Türk mutfağının en sevilen yiyecekleri arasında yer alan çiğ köftenin popülaritesi her geçen gün artıyor. Yöresel bir lezzet olmasıyla bilinen çiğ köfteyi günümüzde hemen hemen her yerde bulup tüketebiliyorsunuz. Oldukça lezzetli ve besleyici olan çiğ köfteyi sizde evinizde oldukça kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Her ne kadar evde yaptıklarınız dışarıda yediklerinize benzemez gibi bir algı olsa da el yapımı çiğ köfte tarifinin incelikleri sayesinde en lezzetli çiğ köfteleri evinizde kolayca hazırlayabiliyorsunuz. Çiğ köftenin etli ve etsiz olmak üzere iki çeşidi bulunuyor. Daha çok etsiz olanı tercih edilse de bu lezzetin aslı etli olarak yapılıyor. Siz bu yiyeceğin inceliklerini öğrenerek dilediğiniz gibi hazırlayıp servis edebiliyorsunuz.

El Yapımı Çiğköfte Tarifinin İncelikleri

El Yapımı Çiğ köfte Tarifinin İncelikleri

Çiğ köfte Nedir?

Türk mutfağının gastronomi alanında ne kadar geniş bir içeriğe ve kültüre sahip olduğu biliniyor. Türk mutfağının günümüzde dünya mutfağına önemli katkıları bulunuyor. Bu katkıların temelinde köklü bir kültüre ve yemeğe verilen değer ilk sırada yer alıyor. Türk mutfağının yöresel lezzetlerinden birçoğu keşfedilmeyi bekliyor. Tüm dünyaya yayılan yöresel lezzetlerin başında çiğ köfte geliyor.

Birçok malzemenin bir araya getirilerek uzun süre yoğrularak pişirilmesiyle hazırlanıyor. Çiğ köfte, sıkılarak şekil verilip birçok yeşillik ve limonla servise sunulup tüketiliyor. Çiğ köftenin içerisinde pek çok baharat bulunuyor. Bu baharatlar sayesinde çiğ köfte kendine has lezzetine ve görüntüsüne kavuşuyor. Bu nedenle baharatların eksik ya da az kullanımı çiğ köftenin lezzetini ve görüntüsünü olumsuz yönde etkiliyor.

MİDYO  10 Dakikada hazır ve kolay börek tarifi

Çiğ köfte Nasıl Yapılır?

Lezzetli olan pek çok yiyeceğin yapım aşamaları oldukça zor ve dikkat gerektiren şekilde olabiliyor. Çiğ köfte yapmak isteyen pek çok kişi yapım aşamasının zor olması nedeniyle yapmaktan vazgeçebiliyor. Ancak çiğ köfte yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli kısım bulunuyor. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde sizde evinizde oldukça lezzetli çiğ köfteler hazırlayabiliyorsunuz.

Bunun için ilk olarak yapmanız gereken şey ise çiğ köfteyi yoğururken yorulmamanız gerektiğini bilmenizdir. Eğer yoğurma konusunda destek almak isterseniz doğru bir tercihte bulunmanız gerekiyor. Çiğ köfte yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler malzeme sırasını doğru belirlemekte olmalıdır. Bu şekilde doğru ve lezzetli çiğ köfte yapabiliyorsunuz.

İzleyin: Evde Tam Kıvamında Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır / Ustadan Al Tarifi

Çiğ köftenin Malzemeleri Nelerdir?

Bir yemeğin olmazsa olmazı kullanılan malzemelerdir. Çiğ köftenin de kendine has birçok malzemesi bulunuyor. Bu malzemelerden bir kısmı yöresel olsa da günümüzde çiğ köfte malzemelerini her yerde kolayca bulup temin edebiliyorsunuz.

Çiğ köftenin malzemeleri şunlardır:

 • Köftelik ince bulgur
 • Biber salçası
 • Domates salçası
 • Sıvı yağ
 • İsot
 • Pul biber
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Maydanoz
 • Tuz
 • Kimyon
 • Kırmızı toz biber
 • Marul
 • Limon
 • Nar ekşisi
 • Buz

Evinizde çiğ köfte yapmak istiyorsanız bu malzemeleri kullanarak oldukça lezzetli bir çiğ köfte yapabilmeniz mümkün oluyor. Çiğ köfte yapmanın incelikleri aslında malzemelerin kullanımı ile doğru orantılı oluyor. Bu malzemeleri kullanarak çok lezzetli çiğ köfteler hazırlayabilirsiniz. Eğer etli çiğ köfte yapmak isterseniz malzemeyle orantılı olarak ince kıyım yağsız kıyma kullanabilirsiniz.

El Yapımı Çiğköfte Tarifinin İncelikleri

El Yapımı Çiğköfte Tarifinin İncelikleri

Çiğ köfte Yapımı

Çiğ köfte yapmaya başlamadan önce çiğ köfte yoğurmak için özel olarak tasarlanan bir tepsiyi temin etmeniz gerekiyor. Bu aslında çiğ köftenin püf noktalarından sadece biri oluyor. Bu sini ya da tepsiyi her yerde kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Daha sonra baharatlardan biri olan isotu acısını çıkarmak ve lezzetini arttırmak için bir bardak sıvı yağın içine atıp belli bir süre bekleyin.

MİDYO  Sabahlarınızı şenlendirecek enfes kahvaltı tarifleri

İlk olarak tepsiye rendelenmiş soğanı ve sarımsağı ekleyin. Daha sonra çiğ köfte için özel olarak tercih edilen ince bulguru ekleyip bir süre elinizin iç kısmıyla güzelce eze eze yoğurun. Bu işlemi yaparken domates ve biber salçasını da ekleyin. Yoğurma işlemi sırasında kuruluk hissettiğiniz de birkaç küp buzu ekleyin ve ara vermeden yoğurma işlemine devam edin.

Tüm baharatları ve isotu yağı ile birlikte ekleyip yoğurma işlemine durmadan devam edin. Çiğ köftenin macun kıvamını aldıysa yoğurmayı bırakın. Aksi takdirde biraz daha buzla yoğurun. Çiğ köfteniz yoğurmanıza bağlı olarak daha hızlı olabiliyor.

Çiğ köftenin Puf Noktaları ve Sunumu

Çiğ köftenin püf noktaları bulgur seçimi, buz kullanımı, isotu yağda bekletme ve güzelce yoğurmadan oluşuyor. Aslında bu püf noktalar sayesinde daha hızlı ve lezzetli çiğ köfteler oluşturabiliyorsunuz. Çiğ köftenin sunumunu ellerinizde sıkıp şekil vererek yapmanız yeterli oluyor. Ayrıca kıvırcık, marul, taze soğan, maydanoz ve limon dilimleriyle birlikte güzel bir servis hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler
Parmaklara dikkat! 10 Dakikada tam kıvamında çiğ köfte

Türk mutfağının en favori lezzetlerinden birisi de çiğ köfte olurken bu tarifle herkes tam kıvamında çiğ köfte yaparak bu lezzeti OKU

Lezzet fenomeni kağıtta pastırma nasıl yapılır?

Eşsiz lezzeti ile kağıtta pastırma tarifi insanları kendisine hayran bırakan bir yemektir. Hele ki söz konusu pastırma olunca, yemeğin lezzeti OKU

MİDYO  Evde pastane usulü su böreği nasıl yapılır?
Buzlukta et nasıl bozulmadan saklanır?

Kurban Bayramı gibi özel zamanlarda etlerin çok olması, buzlukta saklanması gerekliliğini ortaya çıkarır. Et buzlukta kalmadığında oldukça kolay bozulan bir OKU

Arnavuttan tüm püf noktalarıyla Arnavut ciğeri! Lokum gibi Arnavut ciğeri nasıl yapılır?

Arnavut ciğeri; ciğerin küçük parçalar (küp) haline getirilip, una bulanarak kızartılmasıyla yapılır. Arnavut ciğeri, Arnavutlara değil, Türklere ait bir yemektir.  OKU