Kış mevsiminin vazgeçilmezi kayak tatil hepimizin kış aylarını sevme nedenlerinin başında gelir. Genellikle çok kalabalık olmayan kayak merkezleri kışın tadını çıkarmak için oldukça iyi tatil mekanları olarak karşımıza çıkar. Kayak tatili ile kışın tempolu hayatına kısa bir mola vererek hem eğlenebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz bir tatil yapmak mümkün olur. Kayak tatili aynı zamanda sportif bir tatil olduğundan dolayı bizi dinç bir hale getireceğinden şüphe yok. Kayak tatiline gitmek kadar kayak tatilinde yanınıza almanız gerekenler de oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkar.

Bu sebeple kışın kayak tatiline giderken yanınıza almanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kayak malzemeleri.
  • Bavulunuzda mutlaka çokça bulundurmanız gereken en önemli kıyafet olarak çorap gelir.
  • Kayak kıyafetleri ve kayak içliği.
  • Özellikle çok üşüyenler için termal içlik ya da termal tayt.
  • Güneş kremi, güneş gözlüğü ve dudak nemlendiricisi.
  • Su geçirmeyen eldiven.

Bu malzemeler bavulunuzda temel olarak muhakkak bulunması gereken malzemeler olarak bilinirler.

Kayak Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler

Kayak Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler

Su Geçirmeyen Kayak Kıyafetleri

Kayak tatilinde oldukça uzun bir süre soğuk ve karlı bir ortamda kalacağınız için giydiğiniz kıyafetin seçimi de oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkacaktır. Kayak kıyafetinizin muhakkak su ve rüzgar geçirmeyen bir kıyafet olması gerekir. Aksi takdirde ıslanma ve hastalanma ihtimaliniz oldukça yüksek olur. Bu durum özellikle yeni kayak yapmaya başlayan kişiler için önemlidir.

MİDYO  Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Çünkü sık sık yere düşeceklerinden ıslanma ihtimalleri de buna göre fazla olacaktır. Bununla birlikte eldivenlerinde karla teması fazla olduğundan onlarından su geçirmez özellikte olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kayak kıyafetlerinde temel amaç şık bir görünüm elde etmekten ziyade üşümeyi ya da su geçirmeyi engellemek olduğundan fonksiyonel ve kullanışlı kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.

Kayak Aksesuarları

Kayak kıyafetleri dışında bavulunuzda bulunabilecek bir diğer malzemeler de kayak aksesuarları olarak karşımıza çıkar. Bu aksesuarların içinde eldiven, kayak gözlüğü, kask, atkı ve bere gibi malzemeler yer alır. Bu aksesuarların alımında da yine güzellik kaygısından ziyade malzemelerin kullanışlı ve fonksiyonel olmasına dikkat etmek gerekir. Kar gözlüğü de karşılaşılabilecek yoğun sis ve buhara karşı yanımızda olması gereken bir malzemedir. Özellikle kayak yaparken gideceğimiz yerin daha net bir şekilde görmemize yardımcı olduğundan yanımızda olması gerekir.

Kar Botları

Kayak tatillerinde mutlaka bavulda ter alması gereken diğer bir önemli malzeme ise kayak botlarıdır. Diğer malzemelerde olduğu gibi kayak botlarında da bakılması gereken ilk kriter botların su geçirmez oluşu olacaktır. Bununla birlikte botların kaydırmayan bir bot olması dikkat edilecek özellikler arasında yer alır. Aksi bir durumda tatilin kötü bir şekilde sonuçlanma ihtimali olduğun oldukça önemli bir husus olarak karşımıza çıkar.

Video: KAYAK Tatiline Giderken Neler Almalı ve Nereden Almalı?

Güneş Koruyucu ve Nemlendiriciler

Genellikle yaz tatillerinde bavulumuzdan eksik etmediğimiz güneş koruyucular ve nemlendiriciler aslında kış tatillerinde ve kayak merkezlerinde de bavulumuza koymamız gereken malzemelerden biri olarak karşımıza çıkar. Bunun sebebi ise kayak merkezlerinin rakımlarının oldukça yüksek olması ve her tarafın karla çevrili olmasından dolayı güneş ışınlarının direkt olarak ve daha dik bir açı ile gelmesidir.

MİDYO  Öğrenimi kolay müzik aletleri hangileridir?

Bu durumda güneş ışınlarının her 300 metre için 4 kat daha fazla gelmesi şeklinde düşülürse güneş koruyucuların oldukça önemli malzemeler olarak bavulumuzda yer edinmesi gerekir. Güneş kremleri kadar dudak lipstickleri ve nemlendirici kremlerin de işimize yarayacağını unutmamak gerekir. Özellikle soğukta kuruyacak olan dudaklarınız ve cildiniz için nemlendiricilerinde mutlaka bavulunuzda bulunması gereklidir. Özellikle hassas bir cilde sahip olanlar için kış tatilinde güneş kremi ve nemlendiriciler büyük bir öneme sahip olur.

Kayak Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler

Kayak Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler

Bolca Çorap

Bavulunuza koymanız gereken en önemli şeylerden bir diğeri de çorap olarak gelir. Çoraplar aslında bavulda fazla yer kaplamayacağından dolayı bolca koymakta yarar olacaktır. Kayak merkezlerinde tüm gün dışarda kayak botlarının içerisinde ayaklarınız oldukça fazla terleyecek ve çoraplarınızı sık sık değiştirmeniz gerekecektir. Bu sebeple çorap bavulunuzda muhakkak olması gereken bir kıyafet olarak yerini alır.

İçlik ve Termal Kıyafetler

Bu kıyafetler özellikle soğuğa dayanıksız ve çok fazla üşüyen kişiler için gereklidir. Bu kıyafetler özel olarak tasarlanmış olup nem emici özelliği sayesinde soğuktan korunmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda kat kat giyinme derdinden de sizi kurtaracağından bavulunuzda fazla yer açmış olacaktır.

İlgili Makaleler
Türkiye’de kusursuz bir kış tatili için gidilecek yerler

Bilineceği üzere Türkiye aynı an da 4 mevsimin yaşanabileceği bir coğrafya olmakla birlikte, mevsimsel olarak çok belirgin hava değişimlerinin yaşanması OKU

MİDYO  Yazlık kıyafetleri saklama vakti geldi. Peki yazlık giysilerimizi saklarken nelere dikkat etmeliyiz?
Sümbül çiçeği bakımının püf noktaları nelerdir?

Bahar yaklaşıyor ve çiçekler ve bitkiler bu güzel mevsime başlamak için çiçek açıyor. Bazı bitkilerin ilkbaharda sadece birkaç gün gibi OKU

Hem gezip, hem de para kazanan seyahat Youtuber’ı nasıl olunur?

Youtube günümüzde oldukça fazla sayıda insan tarafından kullanılır bir hale gelmiş her yönden çok iyi potansiyelleri olan kaliteli video paylaşım OKU

Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe dönüştürebilirsiniz

Günümüzde insanlar hayatın telaşından ve stresinden kurtulmanın yolu olarak hobilerine sarılıyor. Herkesin ilgi alanları ve uğraşları farklı olduğundan hobileri de OKU