Vergi levhası nedir? Maliye tarafından belirlenen, vergi alacağının kanunlardaki oranlar ve matrah üzerinden hesaplanarak belirlenen temel kazanç tutarlarını ve bunlara göre vergi miktarlarını gösteren resmi bir belgedir.

6111 sayılı kanunun 82. maddesine göre vergi levhasını iş sahipleri şubelerine, satış mağazalarına rahat bir şekilde okunup görünebilecek bir şekilde asmak zorundadır. Daha sonra bu madde değişikliğe uğradı ve asma zorunluluğu kaldırıldı.

İzleyin: VERGİ LEVHASI OLUŞTURMA, VERGİ LEVHASI YENİ YILDA NASIL GÜNCELLENİR?

https://intvrg.gib.gov.tr adresine girerek “Vergi Levhası Oluşturma” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Kimler Vergi Levhası Almalıdır?

  • Gelir Vergisi Mükellefleri; Ticari olarak kazanç sağlayanlar, zirai kazanç sahipleri, serbest meslek icra edenler kolektif ve adi komandit şeklindeki şirket işletmelerindeki her bir ortak.
  • Kurumlar Vergisi Mükellefleri; Anonim olarak kurulan şirketler, eshamlı komandit şirketler ve limitet şirketler.

Vergi Levhası Nasıl Alınır? Vergi Levhası Almanın Üç Yolu

  • İnternet üzerinden internet vergi dairesinden alınır. İzlenecek Yol; GİB’ in web sitesine giriş yapın, internet vergi dairesini seçin size ait kullanıcı kodu ve şifrenizi yazarak giriş yapın, sorgulama butonundan vergi levhası seçeneğine tıklayın ve vergi levhasını oluşturun.
  • Yeminli müşavir tarafından alınır.
  • Bağlı bulunduğunuz ildeki, ilçedeki esnaf sanatkarlar odasından alınır.

Video: Vergi Levhası Sorgulama

Vergi Levhası Ne Kadar Sürede Onaylanır?

2011 yılından önce vergi levhasında imza ve ıslak mührün bulunması zorunluydu. Hızla gelişen internet teknolojisi sayesinde bu tarihten sonra internet vergi dairesinden alınan çıktılar yeterli olmaya başladı.

MİDYO  Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri

Eğer şirketiniz yeni kurulmuş ise 1 ay içerisinde vergi dairesi tarafından vergi levhası onaylanır. Onaylanan vergi levhasını internet vergi dairesinden çıktı olarak alabilirsiniz.

Vergi Levhasında Hangi Bilgiler Bulunmalıdır?

Mükellefin; adı ve soyadı, iş yeri adresi, ticaret unvanı, vergi türü, vergi kimlik numarası, bağlı bulunduğu vergi dairesi, işe başlama tarihi, ana faaliyet kodu ve faaliyet türü bulunmalıdır.

Şirket Bilgilerim Değişti, Vergi Levhasına Nasıl İşlerim?

Mükelleflerin; iş yeri adresi, ticaret unvanı, bağlı türünün değişmesi halinde yeni vergi levhaları internet vergi dairesinden kendileri düzenleyerek yazdırabilirler. Mükellefin daha öncede vergi levhası bulundurması zorunlu olan alanlarda değiştirdikleri vergi levhasını bulundurmaları zorunludur.

İlgili Makaleler
2.El araba alırken plaka değiştirme nasıl yapılır?

Günümüzde sıfır araba almak neredeyse hayal oluyor. Artan vergiler, gelen ek maliyetler ve döviz kurlarında olan artış araba üretici olmamamız OKU

Ev almak mı mantıklı yoksa kirada oturmak mı?

Çoğu insan kira ödeyerek yıllardır kirada oturmayı tercih eder. Ancak herkes kirada oturmayı pek mantıklı bulmasa da şartlar bunu gösterdiği OKU

Sahte doları nasıl anlayabilirsiniz?

Elimizdeki bir miktar doların sahte mi gerçek mi olduğunu anlamak bazen zor olabiliyor. Fakat paranın, mürekkebi, kullanılan kağıt, yazıları ve OKU

Eklemeli araç oyununa dikkat! Araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hepimiz merak ediyoruz çoğu zaman otomobil alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor diye. Herkesin aklında bir OKU

MİDYO  Hangi çocuklar özel eğitim almalı? Alınacak özel eğitim nasıl olmalı?