Çocuklarda dikkat eksikliği sıklıkla görülen bir problemdir. Çocuk yaşlarda genellikle odaklanmak ve ilgiyi belirli bir alana toplamak zordur. Bu gibi durumlarda çocukların dikkat eksikliğine faydalı zeka oyunları vardır. Bu zeka oyunları sayesinde erken yaşta görülen dikkat eksikliği problemi ortadan kalkar. Peki, bu zeka oyunları nelerdir?

Dikkat eksikliğine iyi gelen zeka oyunları şunlardır:

  • Santraç
  • Solo test
  • Jenga
  • Yap Boz
  • Bil bakalım oyunu
  • Bom
  • Kelime türetme

Bu oyunlar hem zeka geliştirir hem de odaklanmaya yardımcı olur. Oyunlar sayesinde çocuğunuz eğlenerek öğrenir. Çocuklarla birlikte kalem ve kağıt oyunları oynamak onların dikkatini toplamak açısından faydalıdır.

Çocukların Dikkat Eksikliğine Faydalı Zeka Oyunları

Çocukların Dikkat Eksikliğine Faydalı Zeka Oyunları

Santraç Oyunu

Zeka ve dikkat gerektiren oyunlardan biri santraç oyunudur. Santraç oynamak zekanın gelişmesini ve stratejik davranmayı sağlar. Bu oyun santraç taşları ve santraç tahtası ile oynanır. İki adet oyuncu mevcuttur ve bu oyuncular oyunun kuralına uygun akıllı hamleler yaparak rakiplerini elerler. Santraç oyunu çocuğun planlı hareket etmesine yardımcı olur.

Ayrıca hızlı düşünmeyi ve çabuk hareket etmeyi sağlar. Çocuğun dikkatini belirli bir alan üzerinde yoğunlaştırır ve güven duygusunu pekiştirir. Kendine güvenen, dikkatli hareket eden, ezberci sisteme karşı bir zihniyet oluşmasına yardımcı olur. Çocuğun karakterini olumlu yönde etkileyen santraç oyunu aynı zamanda ruhsal yönden de kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Solo Test

Solo test oyunu çocuklar için faydalı içeriklere sahip bir oyundur. Genellikle hazır şekilde satın alınır. Bir tahtaya sahiptir ve bu tahta delikli bir yapıdadır. Deliklerin içine yerleştirilen taşlar vardır. Taşlar birbirinin üzerinden atlatılır ve en az taş bırakmak için çaba sarf edilir. Bu oyun tek kişilik bir oyundur. Genellikle analitik düşünmeye yardımcı olur. Dikkat geliştirmek için tercih edilir ve faydası kanıtlanmıştır. Ayrıca çocukların strateji kurmasına ve sürekli yeni fikirler edinmesine yardımcı olur. Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için oldukça faydalı bir oyundur. Solo test oyunu sayesinde beyinsel aktiviteler yerine getirilir.

MİDYO  Satranç temelleri ve satranç oynamanın püf noktaları

Solo Test Nasıl Oynanır | Solo Test 1 Bırakma

Jenga Oyunu

Dikkat eksikliğine iyi gelen oyunlardan biri de jenga adı verilen oyundur. Jenga oyunu için tahta parçaları kullanılır. Bu parçalar kurallara uygun dizilir ve sıra ile çekilir. Çekilen tahta parçası en üste tekrar konulur. Bu oyun sayesinde çocuklar sosyal açıdan daha aktiftir. Çocukların dikkatleri belirli bir alana odaklıdır ve konsantrasyonlarını geliştirmek için mükemmel bir oyundur. Hızlı karar vermeyi ve dengeli hareket etmeyi sağlar.

Yapboz Oyunu

Küçük yaşlardaki çocukların severek oynadığı oyunlardan biri yapboz oyunudur. Hatta yetişkinler için de yapboz sevilen ve dikkat gerektiren bir oyundur. Bu oyun sayesinde çocuklar daha dikkatli hareket eder. Zekâ geliştirir ve bilişsel düşünebilme kabiliyeti kazanmaya yardımcı olur. Çocukların motor becerilerinin gelişmesine ve hızlanmasına yardımcı olur.

Ayrıca bu oyun sayesinde çocuklar üretken ve sosyal bir kimlik kazanır. Yapboz oyunu oynayan çocukların probleme odaklanma, problem çözme becerileri daha fazla gelişir. Sizlerde çocuklar için hem eğitici hem öğretici yapboz oyunları satın alabilirsiniz. Şehirlerin ve ülkelerin yer aldığı yapbozlar çocukların eğitimine büyük ölçüde katkı sağlar. Kolay öğrenmeyi hızlandırır.

Bom oyunu

Bom Oyunu

Bom oyunu zevkli ve öğretici bir oyundur. Sayı saymaya ve matematiksel düşünmeye yardımcı olur. Belirli gruplar şeklinde oynanır. 1 den başlanarak sayılar sayılır. 5 ve 5 rakamının katlarına gelindiği zaman bom denir. Bu oyun bu şekilde devam eder. Çocukların dikkatli düşünmesine ve zamanı güzel değerlendirmesine yardımcı olur. Ayrıca çocukların zihinsel ve hızlı düşünmesine yardımcı olur.

Çocukların Dikkat Eksikliğine Faydalı Zeka Oyunları

Çocukların Dikkat Eksikliğine Faydalı Zeka Oyunları

Kelime Türetme Oyunu

Kelime türetme oyunu için bir kelime belirlenir. Bu kelimenin son hecesi ile de yeni kelimeler üretilir. İki veya daha fazla kişi ile oynanabilen bir oyundur. Çocukların kelime haznesini geliştirir. Etkili ve hızlı bir öğrenme süreci sağlar. Kelimeleri hecelerine ayırmak ve yeni kelimeler üretmek açısından faydalıdır. Çocuklar bu sayede daha dikkatli hareket eder.

MİDYO  Çocuklar için temel satranç eğitimi nasıl verilir?

Anne ve babalar ile birlikte oynanabilen ve çocuk gelişimi için önemli bir yere sahip olan oyunlardan sadece bir tanesidir. Derslere odaklanma konusunda zorluk yaşayan çocuklar ile sıklıkla oynanması gerekir. Karmaşık harf ve kelime gruplarını rahat ve eğlenceli şekilde kullanabilir ve bu kelimeler sayesinde yeni kelimeler üretebilir.

İlgili Makaleler
Çocuklar için temel satranç eğitimi nasıl verilir?

Satranç, çocuklarınızın gelişimi için büyük bir öneme sahip olan oyunlar arasında yer alır. Zihinsel gelişim için oldukça büyük bir etki OKU

Çocuklar için robotik kodlamanın önemi ve faydaları nelerdir? Nasıl öğrenebilirler?

Robotik kodlamanın günümüzde bir hayli önemi olduğu bilinen bir gerçek elbette. Bunun yanında bir de çocuklar için robotik kodlama avantajlarından OKU

Çocuğunuza yemek yedirirken teknoloji ile oyalamayın

Beslenme, çocuklarınızın gelişimi için büyük bir öneme sahiptir. Ancak çocuklara yemek yeme alışkanlığı kazandırmak ise sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Çocuklarınıza OKU

Artık çocuklar için hediyeler de değişti. İşte çocuklarınıza alabileceğiniz teknolojik ürünler

Çocuklar için teknolojik aletler seçerken dikkatli olmak gerekir. Aynı zamanda seçilen teknolojik aletlerin çocuğa uygun ve işlevsel olması gerekir. Çocuğa OKU