Zeka oyunları günümüz oyunlarının içerisinde belki de en çok tercih edilenlerden biridir. Onu bu kadar tercih edilebilir kılan fiyatının uygun olması, kaliteli olması, her yaşa hitap edebilmesi, kişilerin ya da özellikle çocukların gelişimlerine katkı sağlaması olabilir.

Bu nedenle de zeka oyunlarının sıklıkla tercih edildiğine şahit olunabilir. En sık tercih etmekte olduğumuz zeka oyunlarının hiç kuşkusuz hepimizin hayatında çok farklı bir yere sahip olduğu söylenebilir. Bununla birlikte zeka oyunları içerisinde daha sık tercih edilenler vardır. Peki, 2021’de en çok tercih edilen zeka oyunları hangileri?

2021'de En Çok Tercih Edilen Zeka Oyunları Hangileri?

2021’de En Çok Tercih Edilen Zeka Oyunları Hangileri?

Zeka Oyunları Nedir?

Genel bir tanım yapacak olursak şu şekilde söylememiz daha doğru olur; zeka oyunları, kişilerin bilişsel özelliklerinin gelişmesine yardımcı olan, aynı zamanda onları hayata hazırlayan ve iletişim yeteneklerini de güçlendirebilen oyunlardır. Bu tür oyunların kişilere, çocuklara çok faydası vardır. Çünkü hangi yaşta tercih edilirse edilsin inanılmaz beceriler geliştirir. Zeka oyunlarını tercih eden bireylerin etmeyenlere karşı belki de sosyal yaşamda daha iyi oldukları söylenebilir.

Çünkü özellikle çocuklar tercih ediyorsa arkadaşlarının da tercih edebilmesi için tavsiyede bulunabileceğinden iletişimleri artmış olacaktır. Ayrıca beraber oynama imkanı da sağlayabilir. Zeka oyunları kişilere pek çok katkıda bulunacağından kısa vadede değilse bile uzun vadede mutlaka yarar getirecektir denebilir. Bu da son zamanlarda onun neden bu kadar sık tercih edildiğini açıklıyor olsa gerek.

MİDYO  Mobil PUBG destekleyen telefonlar

Video: Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitimi | 1- Akıl Oyunları Nedir?

Neden Zeka Oyunları Tercih Edilmelidir?

Mutlaka tercih edilmeli. Bunun birçok nedeni var elbette.

Araştırmaların da katkıları ile bunları inceleyelim;

  • Akıl ve zeka oyunlarının mantıklı düşünebilme becerisini arttırdığı,
  • IQ oranına katkı sağladığı,
  • Hafızaya destek olduğu,
  • Çocuklardaki yalnızlık hissinin kaybolmasını sağladığı,
  • İletişimi arttırdığı,
  • Çocukların kendilerini tanımalarına yardımcı olduğu,
  • Kişinin kendini kontrol etmesini kolaylaştırdığı,
  • Daha iyi seçim yapma imkanı sağladığı,
  • Bütünü görebilme yetisini kazandırdığı gibi nitelikler gözlemlenmiştir.

Bu özellikler zeka, akıl oyunlarının tercih edilmesi konusunda en önemli sebeplerdendir. Hiç şüphesiz bunlar, ebeveynlerin kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesine de yardımcı olurlar. Fazla yararı vardır denebilir.

Seyredin: Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitimi | 2- Amiral Battı

Zeka Oyunları İçerisinde En Çok Tercih Edilenler Hangileridir?

Zeka oyunlarının hemen hepsi tavsiye edilse de 2021’de en çok tercih edilen zeka oyunları hangileri? Diye sorulduğunda alınacak belli başlı cevaplar var. Bunlardan bazıları; çeşitli yapbozlar, bulmacalar, satranç gibi bazı problem çözme oyunlarının çok sık tercih edildiği bilinmektedir. Zeka oyunlarında özellikle bu tür problem çözmeye dayanarak oluşturulan oyunların kişisel gelişime oldukça faydası vardır. Çocuklarda etkisini çok sık gösterebilse de genelde oyalanmak için oynamak isteyen yaşlı insanlarda da bu görülebilir.

Video: Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitimi | 3- Apartmanlar Oyunu

Zeka Oyunlarının Faydaları Nelerdir?

Yukarıda sayılan bu özellikler elbette zeka oyunlarının büyük faydalarını gösterir. Bunlar kişilerin neden tercih ettiği konusunda çok net açıklayıcıdır. Bu nedenle de zaman içerisinde sıklıkla kullanılıyor olması gayet normal gelecektir. Zeka oyunlarında kişiler ya da özellikle çocuklar başkaları ile iletişime geçme isteği duyacak bu da onların iletişim problemlerini çözmesine destek sağlayacaktır.

MİDYO  PUBG FPS nasıl arttırılır?

Bununla birlikte zeka oyunları yaşı kaç olursa olsun her bireyin oynamak isteyebileceği oyunlardan biridir. İnsanlar her yaşta iletişim kurma isteği duyabilirler bu da onları elbette çevreleri ile oyun oynamaya, çeşitli yollarla görüş belirtmeye teşvik eder hale gelecektir. İletişim problemlerinin önüne geçilebilmesi adına bu tür şeylere dikkat edilebilir.

Zeka oyunlarının faydaları zaten kullanıldığı takdirde çok net görülecektir ki aslında bundan dolayı kullanımı da sıklıkla artmıştır. Zeka oyunları zaman içerisinde çeşitli şekillerde kullanılmaya başlanmış, içerdiği bu çeşitlilik dolayısı ile de kullanıcıların gözünde farklı bir yerde olmuştur.

2021'de En Çok Tercih Edilen Zeka Oyunları Hangileri?

2021’de En Çok Tercih Edilen Zeka Oyunları Hangileri?

Zeka Oyunlarının Fiyatları Nedir?

Zeka oyunlarının fiyatlarının bir hayli uygun olduğu söylenebilir. Bu açıklayıcı olacaktır çünkü kullanıcıların bütçesini aşmaz ve ileride yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçilebilir. Kullanıcıların belki de en sık dert ettikleri şey fiyat aralığıdır. Ancak bunun pek çok yerde dikkate alınmadığını görsek de zeka, akıl oyunlarında bu olduğundan farklıdır.

Zeka oyunlarında net bir şekilde görülebilecektir ki herhangi bir bütçe sıkıntısı yaşanmayacaktır. Üreticiler kişilerin bu durumlarını da dikkate alarak onlar için uygun bir fiyat aralığı belirlemiştir. Bu nedenle de zeka oyunu almak isteyen kişiler ile ilgili net bir sorun yaşanmayacaktır.

İlgili Makaleler
En çok satan zeka oyunları hangileridir?

Zeka oyunları çocuk, genç ve yetişkin herkes için faydalıdır. Beyin jimnastikleri yaparak daha fazla düşünebilir ve beyninizi daha etkin kullanabilirsiniz. OKU

MİDYO  Görsel algı zeka oyunları hakkında tüm merak edilenler
Boş durmak yok! Çocuklar için evde yapılabilecek eğitici etkinlikler

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde çocukların ellerinde bile telefon ya da tablet gibi teknolojik cihazları görmek mümkün. Hatta durum o OKU

Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

Her evin belli bir düzeni bulunuyor. Bu düzen oda sayısına uygun bir şekilde oluşturuluyor. Genelde çocuklu evlerde çocuk odası bulunması OKU

Çocuklar için evde slime nasıl yapılır?

Çocukların zevkle oynadığı ve son zamanlarda çok popüler olan slime ev ortamında kolayca yapılabilir. Çocuklar ile birlikte slime yapmak eğlenceli OKU