Sıcak havaların vazgeçilmezi haline gelen dondurma hem çocuk hem de yetişkinlerin tercihleri arasındadır. Günümüzde kaliteli dondurma bulabilmek oldukça zor olsa da evde kendi imkanlarınız ile doğal dondurma hazırlamanız mümkün olmaktadır. Bu sayede hem ne yediğinizi bilirsiniz hem de çocuklarınıza bile gönül rahatlığı ile dondurma yedirebilirsiniz.

Bunun için bir takım püf noktalarına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu hususlara dikkat etmeniz halinde hem doğal hem de güvenilir dondurmanın tadına varabilirsiniz. Yaz aylarında özellikle kavun, karpuz, çilek, vişne gibi tatlar ile dondurma küplerinizi rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Bu küpleri kışa kadar saklayıp kışın da tüketimde bulunabilirsiniz.

Video: MEYBUZ TARİFİ!!!

Taze Meyveler Kullanın

Dondurma dönemi genellikle yaz ayları için idealdir. Yaz aylarının meyveleri ile dondurma küpleri hazırlayıp bunu kışın da tüketebilirsiniz. Yapmanız gereken yaz meyvelerini temin etmeniz ve gerekli kurallara uygulamanızdır. Damak tadınıza göre dondurmanızı şeker ya da bal ile tatlandırabilirsiniz. Taze meyve kullanımı dondurmanın tadını daha etkili hale getirecek ve şekerini bastıracaktır. Böylelikle meyvelerin şekerli olması sayesinde yapay şekeri de fazla kullanmamış olursunuz.

İzleyin: Meyveli Buz Nasıl Yapılır?

Dondurmanın Hazırlanması

Taze meyveleri bir gece önceden mutlaka dondurucuda dondurun. Dondurduğunuz meyveleri ufak ufak doğrayarak üzerine yoğurt ekleyin. Eğer şekeri yoğun olsun isterseniz biraz bal ya da şeker ekleyebilirsiniz. Tüm bu malzemeleri de ekledikten sonra hepsini blenderden birbirleri ile özdeşleşene kadar karıştırın.

MİDYO  Öğrenimi kolay müzik aletleri hangileridir?

Tüm malzemeler birbiri ile karıştıktan sonra buz kalıplarına dökebilirsiniz. Dondurucuda beklettikten sonra kalıptan çıkardığınızda meyveli dondurma küpleriniz hazır olacaktır. Meyveli dondurma küplerinizi dilerseniz dondurma şeklinde dilerseniz tatlılarınızın üzerinde kullanabilirsiniz. Damak tadınıza göre dilediğiniz meyve çeşidi ile hazırlayabileceğiniz meyveli küpleri tatlı isteğinizi dindirmek için de kullanabilirsiniz.

Meyvelerin Donmuş Olması Önemli

Dondurma hazırlamadan önce meyvelerin donmuş olması önemlidir. Bu konu dondurma yapımında önemli bir kriterdir. Meyveleri dondurmadan kullanırsanız bu durumda suyunu çok salar ve dondurmanız istenen kıvamda olmaz. Ayrıca dondurma yaparken şeker kıvamını da dikkatli bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Yoğun şekerli seviyor olsanız bile meyvelerin de şekerli olduğunu unutmadan şeker eklemesi yapmalısınız.

 

İlgili Makaleler
Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?

İnsanların oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi hayvanlarda oyun oynayabildikleri evcil hayvan oyuncakları olsun isterler. Evcil hayvan oyuncakları nedir? Bu oyuncaklar OKU

Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Kişiler "evde ek iş yaparak daha fazla para kazanma yolları" konusunda araştırmaları sık sık gerçekleştirmektedir. Daha fazla kazanç sağlamak herkesin OKU

Evde kendi doğal sabununu kendin yap

Sabun günlük hayatta en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Evde kendi sabununu kendin yap fikri mutlaka herkesin aklına bir defa da OKU

Yazlık kıyafetleri saklama vakti geldi. Peki yazlık giysilerimizi saklarken nelere dikkat etmeliyiz?
MİDYO  Koşu rutinine başlamak için ipuçları ve stratejiler. Yeni koşuya başlayanların haftalık planları nasıl olmalı?

Kıyafet saklama konusunda yazlık kıyafetleri saklarken dikkat edilecek noktalar havalar soğumaya başladığında oldukça önemlidir. Genel olarak yazlık kıyafetlerin nereye konulacağı OKU