Bilimsel konuları ele alan ve sürekli olarak bilimsel yöntemler üzerinde duran bölümler son zamanlarda son derece popüler oldu. Bu bölümler arasında yerini ‘Aktüerya Bilimleri’ bölümü, ülkemizde de son derece talep edilen bölümler arasında yerini aldı. Öyle ki kişiler, aktüerya bilimleri bölümü nedir? Sorusu hakkında araştırmalar yapmaya başladılar.

Aktüerya Bilimleri bölümü aktif olarak, iş sorunlarına yönelmiş ve bu alan üzerinde araştırma yapmaya yönelmiştir. Bölümü okuyan adaylar genel olarak, iş sorunları üzerine eğitim alırlar ve bu iş sorunlarını çözmeye odaklanırlar.

Aktüerya Bilimi bölümünü bitiren adaylar piyasada, iş sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yaparlar. Bu çalışmaları yaparken çeşitli istatiksel modüllerin tamamlanmasını sağlar. Bütün iş sorunlarını ortadan kaldırır ve daha verimli bir çalışma ortamını hazır hale getirirler.

Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir?

Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir?

Aktüerya Bilimi Bölümü Tanımı

Aktüerya bilimi bölümü, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen iş sorunlarının temelini araştırır. Bu iş sorunlarının en iyi şekilde çözülebilmesi için çeşitli finansal kaynakların ve istatiksel teorilerin kullanılmasını sağlar.

Kısaca nedeni ne olursa olsun, iş sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayan ve bu yönde akademik çalışmalar yapan alan, aktüerya bilimi bölümü adı veriliyor. Öğrenciler, bu bölümde eğitimler alarak, dış piyasada meydana gelen iş sorunlarının önüne geçerler.

Aktüerya Bilimleri Nedir?

Aktüerya bilimleri, çeşitli konularda, finansal risk oluşturacak her türlü durumun belirlemesini yapar. Finansal risk oluşturabilecek tüm durumları belirledikten sonra ise bunları rapor haline getirir ve incelemeye alır. Emeklilik, sigorta ve ekonomi gibi alanların istatiksel çıkarımları aktüerya bilimleri ile yapılır.

MİDYO  Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri

Yakın gelecekte meydana gelebilecek olan finansal ve ekonomik sıkıntılarda aktüerya bilimleri ile belirlenir. Bu tür sorunların yaşanmaması için ise çeşitli önlemler alınır.

Aktüerya Bilimleri Bölümünün Amacı Nedir?

Aktüerya bilimleri bölümünün en temelinde yatan amaç, bu alanda en kaliteli kişileri yetiştirmek ve piyasaya sürmektir. Yetiştirilen öğrencilere, alan ile ilgili en kaliteli dersleri vererek, bu alanda son derece uzman kişiler yetiştirmek bölümün amaçları arasındadır.

Aktüerya bilimleri bölümünün piyasadaki amacı ise finansal riskleri hesaplamaktır. Özellikle iş hayatında yaşanan finansal sorunların tüm detaylar ile ele alınmasını sağlar. Genel olarak iş yerinde yaşanan finansal sorunların önüne geçmeyi hedefler ve bu tür sorunları ortadan kaldırmak için çalışır.

İzleyin: Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bilimleri Ve Aslıhan DUYMAZ’la Röportaj

Aktüerya Bilimleri Mezunu Ne İş Yapar?

En çok merak edilen bir diğer konu, aktüerya bilimleri bölümünün gelecekte ne iş yapacağıdır. Okulu biten adaylar, kendi alanlarında çeşitli işlerde gönül rahatlığıyla çalışabilirler. Aktüerya bilimleri bölümünün çalışma sahası son derece geniştir. Bölümü bitiren adaylar çeşitli bankalarda ve sigorta şirketlerinde de aktif olarak çalışmalar yapabilirler.

Aktüerya Bilimleri Bölümü Dersleri

Aktüerya bilimleri bölümünde verilen derslerin her biri öğrencileri bu alanda uzman edecek düzeydedir. Öğrencilerin mezun olabilmesi için bu derslerin hepsinden başarılı bir şekilde geçmeleri gerekiyor.

Aktüerya bilimleri dersleri şu şekildedir;

  • Matematik Analizi
  • Olasılık
  • İktisat
  • İşletme
  • İngilizce
  • Temel Bilgisayar Kullanımı
  • Temel Hukuk
  • Muhasebe
  • Bankacılık
MİDYO  Rüyada ağlamak ne anlama gelir? Rüyada ağlama nasıl yorumlanır?

Bölümü okuyan adaylara bu dersler büyük bir titizlik ile veriliyor ve bu derslerden başarılı olan adaylar okulunu bitiriyor.

Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir?

Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir?

Aktüerya Bilimleri Kaç Yıllık?

Aktüerya Bilimleri bölümü üniversitelerin en çok tercih edilen bölümüdür. Üniversitelerin göz bebeği konumunda olan Aktüerya Bilimleri bölümü, 4 senelik bir eğitim veriyor. Öğrenciler, 4 sene boyunca bu bölümde eğitim alıyorlar.

Bu bölümden mezun olan kişiler 4 senelik fakülte bitirmiş sayılırlar. Ayrıca bölüm mezunlarına verilen isim ise ‘Aktüer’ olarak geçer. Yani bu bölümden mezun olan herkes Aktüer olarak anılır.

Aktüerya Bilimleri İş İmkanı

Gelecek veren bölümlere yönelmek son derece önemlidir ve üniversite adayları iş imkanı olan tüm bölümlere itina ile dağılıyor. Aktüerya bilimleri bölümü de iş konusunda oldukça geniş bir alana yayılıyor ve tüm mezunlarına en iyi şekilde iş imkanı sağlıyor. Her bölümde olduğu gibi bu bölümde de iyi bir üniversiteden mezun olmak gerekiyor.

Aktüerya bilimleri bölümünü bitiren kişiler, devlet ve özel sektörde rahat bir şekilde istihdam edebilirler. Ayrıca sigorta şirketleri ve bankalarda da Aktüerya Bilimleri mezunları oldukça rahat bir şekilde çalışabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra Aktüerya Bilimleri bölümü mezunları, akademisyen olarak üniversitelerde de çalışabilirler. 4 senelik fakülteyi bitiren adaylar 2 sene yüksek lisans ile bu alanda akademisyen olabilirlerBilimsel konuları ele alan ve sürekli olarak bilimsel yöntemler üzerinde duran bölümler son zamanlarda son derece popüler oldu. Bu bölümler arasında yerini ‘Aktüerya Bilimleri’ bölümü, ülkemizde de son derece talep edilen bölümler arasında yerini aldı. Öyle ki kişiler, aktüerya bilimleri bölümü nedir? Sorusu hakkında araştırmalar yapmaya başladılar.

MİDYO  Enerji Teknolojileri Bölümünü okuyacakların alacağı dersler hangileridir? Mezunları nerede çalışabilir?
İlgili Makaleler
İş hukukunun hukuk bilimi içerisindeki yeri

Hukuk bölümü konuları bakımından birçok dala ayrılmış vaziyettedir. Aynı şekilde iş hukuku da hukuk biliminin bir dalı olmak üzere ortaya OKU

Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Nano kelimesi teknolojik anlamda en çok kullanılan ve ilgi çeken kavramlardan biridir. Teknoloji ile birleştirildiğinde ortaya çıkan nanoteknoloji farklı iş OKU

Matematik bilimleri nedir? Matematik bölümü mezunu ne yapar?

Herkesin sıklıkla merak ettiği sorulardan biridir ''matematik bilimleri nedir?'' sorusu. Bunun sebebi de tarihin en başından beri bilimi matematik sayesinde OKU

Çeviribilim nedir? Mezunları ne iş yapar?

Çeviri bilim bölümü, metin çevirisinin tanımı, metin çevirme teorisi ve uygulamasını konu alan oldukça önemli bir bilim dalıdır. Çeviri bilim OKU