Her yıl Ramazan ayında Müslümanların tutmakla mükellef oldukları oruç, insan sağlığı açısından da büyük bir öneme sahiptir. Bilimsel olarak birçok faydası olan oruç, çeşitli sağlık problemlerini önlemek için ideal bir yol olarak bilinir. Uzmanlar, orucun insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda ortak açıklamalarda bulunmaktadırlar. Hem insan vücudu hem de insan psikolojisi üzerinde büyük değişimlere neden olan oruç, bilimsel bir şekilde incelenmektedir. Yapılan incelemeler, her geçen gün orucun önemini daha da fazlalaştırmaktadır. Peki, oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir? Bu soru hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Oruç Tutmanın Bilimsel Olarak Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın Bilimsel Olarak Faydaları Nelerdir?

Bağırsak Ve Mide Sağlığına İyi Gelir

Saatlerce yemek yenmemesi, bağırsakların ve midenin dinlenmesini sağlamaktadır. Bu durum sonucunda bağırsak ve mide, kendini yenileme fırsatını elde etmektedir. Vücudun kendini onarması, daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmanızı sağlar. Metabolizma yapısının da bu süre içerisinde düzeldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Metabolizmanın çalışmasını sağlayan oruç, aynı zamanda zayıflamanız için de gerekli olan değişimi meydana getirir. Böylece oruç tutarak da sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Ancak oruç tutarken, sahurda ya da iftarda ölçüyü kaçırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Bu durum neticesinde mideniz rahatsız olabilir. Oruç tutarken mide asidiniz düzenlenir, bu düzen sonucunda sindirim sisteminiz daha iyi bir şekilde çalışmaya devam eder. Oruç tutulan günler boyunca vücut sürekli bu değişimi tekrar eder. Eğer midenizde ya da bağırsağınızda herhangi bir hastalık var ise oruç sayesinde iyileşme gösterebilirsiniz.

MİDYO  Bilim insanı nasıl olunur?

Beyin Sağlığı Konusunda Faydalıdır

Orucun, Alzheimer ya da Parkinson gibi beyin hastalıklarının meydana gelmesine engel olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Beyinde yeniden bir kök hücre oluşmasını sağlayan oruç, hafızanın güçlenmesine etki etmektedir. Midenizin boş olması vücudunuzun beyine yönelmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise beyin sağlığı gelişmektedir.

Oruçlu iken yemek yeme gibi bir durum söz konusu olmadığı için beyin, mideye harcadığı enerjiyi kendini yenilemeye harcamaktadır. Bu durum neticesinde de zihinsel bir gelişime meydana gelmektedir. Ayrıca ileride meydana gelebilecek zihinsel hastalıkların da oruç sayesinde önlenebileceği, bilimsel olarak açıklanmıştır. Beyin fonksiyonlarının iyileşmesi konusunda büyük bir fayda sağlayan oruç, vücut için gerekli olan zihinsel gelişimi sağlar.

İnsülin Direncini Sağlar

Yaklaşık bir ay boyunca oruç tuttuğunuz da kanınızda bulunan şeker seviyesinde bir denge meydana gelir. Bilimsel olarak açıklanan bu durum, orucun sadece tek bir alanda faydası olmadığını kanıtlamaktadır. Oruç tutan bir bireyde kandan alınan glikoz daha fazla olur. Bu sayede de insülin direnci vücudun yapısına uygun olarak dengelenir.

Bağışıklık Sistemi Üzerinde Olumlu Etki Yaratır

Orucun, insan sağlığı üzerinde olan etkileri oldukça fazladır. Bu etkilerden biri de bağışıklık sistemi üzerinde kendini göstermektedir. Vücutta meydana gelen iltihapları azaltan oruç, aynı zamanda kansere karşı büyük bir direnç sağlar. Kanser hücreleri, oruç sayesinde vücutta ilerleme gösteremez. Vücuda zararı olan enfeksiyonlar, oruçluyken çoğalamazlar ve bu enfeksiyonlar zamanla azalırlar.

MİDYO  Keşfedilen yeni gezegenleri biliyor musunuz? Bu yeni gezegenlerde hayat var mı?

Oruç, bağışıklık sisteminin güçlenmesine etki ettiği kadar bazı hastalıklarında iyileşmesini hızlandırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yaşlı insanlarında oruç sayesinde daha fazla bağışıklık kazandığı bilinmektedir. Zararlı olan hücrelerle savaşmak, aç karnına daha kolay hale gelir. Bu bakımdan oruç tutarken vücut, sürekli yenilik halinde kendini düzenlemektedir.

Oruç Tutmanın Bilimsel Olarak Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın Bilimsel Olarak Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın Diğer Bilimsel Faydaları

Oruç tutmanın sağlamış olduğu faydalar, saymakla bitmez denilecek kadar çoktur. Bu faydaların her biri bilimsel bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oruç tutmanın bilimsel faydaları şunlardır:

 • Sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar.
 • Metabolizmanızın hızlanmasına etki eder.
 • İnsülin dengesini yapar.
 • Bağışıklık sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar.
 • Zihin gelişimini destekler.
 • Zihin hastalıklarının meydana gelmesini önler.
 • Cildin daha sağlıklı ve parlak olmasına etki eder.
 • Karaciğerin gün içerisinde dinlenmesini sağlar.
 • Vücudun kansere karşı savaşmasına yardımcı olur.
 • Bağırsak ve mide sağlığına faydalıdır.
 • Hafızanın güçlenmesine etki eder.
 • Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar.

Orucun bilinen bu faydaları sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Bilimsel olarak kanıtlanan bu faydalar, orucun önemini bir kez daha anlatmaktadır. Oruç, insan psikolojisi üzerinde de büyük etkilere neden olmaktadır. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında orucun ne kadar büyük faydaları olduğunu anlayabilirsiniz.

İzleyin: Oruç tutmanın sağlıkla ilgili 8 bilimsel faydası

İlgili Makaleler
Sigortacılık bilimleri nedir?

Sigortacılık bilimi, sigorta faaliyetlerinin uygulanmasında meydana gelen gerçek süreçler hakkında, sigorta geliştirme yasaları hakkında bir bilgi sistemi olarak tanımlanır ve OKU

MİDYO  Bilgisayar Bilimleri bölümü kaç yıllık? Mezunları nerelerde çalışabilir?
Serveti 7 milyar doları geçti

Eşi Özlem Türeci ile 2008’de Biontech’i kuran Uğur Şahin en zenginler listesinde hızla yükseliyor. Şahin Biontech hisselerindeki yükseliş sayesinde Richard OKU

Türkiye’nin bilim insanları kimlerdir?

Bilim dalları üzerine çalışmalar yapan ve yaptıkları çalışmalarla yeni bilgiler üreten insanlara bilim insanı denir. Bilim insanları araştırmalarla edindikleri bilgileri OKU

Tarihte öldürülen bilim insanları

Geçmişten günümüze bilim hayatımızın her alanında yer edinmiştir. Bilimin gelişmesi ve günümüzdeki hale gelmesinde bilim insanlarının gösterdikleri çabalar bilinen bir OKU