Eşsiz lezzeti ile kağıtta pastırma tarifi insanları kendisine hayran bırakan bir yemektir. Hele ki söz konusu pastırma olunca, yemeğin lezzeti iki kat artıyor. Kağıtta pastırma tahmin edildiği üzere, Kayseri çıkışlı bir yemektir. Pastırmalarıyla ünlü Kayseri’den böyle bir yemek çıkması son derece doğaldır. Kesinlikle şaşırmamak gerekiyor. Kağıtta pastırma genel itibariyle 20 ile 25 dakika arasında pişirme süresine sahiptir.

Bunun yanında, 10 dakika kadar da hazırlama aşaması vardır. Yani toplamda 30-35 dakika sonra sizleri harika bir fenomen bekliyor. Bu damak tadınıza hitap eden yemeği kendiniz yapabilirsiniz. Sanıldığı gibi zor bir yapım aşaması yoktur. Sadece gerekli malzemeleri temin etmeniz yapım için yeterlidir.

Kağıtta Pastırma Tarifi Nedir?

Kağıtta pastırmanın daha önce de belirtildiği gibi, Kayseri’ye özgü fenomen olduğundan bahsedilmiştir. Yapımı eğer doğru şeyler yapılırsa oldukça kolaydır. Hem evde hem de restoranlarda en iyi Kayseri şehrinde yapımı olur. Bu aslında çok normal bir durumdur.

Nasıl Konya’nın etli ekmeği en iyi Konya’da üretiliyorsa, bu Kayseri içinde böyledir. Kayseri’de kağıtta pastırma hem evlerde hem de restoranlarda itina ile yapılır. Özellikle restoranlarda deneyimli ustalar tarafından özel üretim pastırmalar ile yapılıyor.

Bu pastırmalar da özel çiftliklerdeki hayvanlardan sağlanıyor. Bunu yanında bu yemek, bir takım malzemelerin yan yana gelmesiyle oluşuyor. Malzemelerin eşsiz kombini sizlere Kayseri’nin ünlü yemeğini ortaya çıkarıyor. Üstelik tüm malzemeler her bireyin rahatlıkla alabileceği malzemelerdir. Bütçe sarsan bir durum kesinlikle yoktur.

İZLEYİN: KAĞITTA PASTIRMA TARİFİ

Kağıtta Pastırma Tarifi Malzemeleri

Şimdi sıra bu muhteşem fenomenin malzemelerini sizlere açıklamaya geldi. Malzemelerin eksiksiz olması, lezzetin miktarını bir tık artıracaktır. Bu yüzden bu malzemeleri tamamlamaya çalışmalısınız. Aşağıda ilgili malzemelere ulaşabilirsiniz.

Kağıtta pastırma tarifi malzemeleri şu şekildedir;

 • Bir miktar yağlı kağıt
 • 1-2 adet domates
 • 4-5 dal maydanozun yaprağı
 • Optimal olarak kaşar rendesi
 • 6-7 dilim pastırma
 • 3 adet sivri biber
 • 1-2 tane ince olarak kesilmiş limon dilimi
 • 3 tatlı kaşığı tereyağı
MİDYO  Somonlu salata nasıl yapılır?

Malzemeler eksiksiz olarak temin edildiğinde, ortaya güzel bir fenomeni çıkaracaksınız. Listeyi incelerseniz malzemelerin son derece az olduğunu görürsünüz. Şimdi dilerseniz yazıda bir sonraki aşama olan tarife geçebilirsiniz.

Tüm Yönleriyle Kağıtta Pastırma Tarifi

Tarifin tüm yönleriyle uygulanması son derece basittir. Daha önce de belirtildiği gibi, siz sadece malzemelerin teminini sağlamalısınız. Biraz da bilgi ile ortaya çok o bir manzara çıkacaktır.

Kağıtta pastırma tarifi şu şekildedir;

 • 190-200 dereceye kadar fırınınızı ısıtın.
 • Maydanozları yıkayın ve yaprakları koparıp kaba koyun.
 • Mümkünse biberleri en ince şekilde doğrayınız.
 • 1-2 adet domatesi yemeklik şeklinde doğrayınız.
 • Limonu yıkayın ve 1-2 dilimi bir kaba koyun.
 • Hazırladığınız yağlı kağıdı tezgaha seriniz.
 • Doğradığınız domateslerin bir kısmını yağlı kağıdın ortasına yerleştirin.
 • Yine doğranmış olan biberlerin bir kısmını domateslerin üzerine koyun.
 • Biberlerin üstüne de maydanoz yapraklarını ekleyin.
 • Şimdi sırada limon dilimleri var. Limon dilimlerini maydanoz yapraklarının üstüne yerleştirin.
 • Pastırmaları da bu karışımın üstüne dilediğiniz gibi koyunuz.
 • Şimdi bir tekrar daha yapıyorsunuz. Biber, domates, limon ve maydanozun geri kalanını aynı sıra ile yerleştiriniz.
 • 3 tatlı kaşığı tereyağını küçük küçük doğrayınız ve karışımın üzerine atınız.
 • Yağlı kağıdı dikkatlice malzemelerin dağılmasını önleyerek kapatın.
 • •20-25 dakika fırında pişirin. Sıcak olarak yemeye özen gösterin. Afiyet olsun.

Tüm işlemler sonunda, sizde Kayseri’nin ünlü yemeğini yeme şansına sahip olacaksınız. Sizleri yapım aşamasında zorlayacak herhangi bir şey kesinlikle yoktur. Tekrardan afiyet olsun.

Kağıtta Pastırma Tarifi Maliyetli Mi?

Her şeyden önce şunu belirtmek gerekiyor ki pastırmanın miktarı arttıkça maliyet artışı normaldir. Çünkü pastırmanın ne kadar özel ve mükemmel bir tadımı olduğunu bilmeyen yoktur. Bunun yanında, pastırmanın doğal işlemlerden sonra son halini aldığını belirtmek gerekiyor.

MİDYO  Evde bardakta mısır nasıl yapılır?

Bu da normal olarak fiyatına yansıyor. Bu yüzden eğer sadece kendinize bu yemeği yapıyorsanız maliyeti azaltırsınız. Eğer ailenize veya arkadaşlarınıza da yapıyorsanız, maliyetin artacağı aşikârdır. Tabi ki fazla maliyetlerden söz edilmiyor sadece diğer etlere oranla biraz fazla ödeyebilirsiniz.

Tereyağı, domates, biber gibi malzemeler ise son derece ekonomik malzemelerdir. Her bütçeden birey diğer malzemeleri rahatlıkla alabilir. Bu harika yiyeceği sadece tatmak istiyorsanız fazla fiyatlara bakmamanız önemle tavsiye olunur. Çünkü bir daha bu kadar güzel bir yiyeceği yiyemeyebilirsiniz.

Kağıtta Pastırma Tarifi Herkesin Yapabileceği Bir Şey Mi?

Aslına bakarsanız, yapabilmek için çok fazla bilgi birikimine ve yeteneğe gerek yoktur. Birazcık yemek yapabilme bilgisiyle bile sizde kendi pastırmanızı yapabilirsiniz. Bu yiyecek biraz da fast food yiyecek tarzına giriyor.

Hamburger, tost, pizza gibi yapması ve yemesi fazlasıyla çabuk olan bir yiyecektir. Bunun dışında ortalama özelliklerde bir fırınınız varsa işiniz oldukça kolaylaşır. Çünkü 190-200 derecelere rahatlıkla çıkabilen sorunsuz bir fırın yemeğin yapılışı için gereklidir.

Fırınınız bu sıcaklığı kaldırıyorsa, geriye sadece biraz yetenek biraz da malzemeler kalıyor. Bu aşamadan sonra acil bir işiniz varsa çabukça pastırmanızı yapabilir ve yiyebilirsiniz.

Kağıtta Pastırma Tarifi

Kağıtta Pastırma Tarifi İçin Pastırma Nasıl Seçilmelidir?

Tarifte kullanacağınız pastırmalar mümkünse belli bir kalitede olmalıdır. Bu da birazcık pahalı olabilir. Elbette ki şu anda pastırmaların fiyatları biraz yüksektir. Fakat lezzeti yüksek bir yiyecek istiyorsanız bu kesinlikle olmalıdır. Eğer merdiven altı üretim bir pastırmayı alırsanız, istenmeyen sonuçlar olabilir.

Bu pastırmalar, görünüşte pastırmaya benzerler. Fiyat olarak da gayet ucuzdurlar. Nitekim içeriklerinde gerçek pastırmaların içeriklerinde olan hiçbir şey yoktur. Tamamı ile katkı maddelerinden oluşurlar. Hatta çoğu zaman içlerinde et bile olmuyor.

MİDYO  Hakiki şambali tatlısı nasıl yapılır?

Ayrıca sağlığınızı tehdit edecek birçok madde bu ürünlerde oluyor. Bu yüzden fiyat bakımından elverişli diye, kalitesiz pastırmalara yönelmemek gerekiyor. Piyasada çok kaliteli markalar vardır. Buralardan satın alımlarınızı yapabilirsiniz.

Kağıtta Pastırma Tarifi İçin Folyo Mu Yoksa Kağıt Mı Kullanmalı?

İnternette birçok mecrada tariflerde, alüminyum folyo malzeme olarak sunuluyor. Bu da 6-7 adet miktarlarında oluyor. Fakat uzmanların ifade ettiğine göre alüminyum folyo son derece zararlıdır. Hâlbuki geçmiş zamanlarda birçok kimsenin annesi veya kendisi folyoları kullanıyordu.

Yapılan son araştırmalarda, alüminyum folyoların son derece zararlı olduğu kanıtlandı. Bu yüzden mümkünse bu yapılan yemekte kağıt kullanmak gerekiyor. Folyoyu kullanıyorsanız bile soğuk yemeklerde kullanınız.

Bu tarifteki yiyeceğin yapımında asla folyoyu kullanmayınız. Fırından çıkarıp folyonun içine konulan pastırmanın sıcaklığı, folyonun çözülmesine yol açacak. Folyodaki maddelerde maalesef vücuda geçecektir. Bu yüzden kağıdı sağlığınız için kullanmalısınız.

İlgili Makaleler
Süper gıdaları neler? Tüketmenin faydaları saymakla bitmeyen 10 süper besin!

Süper gıdalar, genellikle vitaminler, mineraller, antioksidanlar, hastalıklar ve kanserle savaşan bileşikler açısından yoğun olduklarından gıda endüstrisinin ‘rock yıldızları’ olarak kendilerine OKU

İrmik Helvası tarifi… Tam ölçülü ve kıvamında

Türk mutfağına has lezzetlerden biri olan irmik helvası, özellikle de cenaze evlerinde yapılmaktadır. Herkesin damağına hitap eden bir tatlı olarak OKU

Dondurucuda sebzelerin tazeliğini nasıl koruyabiliriz?

Yazın en sıcak günlerinde buzlukta sebze saklamanın püf noktaları nelerdir sorusu daha da ön plana çıkmaktadır. Birçok kişi kışın yiyeceği OKU

300 kalori altı diyet smoothie tarifleri

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte, bazı içecekler kilo verme sürecinde sizi destekleyebilir. Yeşil çay, kahve ve bitki çayları gibi OKU