Mekansal zeka, görsel algı zeka oyunları hakkında tüm merak edilenler görsel mekansal zeka veya mekansal IQ, birçok akademik ve profesyonel alanda çok önemlidir. Psikologlar tarafından önerilen Çoklu Zeka Kuramı’ndaki dokuz zekadan biridir. Önemine rağmen, nadiren anaokuluna veya ilkokul müfredatına dahil edilir.

Görsel uzamsal zeka veya uzamsal akıl yürütme görsel algı zeka oyunları hakkında tüm merak edilenler  olarak da bilinen mekansal zeka, nesnelerin konumlarını, şekillerini, birbirleriyle olan uzamsal ilişkilerini ve yeni uzamsal ilişkiler oluşturmak için yaptıkları hareketi kişinin zihninde hayal etme veya görselleştirme kapasitesidir. Kafada görselleştirme ve uzamsal muhakeme yapma yeteneğidir.

Uzamsal akıl yürütme, zihindeki nesnelerin göreceli konumlarını anlamayı ve hatırlamayı içerir. Nesneler zihinsel hareket, rotasyon veya dönüşüm yoluyla manipüle edilebilir.

Görsel Algı Zeka Oyunları Hakkında Tüm Merak Edilenler

Görsel Algı Zeka Oyunları Hakkında Tüm Merak Edilenler

Görsel Uzamsal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Farklı yönlerdeki altı 3 boyutlu şekil, uzamsal zeka tanımını tanımlar. Görsel uzamsal zekayı kullanmanın bazı örnekleri. Görsel mekansal beceriler, bilgisayar, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) gibi birçok akademik ve profesyonel alanda da hayati önem taşır. Araştırmalar, görsel algı zeka oyunları hakkında tüm merak edilenler  uzamsal muhakeme testlerinde yüksek puan alan üniversite öğrencilerinin STEM disiplinlerinde uzmanlaşma ve STEM kariyerlerine girme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

STEM’ de görsel uzamsal beceri örnekleri:

STEM Tek Alan Mıdır?

Bir yerbilimci, toprak oluşum sürecini görmek için tektonik plakaların hareketini zihinsel olarak manipüle eder. Bir beyin cerrahı, bir ameliyatın sonucunu tahmin etmek için farklı beyin alanlarını görselleştirir.

 1. Bir inşaat mühendisi, bir sistemin tasarımını çeşitli güçlerin nasıl etkileyebileceğini hayal eder.
 2. Mimarlar ve mühendisler, sağlam yapılar oluşturmak için çeşitli şekil ve boyutlarda malzemeler kullanırlar.
 3. STEM’ler, mükemmel bir uzamsal yetenek gerektiren tek alan değildir. Diğer alanlar veya işler de büyük bir uzamsal yetenek gerektirir.
MİDYO  Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

STEM Türkiye’de uygulanabilir mi? STEM eşittir ARDUINO mu?

Mekansal Yetenek

Toplumdaki mekansal yetenek örnekleri: Bir tasarımcı, ürününün kullanıcı deneyimini geliştirmek için görsel mekansal akıl yürütme konseptini kullanır. Bir sanatçı çarpıcı görsel sanatlar yaratır. Bir cimnastikçi, insan vücudu ile bir dizi hareket gerçekleştirmek için mekansal farkındalığı kullanır. Bazıları sözle düşünen sözlü düşünürler.

Anlamsal ve akustik olarak karmaşık sözlü görevlerde daha rahatlar. Söz verenler genellikle resim ve diyagramlar yerine yazılı ve sözlü açıklamaları tercih ederler. Diğerleri, görsel temsili kullanarak konular hakkında düşünen görsel düşünürler. İki tür görselleştirici vardır. Şematik görüntüler, nesneler arasındaki mekansal ilişkiler ve mekansal dönüşümler açısından düşünürler. Ancak görselleştirdikleri görüntüler görsel detaylardan yoksundur.

Nesne Görselleştiriciler

Tek tek nesnelerin renkli, resimsel ve yüksek çözünürlüklü görüntülerinde düşünürler. Uzamsal görselleştiriciler genellikle nesne görselleştiricilerinden veya sözelleştiricilerden daha iyi uzamsal becerilere sahiptir. Dolayısıyla, çocuğunuz görsel bir uzaysal öğreniciyse, uzaysal düşünmede bir avantaja sahip olabilir. Ancak görsel uzamsal zeka sabit bir yetenek değildir. Bazı insanlar uzamsal işlemede diğerlerinden daha iyi olsalar da, iyi haber, herkesin görsel uzaysal etkinliklerle gelişebileceğidir.

Eğitim ve Uygulama Yolu İle Görsel Zeka Gelişimi

Eğitim ve uygulama yoluyla görsel / mekansal beceri artırılabilir. Erkeklerin uzamsal düşüncede ve dolayısıyla STEM konularında kızlardan daha iyi olduğuna dair eski inançlar olmasına rağmen, son zamanlarda yapılan çok sayıda araştırma bu efsaneyi çürüttü.

 1. Araştırmacılar ayrıca, bir grup kadın ve erkeğin uzamsal düşünceyi ne kadar çok uygularsa, görsel mekansal becerilerdeki cinsiyet farkının o kadar az olduğunu bulmuşlardır.
 2. Bu nedenle, kişinin kendine ve çabanın önemine olan tutumu ve inancı, görsel-mekansal görev performansında büyük bir fark yaratabilir.
 3. İşte cinsiyet farkı ile çocukların yetiştirilme şekli arasında bağlantılar olduğuna dair başka bir kanıt.
 4. Bilim adamları, erken eğitimin çocuklarımızı uzamsal öğrenmede daha sonraki başarıya hazırlamada büyük bir rol oynadığını keşfettiler.
 5. Sinirbilimciler, beyindeki konum ve uzaysal ilişki hakkında düşünmekten sorumlu belirli bölgelerin çok erken çocukluk döneminde geliştiğini keşfettiler. Aslında, okul öncesi çocukların uzamsal yetenekleri, ortaokul ve lisede matematik öğrenmede gelecekteki performanslarını tahmin edebilir.
  Görsel Algı Zeka Oyunları Hakkında Tüm Merak Edilenler

  Görsel Algı Zeka Oyunları Hakkında Tüm Merak Edilenler

Çocuklarda Görsel Zeka

Çocukların ilk öğretmenleri olarak ebeveynler, küçük çocuklara, hatta küçük çocuklara, uzamsal düşünmenin temellerini öğretmeye başlayabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu mekansal ilişkilerle tanıştırmaya başlamak için henüz çok erken değil.

MİDYO  Genel kültür zeka oyunları

4 aylık kadar küçük bebeklerin zihinsel rotasyonla ilgili uzamsal algılama yetenekleri sergiledikleri bulunmuştur. Uzamsal yetenek ve bilgi birikimli ve dayanıklıdır. Cinsiyete bakılmaksızın erken çocuklukta becerilerde ustalaşanlar, onu uygulama ve geliştirme için daha fazla fırsata sahip olacaklar.

 

İlgili Makaleler
2021’de en çok tercih edilen zeka oyunları hangileri?

Zeka oyunları günümüz oyunlarının içerisinde belki de en çok tercih edilenlerden biridir. Onu bu kadar tercih edilebilir kılan fiyatının uygun OKU

Çocuk zekasını geliştiren oyunlar

Çocuk oyunu, gelişimin ayrılmaz bir parçasıdır.  Doğdukları andan itibaren sürekli öğreniyorlar. Bebeğiniz yumuşak oyuncağı almak için size ulaştığında öğreniyor demektir. OKU

Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

Her evin belli bir düzeni bulunuyor. Bu düzen oda sayısına uygun bir şekilde oluşturuluyor. Genelde çocuklu evlerde çocuk odası bulunması OKU

Çocuklar için evde slime nasıl yapılır?

Çocukların zevkle oynadığı ve son zamanlarda çok popüler olan slime ev ortamında kolayca yapılabilir. Çocuklar ile birlikte slime yapmak eğlenceli OKU