Dışarıda herhangi bir kafede bir fincan filtre kahveye yüksek bir ücret ödemek istemeyen herkesin sorduğu tek soru evde filtre kahve yapmanın püf noktaları nelerdir? Sorusudur. Eğer filtre kahve evde yapılmaya karar verilmişse birkaç hususa dikkat edilmesi yeterlidir ve bu yazıda bu hususlar açıklanacaktır.

Taze Kahve Çektirilmeli

Filtre kahveyi evde yapmadan önce mümkünse alınan kahvenin taze olarak çektirilmesi gerekir. Aksi halde bir süre raflarda beklemiş olan kahvenin demlendikten sonra acımsı bir tadı olacaktır. Bu acımsı tadın oluşmaması için kahve bizzat kahve satan yerlerde veya alınacak öğütme makinesinde çekilmelidir.

Video: Kahve öğütme dereceleri ve önerileri

French Press Kullanımı

Evde filtre kahve yapmanın püf noktaları nelerdir? Sorusunda ikinci unsur kahvenin hangi aletle demlenmesi gerektiğidir. Marketlerden alınacak bir french press ile filtre kahve hazırlanabilir. Öncelikle bir kişilik kahve hazırlanacak ise bir fincan kaynamış su french presse konulur. 1-2 dakika bekledikten sonra 7 gram olarak ölçülen filtre kahve sıcak suyun üzerine eklenir ve demlenmeye bırakılır.

İzleyin: French Press ile kahve nasıl demlenir?

Filtre Kahvenin Demlenme Süresi

Lezzetli bir filtre kahve elde etmek için en az 5 dakika french press içerisinde beklemesi gerekir. Bu sürenin altındaki kahve fincana konulduğunda beklenen lezzet elde edilemeyecektir. Bu sebeple bu sürenin azı veya çok fazlası kahvenin tadını olumsuz olarak etkiler.

Filtre Kahve Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Filtre Kahve Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kaliteli Kahve Tercih Edilmeli

Filtre kahve alırken öncelikle kahvenin kalitesine dikkat edilmelidir. Bilinmedik markaların ürettiği ya da bayat çekilmiş olan kahvelerin alınması iyi sonuç vermeyecektir.

MİDYO  Telefonla efsane fotoğraflar nasıl çekilir?

Bu nedenle evde yapmak için filtre kahve alırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

  • Kahvenin menşeine dikkat edilmeli,
  • Kahvenin orta veya koyu çekilmiş olması,
  • Kahvenin paketinin hava almamış olması gerekir.

Evde lezzetli filtre kahve yapmak için yukarıda belirtilen kriterlere özellikle dikkat edilmelidir. Bu kriterlere özen gösterildiğinde filtre kahve için çok yüksek ücretler ödenmesine gerek kalmaz.

İlgili Makaleler
Çok fazla kahve içersek ne olur?

İş veya okul hayatı yoğun bir şekilde geçen insanlar için özellikle sabah kahvaltısı yapmak bazen ertelenmiş bazen de geçiştirilme usulü OKU

Kahve Dünyası bayilik franchising koşulları ve fiyat bedeli

Dünya genelinde en sık tüketilen içeceklerden biri olan kahvenin, kaliteli bir şekilde sunulması tüketiciler için önem taşımaktadır. Kahve denince ilk OKU

Güne başlarken enerjinizi tazeleyecek içecekler

Çoğumuzun sabahları susuz uyandığını biliyor muydunuz? Bir düşünün, uyku halinde 7 veya 8 saat geçirmek, susuz kalmak için uzun bir OKU

İncir aşısı nasıl yapılır? – İncir ağacı özellikleri nelerdir?

Pek çok kişi, incir aşısı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını araştırmaktadır. Ana vatanı Türkiye olan ve en çok Ege bölgesinde yetişen OKU