İzmir, Türkiye’nin en güzel bir ilidir ve İzmir’de gezilebilecek yerler son derece zengindir. Ayrıca Türkiye’nin en kalabalık 3. şehri olmaktadır. Coğrafi olarak Türkiye’nin batısında yer almaktadır. İlin tamamı Ege Bölgesinde yer almaktadır. İl genelinde birçok tarihi alan bulunmaktadır. İl birden fazla medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

İzmir her mevsimde gezilecek bir ildir. Her mevsim turist çekmeyi başarmaktadır. İzmir otel ve pansiyon alanında çok zengindir. İzmir ilini gezmek isteyen kişiler, kalacak yerler bakımından hiçbir şekilde sıkıntı çekmezler. Ayrıca dileyen kişilerde İzmir’de günü birlik olarak evler kiralayabilirler. İzmir’i tam anlamıyla gezmek isteyen kişiler 1 hafta şehirde kalabilirler. Diğer türlü gezmek isteyen kişiler içinde 3-4 gün gibi bir süre yeterli olacaktır.

İzleyin: İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’in Tarihi Yerleri

İzmir, tarih boyunca onlarca medeniye ev sahipliği yapmış Türkiye’nin en nezih ilçesidir. İzmir’de gezilecek birçok tarihi yer bulunmaktadır. Tarihe düşkün olan kişilerin ilk durağı İzmir olmaktadır.

İzmir içerisinde yer alan tarihi yerler şu şekildedir;

 • Kızlarağası Hanı
 • Şadırvan Cami
 • Agora
 • Efes
 • Kadife Kale
 • Ayavukla Kilisesi
 • Etnografya Müzesi
 • Saat Kulesi

İzmir üzerinde bu şekilde birçok tarihi yer bulunmaktadır. Tarihi camiler, çarşılar, camiler ve kiliseler İzmir ilinin her yerini kaplamaktadır. Yüzlerce kişi sürekli olarak İzmir’e kültür gezisi düzenlemektedir. İzmir, birçok tarihi açıdan son derece önemlidir.

MİDYO  Uçak seyahatlerini ekonomik şekilde yapabilmeniz için 10 etkili yöntem

İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

İzmir’e giden kişilerin kesinlikle görmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu yerlerin keşfi son derece önemlidir. Hiçbir şekilde pişmanlık vermeyecek olan onlarca yer bulunuyor.

İzmir’e giden kişilerin şu yerleri kesinlikle görmesi gerekmektedir;

 • Kordon
 • İzmir Agorası
 • Kemeraltı Çarşısı
 • Konak Yalı Cami
 • Hisar Cami
 • Tarihi Asansör Binası
 • Bostanlı Yaya Köprüsü
 • Gün Batımı Terası
 • Varyant
 • Dünya Barış Anıtı
 • Cumhuriyet Meydanı

İzmir gezilecek yerler bakımından son derece zengindir. Şehir içinde birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra şehirde Kıbrıs Şehirler Caddesi görülecek en önemli yerdir. Ayrıca Bostanlı Sahili de il üzerinde kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Şehir içinde gezilmesi gereken bir diğer yer ise Key Müzesi’dir.

Resim ve Heykel Müzesi

İzmir içerisinde yer alan İzmir Resim ve Heykel Müzesi herkesi hayran bırakmaktadır. Şehri ziyarete giden kişilerin uğraması gereken en önemli yerdir. Müze açıldığı günden bu yana birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Ayrıca sergiler ile de binlerce sanatçının eseri burada sergilenmeye başlanmıştır. Yıl içerisinde müzeye her daldan sanatçı davet edilmektedir. Söyleşi, panel ve konferans gibi birden daha fazla etkinlik bu müze içerisinde gerçekleşmektedir.

İzmir Kadın Müzesi

Görülmesi geren bir diğer yer ise İzmir Kadın Müzesidir. Müze, kadınlar hakkında da onlarca sergiye ev sahipliği yapmıştır. Geçmişten günümüze kadın, belirli dönemlerde kadın, çağlara göre kadınlar gibi birçok çeşitler bulunmaktadır. Kesinlikle görülmeye değer en önemli bir yerdir. Müzenin bahçesinde Türkiye’nin önde gelen kadınlarının heykelleri yer almaktadır. Bu kadınların bir tanesi Halide Edip Adıvar’dır.

MİDYO  Türkiye'de kusursuz bir kış tatili için gidilecek yerler

Saat Kulesi

İzmir denildiği zaman akla, ilk başta saat kulesi gelmektedir. İzmir saat kulesi kesin olarak görülmeye değer bir yerdir. Saat kulesi 1901 yılında inşa edilmiştir. Saat kulesinin saati, Alman İmparatoru 2. Wilhelm’in hediyesidir. Saat kulesi üzerinde Osmanlı mimarisini görmek son derece mümkündür. Saat kulesi 2. Abdulhamit’in tahta çıkışının 25. yılının anıtı olarak inşa edilmiştir. Saat kulesi Konak meydanında yer almaktadır. İzmir’e giden herkesin ilk durağı her zaman bu saat kulesi olmuştur. Kesinlikle İzmir’e giden herkesin görmesi gereken bir yerdir.

İlgili Makaleler
Kıbrıs’ta nereleri gezmeli ve görmeli? Kıbrıs’ta 10 muhteşem lokasyon

Mavinin her tonuna sahip, zengin arkeolojik toprakları, mavi bayraklı plajları, berrak denizi, mozaik süslemeli villaları ve Afrodit’in doğum yeri olmasıyla OKU

Ankara’da gezilecek yerler… Başkentte 1 günde ne yapılır?

Ülkemizin başkenti ve idari kentlerden birisi olup pek çok uygarlığın eserlerini içerisinde barındıran Ankara; son dönemlerde yabancı ve yerli turistlerin OKU

Hem gezip, hem de para kazanan seyahat Youtuber’ı nasıl olunur?

Youtube günümüzde oldukça fazla sayıda insan tarafından kullanılır bir hale gelmiş her yönden çok iyi potansiyelleri olan kaliteli video paylaşım OKU

Uçak seyahatlerini ekonomik şekilde yapabilmeniz için 10 etkili yöntem

Bilineceği üzere havayolu şirketleri tarafından satışa sunulan biletler an be an fiyat konusunda değişiklik göstermektedir. Aynı uçakta bazen yolcuların aldığı OKU

MİDYO  Yurt dışı seyahatinde yanınıza almanız gerekenler