Teknoloji editörlüğü, adından da anlaşılacağı üzere teknolojiyi takip eden, bu alanlarda olan hizmetleri, yazılımları yazılı ya da video olarak kişilere sunan editörlerin yapmış olduğu meslektir. Günümüzde çok popüler olan bir meslek türüdür. Bu meslek sahibi kişiler yeni bir ürünle ilgili kişilere fikir sunar ve ürünlerin özelliklerinden bahsederler. İyi bir teknoloji editörünün teknolojiyi yakından takip etmesi ve ürünlerle ilgili iyi bir içerik üretmesi gerekir. Teknoloji editörlüğü nedir gibi sorular ve bu alanda araştırmalar yapan kişilerin varlığı bu mesleğin popüler olmasına ve talep görmesine vesile olmaktadır. Bu mesleğin sosyal medya, mobil gibi birtakım alt bölümleri mevcuttur.

Teknoloji Editörlüğü Nedir?

Teknoloji Editörlüğü Nedir?

Teknoloji Editörü Nasıl Olunur?

Teknoloji editörlüğü son dönemlerde oldukça merak edilen ve ilgi duyulan editörlük alanıdır. Bilindiği üzere her geçen gün teknoloji alanında yenilikler olmaktadır. Bu her alanda geçerli olup, sürekli değişen ve güncellenen bir sisteme dayalı meslek türüdür. Teknolojiye ilgi duyan ve bu alanda çalışmak isteyen her insan bu mesleği yapabilir. Fakat her meslek gurubunda olduğu gibi bu bölümde de çalışmak için kişinin birtakım kriterlere sahip olması gereklidir.

Aynı zamanda bu mesleği seçmek isteyen kişinin bu işi tam anlamıyla hobi olarak mı ya da gerçek bir meslek olarak görüp görmemesi önemlidir. Kişinin bu meslekteki başarısında bu kriter oldukça önemlidir. Kişinin aynı zamanda teknoloji camiasını yakından takip etmesi gerekir. Teknoloji editörlüğü yapan kişi ürünlerle ilgili içerik hazırlarken devrik cümleler kurmamalı ve akıcı bir dille yazmalıdır. Aynı şekilde video hazırlarken de görsel sunuma oldukça özen göstermelidir.

MİDYO  WhatsApp web nasıl kullanılır?

Teknoloji Editörünün Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Son dönemin en fazla ilgi gören mesleklerinden olan teknoloji editörlüğünü yapmak isteyen kişiler elbette birtakım kriterleri taşımalıdır. Bütün niteliklere sahip olunmasa bile kişinin kendini bu alanda geliştirmek istemesi oldukça önemlidir.

Teknoloji editörlüğü yapabilmek için kişide bulunması gereken özellikler şu şekildedir:

  • Kişinin her konuda araştırıcı yapısı olmalıdır.
  • Teknoloji alanında oluşan yeniliklerden haberdar olmalı ve teknoloji alanını yakından takip etmelidir.
  • İngilizce dilini konuşabiliyor olması önemlidir.
  • Kişinin SEO bilgisinin iyi seviyede olması gereklidir.
  • Kişi akıcı dilde konuşuyor ve düşüncelerini yazıya dökebiliyor olması gereklidir.
  • Kişinin ürünlerle ilgili yazdığı içeriklerde devrik cümleler kullanmaması ve okuyanın anlayabileceği düzeyde yazabiliyor olması önemlidir.

Dolayısıyla bu alana ilgi duyan kişinin her konuda kendini geliştirebilmesi ve yeniliklere açık olması önemli kriterdir. Teknoloji editörlüğü nedir? Denildiğinde rahatlıkla yeniliklere açık, kendini geliştirebilen kişilerin yapacağı meslektir denilebilir.

VİDEO: Teknoloji editörü olmak için ne okumak gerekiyor? SDN Cevaplıyor #178​

Teknoloji Editörleri Ne Kadar Maaş Alır?

Teknoloji editörlüğü günümüzde popüler bir meslek olmakla beraber aynı zamanda dikkat ve özveri isteyen bir meslek türüdür. Çünkü bu mesleği yapmak isteyen kişinin kendini her anlamda geliştirebilecek potansiyele sahip olması önem taşır. Teknolojiyi yakından takip eden ve ilgi duyan kişilerin yapabileceği bir meslektir. Bu meslekte bir ekiple çalışmıyor sadece kendiniz içerik üretiyorsanız bu meslekten kazanacağınız meblağ ürettiğiniz içerikle belirlenir. Eğer teknoloji editörü olarak bir firmada yer alıyorsanız daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Bu elbette çalışılan firmayla yakından ilgilidir.

MİDYO  Sosyal medyanın çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi var?

Teknoloji Editörü Olmanın Kişiye Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Teknoloji editörlüğü yapmak kişilere birçok farklı avantajlar sağlayabilir. Elbette her meslekte olduğu gibi bu mesleğinde kişiye dezavantajı olabilir. Fakat avantajları fazladır.

  • Kişi ofis ortamında masa başında oturarak içerik üretebilir.
  • Gerektiği durumda rahatlıkla Home ofis çalışabilir.
  • Home ofis çalışırken kişi aynı zamanda ulaşım ve yemek giderlerinden kolaylıkla kurtulmuş olur.
  • Yer ve zaman kısıtlaması olmadan internetin olduğu her alandan işini yapabilir.

Bu mesleğin birçok kişiye sunduğu avantajlar vardır. Kişi rahatlıkla dilediği yerden işini yapabilir. Aynı zamanda işlerinde bir sıkıntı yaşanması halinde kısa sürede çözüm üretebilir.

Teknoloji Editörlüğü Nedir?

Teknoloji Editörlüğü Nedir?

Teknoloji Editörlüğünün Dezavantajı Var Mıdır?

Her meslek türünde olduğu gibi teknoloji editörlüğünün de kişilere dezavantajı vardır. Bu mesleği yapan kişiler sürekli olarak bilgisayar başında ya da tabletle internette vakit geçirmek durumunda kalırlar. Bu durumda kişide sürekli olarak beyin yorgunluğu oluşabilir. Aynı zamanda göz sağlığı açısından sakıncalı olabilir. Kişi home ofis çalışıyorsa sürekli olarak evde vakit geçirir. Bu durum kişinin asosyal olmasına ve zamanla kilo almasına sebep olabilir.

 

İlgili Makaleler
Teknolojik aletlerin yararları ve zararları nelerdir?

Teknoloji, dünyamızın varoluşundan beri birikimli ilerleyen bir sürecin içerisindedir. Her geçen gün artan merak, bilimin hızla gelişmesine katkıda bulunuyor ve OKU

Instagram reklamı nasıl veriliyor? A’dan Z’ye Instagram reklamları

Instagram reklamı nasıl veriliyor? sorusunun cevabı son zamanlarda çok fazla merak ediliyor. Instagram reklamları, dünyadaki sosyal medya pazarlamacıları, reklam verenler OKU

MİDYO  Dikkat! Bitcoin ve sanal paralar bağımlılık yapar mı?
Teknolojik gelişmeler eğitime nasıl yön veriyor?

Eğitim, her bireyin temel hakları arasında bulunuyor. Eğitim ihtiyacının belli bir yaşa ve seviyeye kadar zorunlu olduğu biliniyor. Eğitimde pek OKU

Teknolojinin çocuk gelişimine etkisi nedir?

Teknoloji hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Teknoloji; pek çok alanda işlerimizi kolaylaştırdığı ise hepimizin bildiği ise bir gerçek. Peki; teknolojinin çocuk OKU