Satranç sadece bir zeka oyunu değildir. Aynı zamanda bilgi de önemlidir. Açılış ve temel bilgiler satranç oyununda önemli yer tutar. Bu püf noktaların bilinmesi ile rakibin daha kolay alt edilmesi mümkündür. Satranç hem bir zeka oyunu hem de bir strateji oyunudur. Satranç oynayarak zor şartlar altında karar verme yetisinin geliştirildiği gösterilmiştir. Bilimsel çalışmalar satranç oynamanın kişiye her yaşta özellikler kattığını ispatlamıştır.

Karşıdakinin hamlesini görmek, karşıt saldırı ya da savunma tercihinde bulunmak bu oyunun zihinsel gelişimde rol almasındaki ana etkendir. Satranç oyununda yapılacak hamlelerin bir karşılığı vardır. Metafor olarak gerçek hayata da benzetilen bu oyun önemli stratejilerin uygulanması ile meşhur olmuştur. Bu oyunu güzel bir şekilde oynayabilmek çokça pratik yapmaktan ve oyun üzerine düşünmekten geçmektedir.

İzleyin: Merkezin Önemi | Satrancın Temelleri 1. Ders

Satranç Nedir? Nasıl Bir Oyundur?

Satranç birçok fonksiyon gören ve birçok çeşidi olan ögelerle oynanır. Satranç oyununda kişiler yapacakları hamleler için hayal kurar ve birkaç hamle ötesini düşünürler. Durumu kurtarmak gibi bir süreçle başlayan ve kazanmaya kadar gidebilen bu oyunda bir anda her şeyin ters dönmesi önemlidir.

Beraberlik durumu hariç taş sayısı ve değerlerinin bir önemi yoktur. Pat adı verilen beraberlik rakip taraflardan birinin tek taşı kalması ve bu taş ile 16 hamlenin tamamlanması ile gerçekleşir. Satranç oyununda önemli bir nokta da kazanmak için çaba gösterilmesidir. Rakibin hamlesinin nereye varacağını tahmin etmek ve hamleleri ona göre şekillendirmek bu oyunun temel noktasıdır.

Satranç Nedir

Satranç Nedir

Oyun Anlayışını Geliştirmek

Satranç açısından oyun anlayışını geliştirmek adına yapılabilecek birçok hamle vardır.

MİDYO  Sümbül çiçeği bakımının püf noktaları nelerdir?

Bu hamlelerden bazıları şunlardır:

  • Bir örgü içerisinde kolaydan zora bir süreç izlenmelidir. İlk olarak basit yöntemler öğrenilmeli, sonrasında zorlu yöntemler araştırılmalıdır.
  • Üzerine hayal kurarak düşünmek en önemli süreçtir. Hamlelerin nereye gidebileceği ve ne şekilde karşılık bulunabileceği düşünülmelidir.
  • Ünlü turnuvalar ve bu turnuvaların süreçleri takip edilmeli, bu turnuvalardaki hamlelerin yorumları incelenmelidir.
  • Bilinen ve meşhur olmuş metotlar kullanılmalıdır.

Bu sayede satranca yönelik olarak bilgi aktarımı sağlanmış olur. Uzmanlar eşliğinde turnuvalara hazırlanan dünyaca isim yapmış kişilerin yöntemleri referans alınabilir. Satrancı geliştirmenin en önemli yolu ise sık sık satranç oynamaktır.

Video: Oyuna Hızlı ve Doğru Taş Geliştirme Part-1 | Satrancın Temelleri 2. Ders

Satrancın Püf Noktaları

Satranç oynarken püf noktalara eğilim gösterilmelidir. Satrancın püf noktaları oyun kazandıran noktalar olmaktadır.

Püf nokta olarak nitelendirilebilecek şeylerden bazıları şunlardır:

  • Fil satrançta önemli bir role sahiptir. Filin desteklenmesi, koruma altında tutulması ve çift fil saldırı avantajından yararlanılması önemlidir.
  • Kaleler oyundaki hem koruyucu hem de saldırıcı mekanizmalar arasında yer almaktadır. Kaleler ile saldırıların güçlendirilmesi avantaj sağlayacaktır.
  • Piyon hem yol kesen hem de değerlenen bir ögedir. Piyonun akıllıca kullanılması zaferi beraberinde getirir.
  • Rakibin aktif kullandığı taşlarla değiş tokuş doğru bir şekilde planlanmalıdır.

Seyredin: Plan Kurma Part-1 | Satrancın Temelleri 4. Ders

Satrancı bu şekilde uzmanca oynamak mümkündür. Satranç oynayan kişiler bu durumlara özen gösterirlerse zafere kolay bir şekilde ulaşabilirler.

Satranç

Satranç

Güncel Metotlar ve Turnuvaların Takibi

Satranç büyük yatırımların olduğu, uzmanlar eşliğinde turnuvalara hazırlık sürecinin sürdürüldüğü bir oyundur. Bu oyunda güncel metot ve taktiklere dünya şampiyonları yön vermektedir. İnternet üzerinde bunlara yönelik olarak incelemeler yer almaktadır. Kişiler incelemeleri ve ilgili maçları takip ederek satranç ile ilgili trend taktiklere hakim olabilirler.

MİDYO  Evde iyi filtre kahve demlemenin püf noktaları nelerdir?

Video: Şaha Saldırı Part-1 | Satrancın Temelleri 6. Ders

Ayrıca satrancı geliştirmedeki önemli bir payın pratik yapmaya düştüğü unutulmamalıdır. Güncel metotlar ve turnuvaların takibi kadar pratik yapmak da önemli konulardır. Satranç oynamanın püf noktaları bilinerek kolay bir şekilde oyuna alışmak mümkündür. Yeni başlayanlara öneriler “basitten zora doğru bir yolculuğa çıkmaları” olacaktır.

İlgili Makaleler
Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?

İnsanların oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi hayvanlarda oyun oynayabildikleri evcil hayvan oyuncakları olsun isterler. Evcil hayvan oyuncakları nedir? Bu oyuncaklar OKU

Dart nasıl oynanır? Dart oynamanın kuralları nelerdir?

Dart nasıl oynanır? sorusu, dart oyununu merak edenlerin en sık sorduğu sorulardandır. Son derede keyifli olan bu oyun, belirli kurallara OKU

Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Kişiler "evde ek iş yaparak daha fazla para kazanma yolları" konusunda araştırmaları sık sık gerçekleştirmektedir. Daha fazla kazanç sağlamak herkesin OKU

Evde kendi doğal sabununu kendin yap

Sabun günlük hayatta en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Evde kendi sabununu kendin yap fikri mutlaka herkesin aklına bir defa da OKU