’in hüküm sürdüğü dönemden beri Korelilerin ve Türklerin akraba oldukları savı güçlü bir şekilde her iki devlet tarafından da dillendirilmektedir. Bu iki kardeş halkın kültürel anlamda pek çok benzerlikleri olmakla birlikte, Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Lee Sang Kyu, Türkçe ve Korece arasında ki benzerlikler üzerine yakın bir zamanda açıklama yaparak, Türkçe’yi anladığını fakat konuşma konusunda zorlandığını aktardı. İki dil arasında cümle yapısı ve yüklem konusunda çok fazla benzerliğin olduğunun altını çizen Lee, her iki dilinde Ural-Altay dil grubun üyesi olması bakımından ortaklığa sahip olduğu üzerinde durdu.

MİDYO  Yastıksız uyuyun

Kore Cumhuriyeti 1910 yılında Japonya tarafından ilaha uğradı. İşgal girişiminden öte olan bu saldırı ile 35 yıl boyunca Koreliler Japonya’nın yönetimi altında kalarak bağımsız bir devlete sahip olamadan yaşadılar. Bu sebepten dolayı Koreliler Japonlara karşı özel bir kin beslemektedirler. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında Koreli kadınlar Japonlar tarafından seks kölesi olarak çalıştırılmıştır. Durum böyleyken Korelilerin Japonlara karşı öfke beslemesi son derece olağan karşılanmalıdır. Buna karşın Japonya Hükümeti Kore’ye yaptığı ilhakın 100. Yılında Korelilerden özür dilemiştir.

Güney Kore Hakkında Az Bilinen Kültürel Öğeler

Güney Kore düşman kardeşi Kuzey Kore’ye nazaran dünyaya çok daha açık olmasına karşın dünyanın yeni merkezlerine coğrafi olarak uzak olmasından dolayı bazı az bilinen kültürel birikimlere sahiptir. Bu kültürel özellikle ve Kore Cumhuriyeti’ni ayrıcalıklı kılan niteliklerin bazıları şu şekildedir:

  • Askerlik 21-22 ay kadar sürmektedir ve zorunludur.
  • Doğum günleri Miyeok-guk denilen yosun çorbasıyla kutlanır.
  • Dünyanın en hızlı internet altyapısına sahiptir.
  • Burada erkeklerde güzel görünmek için makyaj yapabilir.
  • Dünyada inşa edilen ilk astronomik laboratuvar buradadır.
  • Kırmızı mürekkebi sevmezler
  • Yemekler masadaki en yaşlı kişi başlar ve o kalkmadan kimse asla kalkmaz
  • Enteresan ama burada yılda 2 kez sevgililer günü kutlanır.
  • Bir şey verilecekse eğer bunu iki elle yaparlar.

Bu ve buna benzer pek çok kültürel öge ve pek çok teknolojik yenilikler Kore Cumhuriyeti’ni dünyanın merkezlerinden biri haline dönüştürerek bugünkü konumunu elde etmesini sağlamıştır.

MİDYO  Nereden nereye geldi! Evrim geçiren Alasya'nın değişimi olay!
İlgili Makaleler
Rüyada eski eş ya da sevgiliyi görmek ne anlama gelir?

Eskiden aşk yaşadığınız birini görmek oldukça yaygın bir rüyadır. Duygusal bağ kurmuş olduğunuz biri, bu durum ne kadar önce olursa OKU

Kilolara sağlıklı şekilde nasıl veda edebiliriz?

Pandemi sürecinde hareketsizlik nedeniyle pek çok kişi kilo aldı. Peki, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için ne yapmak gerekiyor? İşte OKU

Nereden nereye geldi! Evrim geçiren Alasya’nın değişimi olay!

Bir döneme damga vuran ünlü oyuncu Tuba Büyüküstün'ün başrolde oynadığı Ihlamurlar Altında dizisindeki Sema karaketinden, şimdilerde Akrep dizisindeki Ferda rolüyle OKU

Evde spor yapmanın en etkili yolları nelerdir?

Evde spor yapmak birçok kişinin tercih ettiği bir yöntem olmuştur. Spor yaparken mekan tercihi zaman zaman zor olabilmekte, dışarıda yapılan OKU