PUBG Mobile, çıktığı günden bu yana devasa şekilde büyüdü ve her geçen gün de büyümeye devam ediyor. Milyonlarca aktif oyuncusuyla zirveyi altüst eden mobil oyunun ardında bazı gerçekler de biliniyor. Belki bazılarını duymuşsunuzdur ancak oyun hakkında pek bilinmeyen 10 gerçeği sizler için derledik. Peki, PUBG Mobile hakkında bilinmeyen 10 gerçek nedir?

PUBG Mobile hakkında bilinmeyen 10 gerçek

PUBG Mobile yakın zamanda hilecilere karşı açtığı savaş ile gündeme gelmişti. Ne yazık ki pek çok oyuncusunu oyunun içinde yer alan hileler yüzünden kaybeden PUBG Mobile, bu noktada adımlar attığını söylüyor. Bazı ülkelerde ise küçük yaştaki çocukları olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasaklanan bu oyunun televizyonda yayımlanan bir reklamı bile bulunuyor.

Oyun Hindistan’da 117 mobil uygulama ile birlikte yasaklandı. PUBG Mobile , 2019’da Hindistan’da milyonlarca aktif oyuncunun yer aldığı, oldukça popüler bir mobil oyun olarak konumlandırılıyor. Oyun yakında yetkili kurumlar tarafından kısıtlanacak ve Google Play Store ve Apple App Store’dan kaldırılacak.

MİDYO  Çocuklar için temel satranç eğitimi nasıl verilir?

Reklamı yayımlanan ilk mobil oyun

PUBG Mobile’ın bir televizyon reklamı bulunuyor. Hatta, Hindistan televizyonlarında reklamı  yayımlanan tek mobil oyun olduğunu biliyor muydunuz? Hindistan’da oldukça popüler olan bu oyunun reklamlar ile daha fazla oyuncuya ulaşmak için adım atması sanıyoruz ki şaşırtıcı değil.

PUBG Mobile, PUBG PC’den daha popüler

Belki de tahmin ediyorsunuzdur ancak rakamlarla da bu durum kanıtlanmış oluyor. Zira The Esports Observer’ın 2019’da yayımladığı bir rapora göre PUBG Mobile, günlük 50 milyon aktif oyuncuyla dünyanın en çok oynanan oyunları arasında yer alıyor. PUBG’nin PC tarafında ise aktif oyuncu sayısı 8 milyon ile bunun çok altında yer alıyor.

En çok indirme Hindistan tarafından gelmiş durumda. Sensor Tower’a göre PUBG Mobile, Hindistan’da en yüksek indirme sayısını görüyor. Raporda Hindistan’ın 175 milyondan fazla indirme ile en çok PUBG Mobile oynayan ülke konumunda yer aldığını söylemek mümkün. Daha yakın tarihli bir rapora göreyse oyun yasaktan hemen önce Hindistan’da yaklaşık 200 milyondan fazla indirildiğini ortaya koyuyor.

PUBG neden PlayerUnknown’s Battlegrounds olarak adlandırılıyor?

PlayerUnknown’s Battlegrounds, PUBG’nin tam adı olarak biliniyor, ancak bu isimlendirme nereden geldi? PlayerUnknown’s kullanıcı adı oyunun kurucusu Brendan Greene’in oyunlardaki takma ismiydi. Ve oyunun savaş alanlarına sahip olması nedeniyle, ona PlayerUnknown’s Battlegrounds adını verdi.

PUBG Mobile hakkında bilinmeyen 10 gerçek arasında yer alıyor: PUBG’nin geçmişi

PUBG, Erangel’in oluşumu veya Miramar’ın tarihi gibi oyunun arka planlarıyla alakalı bir paylaşım yaptı. Tüm bu arka plan videoları PUBG Mobile’ın resmi YouTube kanalında izlenebiliyor. Değişim gerçekten de görülebiliyor.

MİDYO  PUBG için en iyi performans ayarları nasıl yapılır?

PUBG Mobile Hindistan’da İnternet dizisinde göründü

PUBG Mobile o kadar popüler hale geldi ki, Dosti Ka Naya Maidan adlı kendi Hint İnternet dizisinde ortaya çıktı. PUBG Mobile India’nın resmi YouTube kanalında da yayımlandı.

PUBG PC BlueHole PUBG Mobile, Tencent Games tarafından geliştirildi

PUBG PC, PUBG Corporation tarafından Kore’de bulunan BlueHole adı altında geliştirildi ve dağıtıldı. Oyunun popülaritesini gören Tencent Games onlara ulaştı ve mobil cihazlar için benzer bir oyun geliştirdi. PUBG Mobile’ın büyük kontrolü Tencent Games’in elinde olsa da aslında geliştirici taraf BlueHole.

Erangel adı nereden geliyor?

Erangel ilk ve aynı zamanda oyunun en çok sevilen haritası olmayı başarmış durumda. Angel ve oyunun yaratıcısı olan Brendan Greene’in melek olarak adlandırdığı kızının adı Eryn’den esinleniyor. Yani Angel ve Eryn isimlerinin birleştirilmesiyle Erangel oluşturuldu.

Oyunda yer alan bazı gerçek hayattan kesitler

Oyun birçok hayali yeri ve binayı içinde bulunduruyor olsa da aynı zamanda Rusya’nın meşhur Çernobil şehrinden, okullar da dahil olmak üzere birçok gerçek hayatta yer alan mimari yapıları içinde barındırıyor. Örneğin, Barınak aslında Ukrayna – Feodosia’da terk edilmiş nükleer silah deposu. Bunun yanında Harabeler ise Rusya’da bulunan Dağıstan bölgesine dayanıyor. Binalar genel anlamda Rusya Federasyonu’ndan esintiler taşıyor diyebiliriz.

Botlar konusu

Pek çok kişi oyunun içinde neden bu kadar çok botun yer aldığını merak ediyor. Yapay zekâ tarafından oluşturulan bu botlar, yeni bir oyuncunun kendisine olan güvenini artırmak için var. Yani 10. Seviyeye gelene kadar oyuncuların oyuna alışması sağlanıyor. Bu sebeple bot sayısı özellikle ilk seviyelerde oldukça yüksek. Bu da demek oluyor ki oyuncular deneyim kazandıkça oyun onları yavaş yavaş kaldırır.

MİDYO  Mobil PUBG destekleyen telefonlar
İlgili Makaleler
Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?

İnsanların oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi hayvanlarda oyun oynayabildikleri evcil hayvan oyuncakları olsun isterler. Evcil hayvan oyuncakları nedir? Bu oyuncaklar OKU

Dart nasıl oynanır? Dart oynamanın kuralları nelerdir?

Dart nasıl oynanır? sorusu, dart oyununu merak edenlerin en sık sorduğu sorulardandır. Son derede keyifli olan bu oyun, belirli kurallara OKU

Satranç temelleri ve satranç oynamanın püf noktaları

Satranç sadece bir zeka oyunu değildir. Aynı zamanda bilgi de önemlidir. Açılış ve temel bilgiler satranç oyununda önemli yer tutar. OKU

PUBG FPS nasıl arttırılır?

PUBG, CS: GO ve benzeri rekabetçi savaş oyunlarını akıcı bir şekilde oynamak son derece önemlidir. Bu tür oyunlarda iyi performans OKU