Herkes genel kültürü bir miktar da olsa geliştirmek için kitaplar okumak veya oyunlar oynamak ister. Sizlere genel kültürü geliştirecek bazı oyunlardan bahsederek nasıl genel kültürü geliştireceğiniz hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Genel Kültür Zeka Oyunları hakkında sizlerin bilinçlenmenizi sağlayacağız.

Onu Bul Oyunu

Bu oyun genellikle çocuk seviyesinde olan bir oyun olmakla birlikte zeka gelişimi kapsamında büyük fayda sağlar. Verilen sayıların toplamının 10 olması durumunda artı olarak puan kazanmanız sağlanır. Bu nedenle çocukların matematiksel işlem zekası ve aynı zamanda hızlı yapma becerisi artmış olur ve bu büyük bir gelişim arz eder. Sizlerde bu konu hakkında çocuklarınıza verimli olacağı adı altında bu oyunu oynatabilirsiniz.

Genel Kültür Zeka Oyunları

Genel Kültür Zeka Oyunları

Mantık Topları Oyunu

Bu yine çocuklarınızı zeka seviyesini ölçecek aynı zamanda pratik olarak beyin gücünü artıran bir oyun olarak gündeme gelmiştir. Mantık topları oyununda sizlere verilen tabloyu aynı şekilde yerine getirerek bir bulmaca çözmüş olacaksınız. Bunu çocuklarınızın yapması tavsiye edilmekle birlikte yüksek zeka gelişimine etki eden bir oyun olarak da geçmektedir.

Sudoku

Çeşitli sayılarla sizlerin o sayıları aynı satırda bulundurmadan yazmanız ve bir şekilde bunu eğlenceli hale getiren bir oyun türüdür. Kesinlikle işlemi ve zeka seviyesini arttıracak oyun olan sudoku herkesin oynaması gereken ve aynı zamanda da beyin gücünü geliştiren bir oyun haline gelmiştir. Sizin düşünmenizi aynı zamanda çeşitli yollar deneyerek bir sonuca varmanızı sağlayan olan bu oyun oldukça gelişim gösteren ve aynı zamanda çocuktan büyüğe herkesin oynayabileceği bir oyundur. Genel kültür seviyenizi de bu şekilde geliştirebilir çözüm odaklı olmanıza yaramaktadır.

MİDYO  Çocukların dikkat eksikliğine faydalı olabilecek zeka oyunları

Soma Küpü Oyunu

Bu oyun kişilerin ikişerli grup oluşturması ve her grubun bir Soma küpü setinin olması gerekmektedir. Bu oyunun oynayış şeklinden sırasıyla bahsedecek olursak;

  • Gruplar Soma küpü parçalarını inceledikten sonra bir miktar süre tanımanız gerekir.
  • Daha sonra ise her parçanın kaç eş küpten oluştuğunu ve bu parçalarının da bazıları ile bir küp modeli yapıp yapılmayacağını sormanız gerekir.
  • Kişilerin bu konu hakkındaki yorumlarını dinle gerekmektedir.
  • Daha sonra gruba ayrılmış kişilerin küp yapmalarını istemeniz gerekir.
  • Her grubun küpün yapıp yapmadığını da kontrol etmelisiniz.
  • Küpü kısa zamanda yapamayan gruplara ek süre tanıyabilirsiniz.
  • Çabuk yapan grupları ise küpünü bozdurarak tekrar yapmalarını isteyebilirsiniz.

Bu şekilde de her grubun en az 3 defa küpün yapmasını sağlayabilirsiniz çabuk yapan gruplara küpünü nasıl oluşturduklarını her defasında aynı yolu izleyip izlemediklerini sormanız gerekir. Çünkü bu oyunun amacı zaten kişinin gelişip farklı Yollara başvurup başvurmadan ölçmektir. Bu sayede oyun tamamlamış olabilirsiniz.

Ahşap Sabır Küpü Soma Küpü Zeka Oyunu Ahşap Eğitici Oyuncak- Akıllı Karınca

Jenga Oyunu

Bu oyunda Jenga bloklarını incelemek için oyuna katılan kişilere bir süre tanımanız gerekir. Oyuna katılan kişilere eşit olacak bir şekilde 2 grubu ayırmanız gerekir. Grupta da birer seçerek herkesin görebileceği bir yerde Jenga oyununa oynamanızı istenmektedir. Oyunda kuleyi devirecek oyuncu 0 rakip oyuncu 1 puan olacağını söylemeniz gerekir. Bu oyunda bittikten sonra her iki grubu temsil eden birer kişi daha seçip oyuna o yatarak sonucu puanlamanız gerekir. Bu şekilde gruptaki bütün üyeleri tek tek Jenga oynamalarını sağlayarak puan kaybedeceksiniz. En sonunda kazanan grubu açıklayarak oyunu tamamlamış olursunuz.

Genel Kültür Zeka Oyunları

Genel Kültür Zeka Oyunları

Ülke Bulma Oyunu

Bu oyun tamamen zeka ve genel kültürün gelişimi için oynanan bir oyun olmanın yanı sıra sizlerin coğrafi kültürünü de arttırmaktadır. Eğer bu oyunu oynayacaksanız usta bir ülke yerleri ve adları bilme kapasitesine sahip olmanız ve buna bağlı olarak gelişim göstermeniz gereklidir. Çocuk veya büyük fark etmeksizin herkesin oynayacağı bir oyun olarak nitelendirilebilir. Coğrafyasına güvenen veya genel kültürünü bu alanda geliştirmek isteyen herkes bu oyuna katılabilir ve eğlenebilir.

MİDYO  2021'de en çok tercih edilen zeka oyunları hangileri?

Bu yazımızda sizlere genel kültürü geliştirecek zeka oyunlarından ve bu oyunların çeşitlerinden alt başlık halinde bahsettik. Sizde bu bilgilerden yararlanarak genel kültür zeka oyunları yukarıda verdiğimiz örnekler kapsamında oynayabilirsiniz. Verdiğimiz örneklere bakacak olursak kesinlikle hem beyin gelişimi açısından hem de genel kültür gelişimi açısından bu oyun oynanabilir. Eğlenceli olmanın yanı sıra eğitici olan bu oyunları her yerden bulmanız mümkün hale gelmiştir. Sizlerde bu oyunları oynayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler
En çok satan zeka oyunları hangileridir?

Zeka oyunları çocuk, genç ve yetişkin herkes için faydalıdır. Beyin jimnastikleri yaparak daha fazla düşünebilir ve beyninizi daha etkin kullanabilirsiniz. OKU

Çocukların dikkat eksikliğine faydalı olabilecek zeka oyunları

Çocuklarda dikkat eksikliği sıklıkla görülen bir problemdir. Çocuk yaşlarda genellikle odaklanmak ve ilgiyi belirli bir alana toplamak zordur. Bu gibi OKU

Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

Her evin belli bir düzeni bulunuyor. Bu düzen oda sayısına uygun bir şekilde oluşturuluyor. Genelde çocuklu evlerde çocuk odası bulunması OKU

Çocuklar için evde slime nasıl yapılır?

Çocukların zevkle oynadığı ve son zamanlarda çok popüler olan slime ev ortamında kolayca yapılabilir. Çocuklar ile birlikte slime yapmak eğlenceli OKU