Bazen nedensiz de yorgun olduğumuzu düşünebiliriz. Bazen de insanlığın temel öğesi olan çalışmak, özellikle yoğun olduğunda yorgunluğa neden olabilir. Özellikle yoğun tempo da çalışan insanlar için yorgunluk ve stres başa bela durumdur. Okul hayatı olan ve gece gündüz sürekli ders çalışarak vaktini harcayan öğrenciler de yorgunluk derdi ile savaşmak zorunda kalanlardandır. İş aktivitelerine yeterince ivme kazandırmayan ve yaşam kalitesini düşürdüğü gibi sağlık sorunları ile de boğuşmamıza neden olan yorgunluğu nasıl engelleyebiliriz?

1- Düzenli Uyku

Yoğun ve meşgul bir günün ardından hepimizin yaptığı eve gidip güzel bir yemek ve hemen ardından uyku çekmek olabilir. Ancak bazen telefon ve diğer materyaller insanların aklını çelerek uyumaya engel olur. Gece geç saatlere kadar uyutmaya sosyal medya ve oyun gibi uygulamalar yorgunluğun ana nedenidir. Aktif ve enerjik bir gün için en fazla saat 11 gibi yatakta olmanız gereklidir. Bunun dışında sadece 6 saatlik bir uyku tüm gün bedeninizi taşıyamaz.

Video: SÜREKLİ YORGUN HİSSETMENİN 7 SEBEBİ VE ÇÖZÜMÜ | Sürekli Yorgunluk Hali Nasıl Geçer?

2- Alkolden Uzak Durma

Eğlence hayatı her insan da olmasa bazılarının yaşamında çok büyük bir alan kaplayabilir. Mesai dolu bir haftanın ardından kafa dinlemek ve stres atmak için eğlence merkezlerine gidebilir ve buralar da fazla alkol alabilirsiniz. Ancak bunun yan etkileri oldukça fazladır. Stres ve sıkıntınızı atıp bir nebze olsun rahatlamanızı sağlasa bile sonrasında çekeceğiniz sıkıntıların çok daha fazla olacağını unutmayın.

MİDYO  Bodrum Haremtan Koyu'ndaki rezalette önemli gelişme

Alkolün uyutmayan ve baş ağrısı yapan etkisi hafta sonu boyunca sizi etkisi altına alır ve yorgunluğunuzu atamadan verimsiz yeni haftaya başlamanıza sebep olur. Bunun önüne geçmek için alkol tüketimini en aza indirgemeli sağlığınızı dikkate alıyorsanız tamamen bırakmanız önerilir.

3- Düzenli Beslenme

Alakasız gelebilir ancak vücudun ana yönetim merkezi olan beyin için hücrelerin rahatlığı, sinirlerin gevşekliği ve bedensel huzur çok önemlidir. Abur cubur beslenme tarzı, düzensiz ve sadece kahve ile geçiştirilen kahvaltı, çok şekerli gıdalar tüketimi ya da su içmemek yorgunluğun ilk sorunudur.

Vücudumuzu yoran yağ ve işlenmiş gıdalar dolaşım sistemini rahatsız eder. Su içmemekte düzensiz beslenmenin göstergesidir çünkü gün boyu en az 1 litre su tüketimi gereken bedenimiz için su oldukça önemli bir ana besin maddesidir. Yorgunluğun önüne işte bu şekilde geçebilir, yaşam kalitenizi arttırdığınız sürece daima huzurlu ve enerjik olabilirsiniz.

İzleyin: Yorgunlukla başa çıkmanın yolları

İlgili Makaleler
Rüyada yüzmek ne anlama gelir? Rüyada yüzme yorumu

Rüyada en çok görünen eylemlerden biri de yüzmektir. Denizde, havuzda, temiz suda, pis suda yüzmek değişik şekillerde yorumlanabilir. Bilinçaltının beyine OKU

Bel ağrısı için hangi egzersizleri yapmalıyız?

İnsanların yüzde 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Önemsenmeyen bel ağrıları uzun vadede sakatlıklara yol açabiliyor. Oysa birkaç egzersizle OKU

Günde kaç saat uyumalıyız? Peki çok fazla uyursak ne olur?
MİDYO  Otomobilinizin camını çizmeyin! Araba camı nasıl silinmelidir?

Bir çok şeyin azı zararlı olduğu kadar fazlası da zararlı olabilir. Uyumak hayat standartlarımızın kaliteli olması için en gerekli olan OKU

Kuyumcuda dolar bozdururken dikkat! Kuyumcular dolar bozar mı?

Dolar bozdurmak isteyip de döviz bürosu bulamayan kişiler kuyumcular dolar bozar mı, sorusunu soruyor. Bu sorunun cevabını kuyumcuların sunmuş olduğu OKU