Dart nasıl oynanır? sorusu, dart oyununu merak edenlerin en sık sorduğu sorulardandır. Son derede keyifli olan bu oyun, belirli kurallara göre oynanır. İç içe geçmiş olan halkalardan bir hedef oluşturulmuştur. Amaç hedefi varabilmektir. İç içe oluşan halkaları üçgen dilimler keser. Dart ismi küçük oklara verilmiştir. Hedef, bu küçük oklarla vurulmalıdır. Belli bir skordan başlanarak oynanan eğlenceli oyun, 0’a ulaşan ilk kişi tarafından kazanılır.

Dart Oynamanın Kuralları Nelerdir?

Dart oyunu çok eğlenceli olmasıyla birlikte, belirli kurallar dahilinde oynanmalıdır.

Bu kurallar, şu şekildedir.

  • En önemli kurallarından birisi, 30, 5 cm uzunluğu, 50 gr ağırlığı olan dartlar ile atış yapılabilmesidir. Fazlası kabul görmez.
  • Belirlenen alana, 3 isabetli atış yapılması gerekir.
  • Düşen ya da seken dartlar yeniden atılamaz.
  • Her bir dart, teker teker olacak şekilde elle atılmalıdır.
  • Bir atış sayılabilmesi için, 3 dart atılması gerekir.
  • Skor tabelasında yer almayan rakamlara house atış kabul edilmez.
  • Oyun puanlarını bitirmiş olan grup galip sayılır.

Bu kurallara uyarak oynanan dart oyunuyla, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Dart

Dart

Dart’ın Çeşitleri Nelerdir?

Dart oyunun kendine göre çeşitleri vardır. Bunlar; sayı düşmeli ya da kriket oyunları olarak bilinir. En yaygın olarak oynanan çeşidi, sayı düşmelidir. Sayı düşmeli çeşidi de kendi içerisinde 4’e ayrılır. 301 sayı düşmeli, 501, 701 ve 1001 sayı düşmeli şeklindedir. Oyuncu bu çeşitlerden birisini kendisi belirleyebilir . Okçular için eğitim çeşidi olarak oynanan bu oyun, zamanla bugünkü halini almıştır. Ortaçağ İngiltere’sinde eğitim olan Dart, bugün çok eğlenceli bir oyun çeşidi olarak görülür. 20. yüzyılın başlarında ise, spor olarak anılmaya başlamıştır. Halen de yaygınlığını sürdürmeye devam eder.

MİDYO  Mobil PUBG destekleyen telefonlar

İzleyin: Dart Nedir? Dart Nasıl Oynanır? Dart Kuralları…

Sayı Düşmeli Oyunlarda Bitiş Çeşitleri

Sayı düşmeli oyunlarda 3 çeşit bitiş şekli vardır. Bunlardan herhangi birisi tercih edilebilir. Single Out, Double Out ve Trible Out bitiş şekilleri vardır. Single out tekli bitişi ifade eder. 10 kaldıysa 10, 15 kaldıysa 15 vurulduğu zaman oyun biter. Double out ise, çift bölgeden bitiştir. Resmi turnuvalarda bu çeşit kullanılır. Trible out ise, üçlük bölgeden bitiş ifade eder. Bu çeşit ise, en az tercih edilenlerdendir.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Sayıdan düşmeli olan dart oyunlarında, 301 ya da 501 üzerinde düşmeler yapılır. Düşen dartlar, puanlamaya dahil edilemez. Doğrudan tahtaya isabet etmesi çok önemlidir. Dart oku hangi dilime geldiyse ona göre hesap yapılır. Dartların oyuncu tarafından alınabilmesi için, yazıcının puanları belirlemesi gerekir. Herhangi bir itiraz yapılacaksa, dart okları alınmadan önce yapılmalıdır. Sonrasında kabul edilemez.

Dart Sporunun Yaygınlaşmasının Sebepleri Nelerdir?

İlk zamanlarda çok fazla rağbet görmeyen bu oyun, zaman içerisinde büyük bir gelişim göstermiştir. Pek çok kişi tarafından oynanır hale gelmiştir. Son dönemde, dünya çapında turnuvalar da yapıldığı görülür. Dart oyunun yaygınlaşmasının temel sebeplerinden birisi, yaş cinsiyet, gibi özellikleri ayırt etmemesidir. Her yaş ya da cins bu oyunu oynayabilir. Spor halinde de oynayabilir.

Boy, kilo gibi fiziksel özelliklerle sınırlandırılmamış olması da yaygınlaşma sebeplerindendir. Az sayıda ekipmanla oynanabilen bu oyun, çok fazla maliyet de gerektirmez. Bu da kolayca oynanabilmesini sağlar. Özel bir kostüme ihtiyaç duyulmaz. Dart oyunu oynamak isteyen kişi, istediği kıyafeti giyebilir. Bu denli özgür bir oyun olmasıyla da çok fazla tercih edilir. Keyifli vakit geçirmek isteyen arkadaş grupları oynayabilir. Ya da aile arasında oynanarak eğlenceli bir ortam sağlanabilir. Dart oynamak isteyenler için, istemek yeterlidir.

MİDYO  2021'de en çok tercih edilen zeka oyunları hangileri?
İlgili Makaleler
Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?

İnsanların oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi hayvanlarda oyun oynayabildikleri evcil hayvan oyuncakları olsun isterler. Evcil hayvan oyuncakları nedir? Bu oyuncaklar OKU

Satranç temelleri ve satranç oynamanın püf noktaları

Satranç sadece bir zeka oyunu değildir. Aynı zamanda bilgi de önemlidir. Açılış ve temel bilgiler satranç oyununda önemli yer tutar. OKU

PUBG FPS nasıl arttırılır?

PUBG, CS: GO ve benzeri rekabetçi savaş oyunlarını akıcı bir şekilde oynamak son derece önemlidir. Bu tür oyunlarda iyi performans OKU

PUBG için en iyi performans ayarları nasıl yapılır?

En iyi PUBG ayarlarına yönelik önerilerimiz, ayarlarınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır. Bunlar, oyundan en iyi kaliteyi elde etmek için dikkat OKU