Tümümüzün hayali televizyonda ve artık internet ortamında gördüğü yurt dışı seyahatlerinin güzelliğini en az bir kere olsun tatmaktır. Özellikle maceraperestler, gezginler ve kültür meraklıları için bu konu bilhassa bir değere sahip. Yalnız her ne kadar istekli olsak bile iş ve okul hayatı gibi faktörler başta olmak üzere maddi yetersizlikte seyahatlere engel olabilir. Avrupa ve Asya seyahatleri düşünenler için uçak fiyatları gerçekten uçuk olmakla beraber dış ülkeler de seyahat etmek ülkemiz gibi kolay değil. Hostel ve seyehat yerlerinin turistlere özel yüksek fiyatları daha çok Asya ülkelerinde gözlemlense bile yine de Amerika kıtası da bu gruba dahil olmadan edemiyor. Yurt dışı tatili için ne kadar bütçe ayırmak gerekiyor?

Yurt Dışı Tatili İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmak Gerekiyor?

Yurt Dışı Tatili İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmak Gerekiyor?

Asya Seyahati İçin Bütçe

Bize biraz daha yakın noktalar olan Asya ülkeleri bu konu da bazı ülkelerin aşırıya kaçması ile biliniyor. Hinduizmin başkenti ve Bollywood meraklıları için Hindistan seyahati gidenleri aşırı rahatsız edici sonuçlar ile karşılıyor. Bunların başında taksi ücretleri, sokak yemekleri ve müze gibi tarihi yapıtlara girişte istenen neredeyse 10 kat yüksek fiyatlar geliyor. Çin, Japonya, Kore ve Singapur gibi ülkeler de gezmek ise biraz daha kolay.

İZLEYİN: ÖĞRENCİ OLARAK UCUZA YURTDIŞINA ÇIKMAK | TOPLAM UKRAYNA HARCAMALARIM

Eğer kültürümüze yakın yerler seçmek istiyorsanız Orta Asya ülkeleri de oldukça uygun fiyatlar ile turistleri ağırlamaktadır. Güney Asya seyahati için ayırmanız gereken bütçe konaklama ve yeme içme ile beraber 2000 dolar yeterli olacaktır. Tabii Dolar’ın bu ülkelerde ki değeri düşünülünce fazlaca gelebilir ve artabilir de. Yine de tüm Asya seyahati için olabildiğince ucuza kaçmak, gezinti yerlerine yakın merkezler de konaklamak ve yeme içmeyi mümkün mertebe menülü restoranlarda yapmak cebinizin fazla delinmemesini sağlayacaktır.

MİDYO  Şarköy'de gezilecek yerler

Video: İlk Defa Yurtdışına Çıkacaklara Öneriler

Avrupa Seyahati İçin Bütçe Nasıl Ayarlanır?

Dolar kurunun fazla işlemediği Avrupa ülkelerinde seyahat etmek Asya’ya nazaran biraz daha pahalıya patlayabilir. Ancak yine fazlaya kaçmadan olabildiğince idareli bir biçimde harcamalarınızı yaparak düşük bütçe ile tüm Avrupa seyahatinizi yapabilirsiniz. Öncelik olarak ağırlık merkezini Fransa ve İngiltere üzerine yoğunlaştıranlar için buralarda hayat biraz pahalıdır bu bilinmesi gereken bir husustur. Bu nedenle yanınıza en az 2 bin Doları hazır ederek yola çıkmalısınız. Bu bazılarına göre az bir rakam olsa da tatilinizi ne kadar iyi yönetir ve ihtişamdan uzak geçirirseniz bu maddiyat size yeterli olacaktır.

Yurt Dışı Tatili İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmak Gerekiyor?

Yurt Dışı Tatili İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmak Gerekiyor?

Amerika Tatili

‘Bir Amerikan rüyası’ efsanesini hiç duydunuz mu? Esasen bu sadece Amerika Birleşik Devletleri için değil tüm Amerika kıtası için söylenegelmiş bir mit olarak düşünülmektedir. Sebebi ise Latin Amerika’nın eğlencesi, Meksika’nın Lezzetleri, Kanada’nın inanılmaz güzellikte doğası ve yaşam seviyesi insanların ilgi odağı olmaktadır. Machi Pichu dağlarını merak eden gezginler ve Brezilya’nın Rio Karnavalını iple çekecek olanlar Yurt dışı tatili için Amerika tatilini mutlaka gözden geçirmelidir.

Seyredin: Yurt dışına çıkmak için ne kadar bütçe ayırmalıyım? I SIK SORULAN SORULAR

İncelenen diğer iki kıtaya bakılarak biraz daha uygun ücretlerle dilediğinizce gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Bu konu da Amerika’nın kültür merkezleri başı çekiyor çünkü Los Angeles, New York, Boston gibi gösterişli şehirler biraz tuzlu olabilir. Ancak güney kesimlerinde Miami, Florida, Seatle, Ohio, Washington, Arizona ve diğer şehirler turistler için en anlayışlı eyaletler arasına girebilir. Kanada tatilini düşünenler için ise muazzam doğası, berrak nehir ve göller, serin ve temiz havalı ormanları ile kampçılar ve dağcılar için dayanılmaz güzelliktedir. Amerika seyahatiniz için ayırmanız gereke ücret ise uçak masrafları dahil 5000 Dolar olması gereklidir. Bu fiyata en az 3 ülke gezmiş olup parasız yolda kalmadan idareli bir şekilde seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

MİDYO  Hem gezip, hem de para kazanan seyahat Youtuber'ı nasıl olunur?
İlgili Makaleler
Şarköy’de gezilecek yerler

Tekirdağ ilinin bir ilçesi olan Şarköy'de, biri ilçe merkezi ikisi kasaba olmak üzere 3 belediye teşkilatı vardır. İlçe merkezi 3 OKU

Güney Kore hakkında bilinmeyen gerçekler

Çağımızda özellikle teknolojik gelişmelerin son derce hızla yol kat ettiği Güney Kore bu alanda dünyanın başkentlerinden biri konumuna geldi. Ülkemiz OKU

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu nasıl yapılır?

Çek Cumhuriyeti veya Çekya, zengin bir Orta Avrupa ülkesidir. En popüler destinasyon, her türden turisti ağırlamaya çok uygun olan başkent Prag'dır. Eski OKU

Türkiye’de kusursuz bir kış tatili için gidilecek yerler

Bilineceği üzere Türkiye aynı an da 4 mevsimin yaşanabileceği bir coğrafya olmakla birlikte, mevsimsel olarak çok belirgin hava değişimlerinin yaşanması OKU