Bilim kurgu temalı romanlar, filmler ve diziler çoğu kişinin ilgisini çekmeyi daima başarmıştır. Bilim kurgu kitaplarında ilginç konular, geleceğe dair teoriler, tarihteki enteresan olaylar, görülmemiş, duyulmamış ve farkında olunmayan gerçekler bulunur. Konusu itibariyle oldukça sürükleyici, ilgi çekici ve akıcı olan kitapları tercih eden geniş bir kitle vardır. Bu yüzden en iyi bilim kurgu kitapları listesi de, sevenler için harika bir rehber olacaktır.

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

İzleyin: Sürükleyici 9 Bilim Kurgu Kitabı Önerisi / Bir Solukta Okuyacaksınız!

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

Her bilim kurgu kitabı çok sevilmez. Çok satan kitaplar daima popülerdir ve bilim kurgu sevenler için ideal seçenektirler.

En iyi bilim kurgu kitapları şöyle sıralanabilir;

  • Ender’in Oyunu
  • 1984
  • Cesur Yeni Dünya
  • Cam Kule
  • Mülksüzler
  • Mars Yıllıkları
  • Maymunlar Gezegeni

Bunlar en popüler, çok satan ve çok okunana bilim kurgu kitaplarıdır. Siz de en iyi bilim kurgu kitapları hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu kitaplar arasından okumadıklarınızı okumaya başlamalısınız.

Ender’in Oyunu

Ender’in Oyunu adlı kitap Orson Scott Card adlı yazar tarafından yazılmıştır. Bu kitap Hugo ve Nebula ödüllerini almıştır. Bu ödüller bilim kurgu edebiyatının en önemli ödülleri arasındadır. Kitapta sadece 11 yaşındaki bir çocuğun hikayesi anlatılır. 11 yaşındaki çocuk, fikirleriyle ve bakış açısıyla dünyayı kurtarır. Kitabın ana teması budur. Bu çocuğun hikayesi oldukça sürükleyici, zaman zaman duygusal ve hüzünlüdür. En çok satanlar listesinde yer alan ve iki büyük ödül alan bu kitabı mutlaka okumalısınız.

MİDYO  En iyi 10 korku filmi... Tüyleriniz ürperecek

1984

1984 adlı romanı pek bilmeyen yoktur. Hemen hemen her kitapçıda ve alışveriş merkezlerinde görebilirsiniz. Yazarı George Orwell’dir. Bu kitapta yazar bütün yaratıcılığını ve hayal gücünü kullanarak yeni dünya düzenini anlatmıştır. Yeni dünya düzeninde teknolojinin ne derece gelişeceği, insan beyninin kontrol edileceği, insanların makineleşeceği ve dünyanın çok kötü bir yer olacağı ile ilgili konulara değinmiştir.

Kitabı okurken sadece geleceğe yönelik olduğu fikrine kapılabilirsiniz ancak bugüne dair uyarılar da mevcuttur. Günümüzdeki büyük devletlerin oynadığı oyunlar, yapılan planlar ve gerçekleştirilen fikirler hakkında ufkunuzu genişletecek olan bu kitap daima popüler bir yapıttır.

Cesur Yeni Dünya

Cesur Yeni Dünya kitabı adından da anlaşılacağı üzere yeni dünya düzeni üzerine yazılmış bir romandır. Ford’dan sonra 632 yılını anlatır. Bahsedilen yıl 2540’tır. Gelecek dünyada her şeyin çok farklı olacağından bahseder. Alışılmış tüm olayların birden değişeceği ve insanların cesur yaşayacağı anlatılır. Gelecek hakkında oldukça enteresan teoriler ve olasılıkları aktaran bu kitap da en iyi bilim kurgu romanları arasında yerini almıştır. Cesur Yeni Dünya kitabı Aldous Huxley tarafından yazılmıştır.

Cam Kule

Robert Silverberg tarafından yazılmış olan bu kitap 23. yüzyıldan bahseder. 23. yüzyılda insanların Tanrı’ya dönüşebileceğini anlatan kitapta bir karakter vardır. Bu karakter Simeon Krug’dur. Bu karakterin bir insan tarafı bir de Tanrı tarafı vardır. Modern çağ köleliğini eleştiren ve insan haklarını düşündüren bu kitap, inanılmaz bir kurgu ile raflarda yerini almıştır. Modern çağın kölesi olan ve daima yükseklere çıkma tutkusuyla dolu insanların, birden düşmesini ele alır.

MİDYO  Yazlık kıyafetleri saklama vakti geldi. Peki yazlık giysilerimizi saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

Mülksüzler

Mülksüzler kitabının yazarı Ursula K. Le Guin’dir. Kitapta ana tema olarak anarşizm ele alınmıştır. Yazarın mülksüzler diye tanıttığı insanların, kendilerine ”odocu” diyenler olduğuna değinmiştir. Odoculuk ise tamamen anarşizme işaret eder. Yazarın son derece ilginç bulduğu kuram olan anarşizm, daima otoriterdir. Anarşizmin temel amacı da, toplum yardımlaşma ve dayanışmadır. Siyasi kuramlar ve farklı düşünsel bilimlere ilgi duyuyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Mars Yıllıkları

Mars Yıllıkları adlı roman da dünyadaki insanlığın Mars’ta koloni kurmasını anlatan bir kitaptır. Ancak insanlık Mars’ta asla yalnız kalamayacaktır. Marslılarla yaşamak zorunda kalacaklardır. Mars’ta koloni kuran insanlık üzerinde ırkçılık ve hümanizm gibi çeşitli konulara değinilmiştir. Bu kitap, Ulusal Kitap Ödülü, Pulitzer Onur Ödülü ve Ulusal Sanat Madalyası’nı almıştır. Ray Bradbury tarafından kaleme alınmıştır.

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

Maymunlar Gezegeni

Pierre Boulle yazmıştır. Bu kitap insanlığın korkularından bahseder. Kitapta 3 uzay gezgini vardır. Bu gezginler, dünyaya çok benzeyen ve yaşanabilir bir gezegende yaşamaya başlarlar. Ancak aslında hiçbir şey sanıldığı gibi güzel ve kolay değildir. Bu gezegendeki tüm insanlar vahşidirler. Maymunlar ise uygardır ve insanların efendisidir. Bu gezegenden çıkabilmek için Ulysse Merou tek başına mücadele eder.

İlgili Makaleler
Kayak tatilinde yanınıza almanız gerekenler

Kış mevsiminin vazgeçilmezi kayak tatil hepimizin kış aylarını sevme nedenlerinin başında gelir. Genellikle çok kalabalık olmayan kayak merkezleri kışın tadını OKU

MİDYO  Evde ruj nasıl yapılır?
Hem gezip, hem de para kazanan seyahat Youtuber’ı nasıl olunur?

Youtube günümüzde oldukça fazla sayıda insan tarafından kullanılır bir hale gelmiş her yönden çok iyi potansiyelleri olan kaliteli video paylaşım OKU

Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe dönüştürebilirsiniz

Günümüzde insanlar hayatın telaşından ve stresinden kurtulmanın yolu olarak hobilerine sarılıyor. Herkesin ilgi alanları ve uğraşları farklı olduğundan hobileri de OKU

Güzel zaman geçireceğiniz, aynı zamanda da evinizi güzelleştireceğiniz 6 hobi

İçinde bulunduğumuz bu sosyal çağda ilgileneceğimiz pek çok hobi ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Özellikle son dönemde yaşadığımız pandemiden dolayı evlere OKU