Çocukların zevkle oynadığı ve son zamanlarda çok popüler olan slime ev ortamında kolayca yapılabilir. Çocuklar ile birlikte slime yapmak eğlenceli vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden çocuklar için evde slime nasıl yapılır? Beraber inceleyelim.

Çocuklar İçin Evde Slime Nasıl Yapılır?

Çocuklar İçin Evde Slime Nasıl Yapılır?

Slime Nedir?

Son zamanların en çok tercih edilen ürünlerinden biridir. Bu ürün oyun hamuruna benzer fakat oyun hamurundan daha farklı ve ele yapışmayan bir kıvamı vardır. Bu sayede yarı yapışkan yarı akışkan bir görüntü elde edilmesini sağlar. Çocukların severek oynadığı slime çeşitleri farklı renk seçeneklerine sahiptir. Ayrıca içerisinde renkli simler veya kırtasiye süsleri kullanılabiliyor.

Video: Tutkalsız Slime Test Colgate Diş Macunu ile Slime Nasıl yapılır?

Slime Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Çocuklar ile birlikte kolay malzemeler kullanarak slime yapmak hiç de zor değildir. Slime yapmak için bazı malzemelere ihtiyaç duyulur.

Gerekli malzemeler şunlardır:

 • Geniş bir saklama kabı
 • Bir miktar sıcak su
 • Bir miktar oda sıcaklığında su
 • Tutkal
 • Boraks
 • Renkli simler
 • Gıda boyası

Bu malzemeler ile orijinal slime elde etmek mümkündür. Malzemeler slime çeşidine göre değişiklik gösterir. Slime içerisinde farklı alternatif malzemeler de kullanılabilir.

Çağla | Nasıl Slime Yapıyorum? | Anne Çocuk

Slime Yapım Aşaması

Oda sıcaklığında olan bir bardak suyun içerisine boraks ilave edilir. Su içerisinde çözünmesi sağlanır. Çözünmesine yardımcı olmak için karıştırma işlemi uygulayabilirsiniz. Geniş bir kaba bir bardak sıcak suyu dökün. Sıcak suyu döktüğünüz kabın içerisine bu sefer de tutkalı ekleyin. Tutkal ve sıcak suyu çok az miktarda karıştırın.

MİDYO  Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

Sonra renklendirme aşamasına geçin. Öncelikle slime için kullanılacak simleri azar azar ekleyin. Simlerden sonra gıda boyasını da karışımın içerisine ekleyin. Gıda boyası çocuklar için tehlikeli olabilir. Bu yüzden fazla koymamaya dikkat edin. Ufak damlalar işinizi görecektir. Bardakta çözünen boraksı elde ettiğiniz karışımın içerisine azar azar ekleyin. Ekleme esnasında karıştırmayı da ihmal etmeyin. Slime kıvamı dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Kıvamının çok sulu ve çok katı olmamasına dikkat edin.

Slime Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Slime yaparken en önemli unsur kıvamdır. Kıvamın yeterli olmadığı durumlarda sizlerin yardımına koşacak birkaç püf noktaya değinelim. Eğer çocuklarınız ile yaptığınız slime çok sıvı olduysa katı konuma getirmek için borakslı su eklenebilir. Boraks sayesinde daha kıvamlı bir slime haline gelecektir. Tam tersi durumlarda yani slime çok katı olduysa slime içerisine sıcak su eklenir. Bu sayede slime katı olmaktan çıkar ve kıvamını alır.

Çocuklar İçin Evde Slime Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Slime yapmak eğlenceli olduğu kadar dikkat gerektiren bir aktivitedir. Özellikle tutkal ve boraks gibi ürünler kullanılarak yapılanlar çocuklar için tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden slime yaparken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Slime yaparken tutkal, boraks gibi ürünlere dikakt etmek gerekir. Çocuklar bu ürünleri tek başına kullanmasın. Yetişkin kişilerden yardım alabilirler.
 • Slime yaparken gıda boyasını yoğun şekilde kullanmak doğru değildir. Hem rengin kötü olmasına neden olur hem de çocuklar için kimyasal bir tehlike doğurur.
 • Kimyasal içerikli ürünler kullanmadan da slime yapmak mümkündür. Slime yaparken tutkal, boraks, gıda boyası içermeyen slime yapılışları tercih edilebilir.
 • Slime işlemi öncesi ve sonrası eller güzelce yıkanmalıdır.
MİDYO  Mobil PUBG destekleyen telefonlar

Çocuklar ile slime yaparken olduğundan daha fazla dikkatli davranmak gerekir. Doğal içerikli ürünlerle de slime yapmak mümkündür. Doğal ürünler kullanılarak yapılan slime çocuk için daha güvenilir ve tercih edilir.

Çocuklar İçin Evde Slime Nasıl Yapılır?

Çocuklar İçin Evde Slime Nasıl Yapılır?

Sabundan Slime Nasıl Yapılır?

Evde kullanılan sabunlar ile slime yapılabilir. Peki, nasıl mı? Öncelikle slime için bir miktar sıvı sabuna gerek duyulur. Miktarını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Büyük bir slime için daha fazla sıvı sabun kullanmanız gerekecektir. Geniş bir kaba sıvı sabun ilave edin ve sabunu bir çubuk yardımı ile iyice karıştırın. Sıvı sabununun kıvam alması ve giderek katılaşması için tuz kullanmak gerekir.

Tuz kıvam almasına yardımcı olacaktır. Tuz ilave edildikten sonra karıştırmaya devam edin. Kıvamı kendinize göre ayarlayın. Hazır olan slime bir süre buzdolabında bekletilir. En sonunda ise tam kıvamında ve çok pratik bir slime elde etmiş olursunuz. Ayrıca içerisinde kimyasal ürünler de kullanılmadan yapıldığı için güvenlidir. Çocuklar için daha az zararlıdır.

İlgili Makaleler
Genel kültür zeka oyunları

Herkes genel kültürü bir miktar da olsa geliştirmek için kitaplar okumak veya oyunlar oynamak ister. Sizlere genel kültürü geliştirecek bazı OKU

Çocukların dikkat eksikliğine faydalı olabilecek zeka oyunları

Çocuklarda dikkat eksikliği sıklıkla görülen bir problemdir. Çocuk yaşlarda genellikle odaklanmak ve ilgiyi belirli bir alana toplamak zordur. Bu gibi OKU

MİDYO  Satranç temelleri ve satranç oynamanın püf noktaları
Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

Her evin belli bir düzeni bulunuyor. Bu düzen oda sayısına uygun bir şekilde oluşturuluyor. Genelde çocuklu evlerde çocuk odası bulunması OKU

Çocuklar için temel satranç eğitimi nasıl verilir?

Satranç, çocuklarınızın gelişimi için büyük bir öneme sahip olan oyunlar arasında yer alır. Zihinsel gelişim için oldukça büyük bir etki OKU