İstanbul’da olası 7.5’lik bir depremde hangi ilçede kaç bina  yıkılacağı ve ne kadar can kaybının olacağı bir çalışmayla ortaya çıktı. Buna göre hiç ölümlerin olmayacağı ilçe Arnavutköy. İşte ilçe ilçe 7.5’lik depremin bilançosu…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un 39 ilçesini kapsayan bir deprem çalışması hazırladı. Bu rapora göre İstanbul’da olası 7.5 büyüklüğündeki depremin ne kadar can alacağını, ne kadar kişinin ağır yaralanacağını ve ne kadar binanın yıkılacağı belirlendi.

Rakamlar korkunç. Yetkililerin en kısa zamanda depreme karşı harekete geçip bu rapor doğrultusunda depreme karşı dayanıksız olan binaları bir an önce kentsel dönüşüm kapsamına alıp yenilemesi gerekmekte.

2019 yılında “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçıkları” çalışması hazırlayan İBB; bu raporu 2020 yılı ortasında yeniden güncelledi.

Gölcük depreminden edinilen deneyimler ve bilgiler ışığında hazırlanan bu çalışma İstanbul’da olası 7.5’lik bir deprem senaryosuna göre çalışılmış. Ve deprem, Gölcük depremindeki deneyimden dolayı gece meydana gelme olasılığı üzerinde durularak çalışılmış.

İstanbul’daki depremde kaç can kaybı olacak?

İlçe ilçe yapılan çalışmada binaların envanteri çıkarılmış, hasarlı ya da orta hasarlı, ya da olası bir depremde yıkılacak ihtimali üzerinden yapılan bir çalışma olan “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçıkları”nda hangi ilçede ne kadar binanın yıkılacağı, ne kadar ölü ve yaralı olacağı bilgisi paylaşılmış.

Kitapçıkta, Gölcük depremi deneyimlerinden faydalandığı belirtilerek, “Bu kapsamda, her an yıkıcı bir deprem bekleyen İstanbul’un deprem tehlikesinin ve risklerinin; bu konudaki güncel bilimsel analiz yöntemleri, mevcut üst yapı ve alt yapı envanter bilgileri gibi veri setleri kullanılarak ortaya konulması ve sonuçlarının, özellikle bütünleşik afet yönetimi sürecinde kullanılması, kent planlama çalışmalarında kullanılması, depreme karşı yapısal iyileştirme ve kentsel dönüşüm amacı ile önceliklendirmeler yapmak amacı ile kullanılması, deprem dirençli bir İstanbul için son derece önemlidir.” denildi.

MİDYO  Kuyumcuda dolar bozdururken dikkat! Kuyumcular dolar bozar mı?

İstanbul’da olası depremde en çok etkilenecek yerler arasında bulunan Avcılar’da can kaybı 465 olarak verilirken, Arnavutköy’de hiç can kaybının olmaması öngörülüyor. Deprem şeridi üzerinde yer alan Bakırköy’de ise can kaybı 1046 olarak tahmin ediliyor. Yine en çok yıkımın olacağı tahmin edilen Fatih’te ise ölü kaybı 1484 olarak belirlenmiş.

İşte o deprem çalışmasında yer alan riskli ilçelerden bir kaçı:

Adalar

Buna göre meydana gelebilecek 7.5’lik bir depremde Adalar’da 413 bina çok ağır hasarlı, 743 bina ise ağır hasar görecek.

Toplam can kaybı ise Adalar’da 76 kişi olacak.

Arnavutköy

Arnavutköy’de ise 41 binanın çok ağır hasar görmesi beklenirken, ağır hasar görecek olan bina sayısı ise 243. Orta hasarlı bina sayısı 1704, hafif hasarlı 4950 olarak veriliyor.

Deprem tahmini çalışmasında bu ilçe çok dikkat çekiyor çünkü can kaybı ve ağır yaralı sayısı öngörülmüyor. Dolayısıyla can kaybı beklenmiyor. Sadece hastanede tedavi edilecek yaralı sayısı 79 olarak verilirken, hafif yaralı sayısı ise 179 olarak verilmiş. Can kaybının olmayacağı tek ilçe.

Ölü sayısı ise bu ilçede verilmemiş, çünkü kayıp beklenmiyor.

Ataşehir

Ataşehir’de 123 bina çok ağır hasar görecek, ağır hasar görecek bina sayısı ise 471. Ölü sayısı ise 89 olarak tahmin ediliyor.

Avcılar

Avcılar’da çok ağır hasarlı bina sayısı 133, ağır hasarlı bina sayısı ise 1261 olarak verilmiş. Can kaybı ise 465 olarak tahmin edilirken, ağır yaralı sayısı ise 239 olarak verilmiş.

MİDYO  Oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir?

Bahçelievler

Bahçelievler’de 796 bina çok ağır hasarlı, 2090 bina ise ağır hasarlı olaark verilmiş. Can kaybı ise 1623.

Bakırköy

Bakırköy’de çok ağır hasarlı bina sayısı 782 olarak verilirken, ağır hasarlı bina sayısı ise 1306 olarak belirlenmiş. Bakırköy’de can kaybı ise 1046 olarak tahmin edilmiş.

Beylikdüzü

Yine deprem riski yüksek olan ilçelerden biri olan Beylikdüzü’nde 261 çok ağır hasarlı, ağır hasarlı 950 bina olması bekleniyor olası depremde. Can kaybı ise 527 olarak öngörülmüş.

Büyükçekmece

Büyükçekmece’de çok ağır hasarlı bina sayısı 439, ağır hasarlı bina sayısı ise 6662 olarak verilirken, ölü sayısı 288.

Fatih

Fatih’te çok ağır hasarlı bina 2083 tahmin edilirken, ağır hasarlı bina sayısı ise 3496 rakamı verilmiş ve ölü sayısı ise 1484.

Kartal

Deniz kenarındaki bu ilçede çok ağır hasarlı bina sayısı 195. Ağır hasarlı bina sayısı ise 593. Can kaybı ise 176 olarak veriliyor.

Küçükçekmece

Çok ağır hasarlı bina sayısı 1240 verilirken, ağır hasarlı bina sayısı ise 2316. Ölü sayısı 1515.

Zeytinburnu

Zeytinburnu’da çok ağır hasarlı bina 510. Ağır hasarlı bina sayısı 1025. Zeytinburnu’da ölü sayısı ise 668 olarak veriliyor.

Tuzla

Yine Tuzla’da çok ağır hasarlı bina sayısı 446 olarak verilirken, ağır hasarlı bina sayısı 1370, orta hasarlı bina sayısı ise 5310 olarak tahmin ediliyor. Can kaybı sayısı ise 266 olarak belirlenmiş.

MİDYO  Kıyafetlerin daha temiz olabilmesi için nelere dikkat etmeliyiz? Çamaşır makineniz ıslak mendil koyun, şaşıracaksınız...
İlgili Makaleler
Şok eden görüntü: Yakıt deposundan mazot değil kestane balı akıyor

Ticaret Bakanlığı’na bağlı gümrük memurlarının tanık olduğu bir görüntü herkesi şoke etti. Bir aracın deposundan mazot değil, bal akıyor... Sarp OKU

100 veya daha az eşyayla nasıl minimalist ve mutlu bir yaşam oluşturabilirsiniz?

Minimalizm, dünyaya hakim olan tüketim çılgınlığını durdurmanın güzel bir yolu. Çevremizde gördüğümüz hemen hemen her şey insanoğlunu hızla bir şeyi OKU

Zen tarzı huzurlu bir ev için dekorasyon tüyoları

Günümüzün telaşlı yaşam tarzı, Zen tarzının popülaritesini arttırdı. Peki neden? Yoğun şehir yaşamı ve iş hayatı arasında geçen bir günün OKU

İlişkide sınırları korumak – Sınırları belirleme, beklentiler, kavgalar

İkili ilişkiler, bazı hususlar çerçevesinde hareket edildiğinde başarılı bir şekilde yürütülebilir. Bu konudaki hususlardan bir tanesi güven olmaktadır. Güven temeline OKU