Zeka oyunları çocuk, genç ve yetişkin herkes için faydalıdır. Beyin jimnastikleri yaparak daha fazla düşünebilir ve beyninizi daha etkin kullanabilirsiniz. Sadece çocuklar için olan zeka oyunları vardır, bu zeka oyunlarının temeli daha basite dayanır. Gençler ve yetişkinler için genellikle bulmaca tarzı oyunlar çok uygundur. Her yaş grubuna hitap eden zeka oyunları da oldukça fazladır. Siz de çok satan zeka oyunları ile eğlenerek zekanızı geliştirebilirsiniz ve boş zamanlarınızı zeka oyunları ile değerlendirebilirsiniz.

Çok Satan Zeka Oyunları

Çok Satan Zeka Oyunları

Çok Satan Zeka Oyunları Nelerdir?

Her dönem çok popüler olan ve herkesin severek oynadığı zeka oyunları vardır.

Herkesin sevdiği çok satan zeka oyunları şu şekilde sıralanabilir;

  • Zeka küpü
  • Pal Q-Bitz
  • Halka atma oyunu
  • Satranç
  • Jenga
  • Tangram
  • Koridor zeka mantık ve strateji oyunu
  • Sudoku

Bunlar en fazla satılan zeka oyunlarıdır. Daha farklı ve çeşitli zeka oyunları da mevcuttur. Ancak bunlar herkesin aldığı ve oynadığı oyunlardır.

Zeka Küpü

Zeka küpünü herkes bilir. Bir küp vardır ve küpün her yüzü bir renktir. Bir yüzü mavi, diğer yüzleri, kırmızı, sarı, yeşil ve beyazdır. Bu küp döndürülebilir şekildedir. Yapmanız gereken aynı renkleri bir yüzde toplamaktır.

Örneğin küpün bir yüzü sırf mavi, diğer yüzü sırf kırmızı gibi. Zeka küpünü yanınızda da taşıyabilirsiniz. Her yaştaki insan için uygundur. Boş kaldığınız zamanlarda, dışarıda sıra beklerken ya da gece uyumadan önce zeka küpüyle oynayabilirsiniz. Böylece beyninizi boş bırakmamış olursunuz.

MİDYO  Çocuk zekasını geliştiren oyunlar

ZEKA KÜPÜ NASIL YAPILIR? – SADE VE YAVAŞ ANLATIM

Pal Q-Bitz

Bu oyunda 5 adet ahşap kare parçalar vardır. Aynı tangramdaki gibi hafif kenarları olan ahşap karelerin içerisinde küçük küçük küpler bulunur. Bu küplerden birinin üzerinde nokta, diğer küpte nokta ile aynı renkte olan bir şekil, diğer küpte de yine aynı renkte olan bir şekil vardır.

Her kare parçanın içinde bulunan küplerdeki şekiller aynı renklidir. Örneğin, bir karenin içerisindeki küplerde olan semboller hep kırmızıdır. Yapmanız gereken şey, bu sembolleri doğru bir şekilde birleştirip, bütün bir şekil oluşturmaktır. Genel olarak çocuklar için tercih edilen zevkli bir oyundur.

Halka Atma Oyunu

Anaokulu seviyesindeki çocuklar için hemen hemen her okulda bulunan bir oyundur. 5 tane renkli direk ve renkli halkalar vardır. Çocukların yapması gereken de, bu halkaları direklere geçirmektir. İlk başlarda yakın mesafeden başlayıp sonra uzak mesafeleri denemelisiniz. Böylece hem gözlerin seçiciliği hem de beynin işleyişi için faydalı olacaktır.

Satranç

Satrancın mükemmel zeka oyunu olduğu çarpıtılamayan bir gerçektir. Oyunda bir satranç tahtası, beyaz ve siyah taşlar bulunur. Başlangıç için bir renk seçmelisiniz. Kale, vezir, şah, fil, at ve piyonlar bulunur. Satranç tahtası ve taşlar ahşap ya da cam olabilir. Cam olanlar daha dekoratiftir fakat ahşap satranç seti daha kullanışlıdır.

Önemli olan şahı korumaktır. Oyun karşılıklı hamlelerle oynanır. Tam bir strateji oyunudur. Çeşitli taktiklerle ve hareketlerle başarılı olabilirsiniz. Satranç eğitimini çocuklara küçük yaşlardan itibaren vermek çok faydalıdır. Satranç yarışmaları düzenleyerek, eğlenceli ve öğretici bir etkinlik yapabilirsiniz.

MİDYO  Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

Jenga

Jenga oyununda ahşap ve dikdörtgen şeklinde bloklar vardır. Bu bloklardan sağlam bir kule oluşturulur. Daha sonra bu kuleden sırayla blok çekilir. Dikkatli olmalı ve stratejik düşünmelisiniz. Blok çekerken kuleyi yıkmamalısınız. Kuleyi yıkan oyunu kaybedecektir. Oyun bu şekilde oynanır. Eğlenceli ve sürükleyici bir oyundur.

Çok Satan Zeka Oyunları

Çok Satan Zeka Oyunları

Koridor Zeka Mantık Ve Strateji Oyunu

Çocuklar için harika bir oyundur. Bir tahta üzerinde zemin vardır. Bu zemin üzerinde belli aralıklarda ahşap ve kısa parçalar vardır. Bu parçalar koridorları oluşturur. Labirent gibi de denebilir. Oyunda iki adet piyon vardır. İki kişi ile oynanır. Bu piyonlarla hamle yapılır. Sıra sıra oynamalısınız. Koridoru ilk geçebilen oyunu kazanır. Harika bir strateji oyunudur ve beyni tamamen çalıştırır.

Sudoku

Sayılarla oynamayı sevenler için mükemmel bir alternatiftir. Sudoku oyunu için ahşap bir tahta ve üzerinde sayıların yazılı olduğu küçük küpler vardır. Sudoku tahtasının üzerinde bölmeler vardır. Bölmelerin her satırında aynı sayılar bulunmalıdır. Örneğin, bir satırda sadece 9 sayısı bulunmalıdır. Sudoku da zaman geçirmek ve beyin jimnastiği yapmak için oldukça eğlencelidir. Ailecek de oynanabilir ve çok geliştiricidir.

Klasik Sudoku sorusu Nasıl Çözülür?

İlgili Makaleler
2021’de en çok tercih edilen zeka oyunları hangileri?

Zeka oyunları günümüz oyunlarının içerisinde belki de en çok tercih edilenlerden biridir. Onu bu kadar tercih edilebilir kılan fiyatının uygun OKU

MİDYO  Dart nasıl oynanır? Dart oynamanın kuralları nelerdir?
Boş durmak yok! Çocuklar için evde yapılabilecek eğitici etkinlikler

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde çocukların ellerinde bile telefon ya da tablet gibi teknolojik cihazları görmek mümkün. Hatta durum o OKU

Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

Her evin belli bir düzeni bulunuyor. Bu düzen oda sayısına uygun bir şekilde oluşturuluyor. Genelde çocuklu evlerde çocuk odası bulunması OKU

Çocuklar için evde slime nasıl yapılır?

Çocukların zevkle oynadığı ve son zamanlarda çok popüler olan slime ev ortamında kolayca yapılabilir. Çocuklar ile birlikte slime yapmak eğlenceli OKU