Robotik kodlamanın günümüzde bir hayli önemi olduğu bilinen bir gerçek elbette. Bunun yanında bir de çocuklar için robotik kodlama avantajlarından söz edilmeli. Robotik kodlamanın ne olduğu, nasıl öğrenileceği gibi konuları bu makale sayesinde öğrenebileceksiniz.

Çocuklar İçin Robotik Kodlama

Çocuklar İçin Robotik Kodlama

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik kodlama, makine ve kontrol sistemlerini, bilgisayar, elektronik ve uzay bilimlerini kapsayan yazılım işlemidir. Çocuklar için robotik kodlama öğrenilirken birçok aşamaya dikkat edilmelidir çünkü özveri olmadan robotik kodlama öğrenilmez. Bunun yanında mekanizmaları tasarlayabilmek ve elektronik işlemlerin yapılması konularında robotik kodlama önemli bir rol oynar. Makine, mekatronik, bilgisayar, yazılım, kontrol ve otomasyon, uzay ve havacılık, elektrik-elektronik alanlarında adından sıkça bahsedilen yazılım çeşididir.

Çocuklar Neden Robotik Kodlamayı Öğrenmeli?

Her yaşta bireyin rahatlıkla öğrenip kullanabileceği yazılım çeşidi olan robotik kodlama, hayatın birçok alanını kapsadığı için oldukça önemlidir.

Robotik kodlama eğitimi alan bireylerde şu nitelikler görülür:

  • Bireylere mücadeleyi öğretir.
  • Problem çözme ve bu yetenekleri analiz etme becerisini geliştirir.
  • Olaylara objektif bakarak analitik olmayı öğretir.
  • Ekiple çalışıldığında iş birliği içinde olmayı ve daha iyi hareket etmeyi sağlar.
  • Bireylerde sorumluluk bilincinin oluşmasında yarar sağlar.
  • Çeşitli program dilleri öğrenir ve bunu hayata uygular.

Bu yetenekler sayesinde çocuk erken yaşta olumlu özellikler edinerek gelecekte de birçok avantajın önünü açar.

Seyredin: Çocuklar İçin Kodlama – Robotik Kodlama Nasıl Öğrenilir? Stem Eğitimi Malzemeleri

Robotik Kodlama Eğitimi

Kodlama çeşitleri arasındaki robotik kodlamalar belki de en rahat öğrenilebilendir. Çocuklar en erken yaşta hem yurt dışında hem de ülkemizde STEM, STEAM ve STEM+A adı verilen eğitimleri ya da setleri alarak eğitim görebilir. Motor becerilerinin gelişimi, mekanik düzeneklerin nasıl çalıştığını öğrenmesi açısından uzman tarafından bu eğitimi tamamlayabilir.

MİDYO  Çocuğunuza yemek yedirirken teknoloji ile oyalamayın

Tamamladığında da robotik kodlama hakkında her şeyi öğrenmiş olacak, çalışan makinelerin nasıl işlediğine dair bilgi sahibi olacaktır. Üstelik robotik kodlama ile iş bulma imkanı son derece yüksektir. Görsel tasarım, makine mühendisliği, desen, dönüşümler, yön ve cebir alanlarında başarılı olunması sağlanır.

Robotik Kodlamanın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde robotik kodlamanın beyinle doğrudan ilgili olduğu bilinen bir gerçektir. Peki, sıralamak gerekirse çocuklara ne gibi faydaları vardır?

Şu şekilde anlatılabilir:

  • Zaman ve mekansal olarak 3 boyutlu, soyut düşünmenin öneminin kavranmasını sağlar.
  • Üretme, buluş yapma, yeni şeyler keşfetmeyi sağlar.
  • Ekip çalışmasıyla iş birliği kavramını öğrenir.
  • Matematiksel zekayı ve problemlere kendi bakış açısıyla çözüm yaratmayı geliştirir.

Bu faydaları göz önünde bulundurarak çocuklar için en erken yaşta robotik kodlama öğrenilebilir. Uzman yardımının alınması önemli bir etkendir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir ya da doğru öğrenme sağlanmayabilir. Çocukların olabildiğince bu kodlamayı keşfetmesi, deneme-yanılma yöntemleriyle problemleri çözmeye çalışması gelişimini doğrudan etkileyecektir.

Video: Robotik Kodlama Nedir? Kodlama Eğitimi Öğrenciye Neler Kazandırır?

Anne babaların eğitimde en iyisini seçmesi ve onun da isteğini alması önemlidir. İstek olmadan robotik kodlama öğrenen birçok birey sonunu getirmemekte ve dolayısıyla faydasını görememekte. Bunun önüne geçilmek için ise kursların bazılarında devam zorunluluğu aranıyor, böylece katılımın sürekliliği sağlanarak eğitim doğru şekilde veriliyor.

Çocuklar İçin Robotik Kodlama

Çocuklar İçin Robotik Kodlama

İnternetten Çocuklar İçin Robotik Kodlama Öğrenmenin Yolları

Çeşitli oyun ve yazılımlar gibi robotik kodlamaları da internetten öğrenmenin çeşitli yolları vardır. Bunlar videolar, kitaplar, yazılım eğitim setleri, online dersler olarak sayılabilir. Robotik kodlamalar da videolardan, kitaplardan ve setlerden öğrenilebilir. Özellikle fazla para vermek istemeyen bireyler tarafından tercih edilen bu yöntemde çocuklar aynı başarıyı sağlamakta.

MİDYO  En iyi 10 online bilişim teknolojileri kursu

Örneğin şu siteler ilginizi çekebilir: code.org, Scratch, Tynker, Kodable, Codespark, Lightbot. Bu sitelerde eğitimli kişilerden robotik kodlama öğrenmek ve bunu hayatta kullanmak mümkün hale geldi. Üstelik aralarında Bill Gates, Mark Zuckerberg ve Sergey Brin de yer alıyor. Her yaşa uygun olup çocukların robotik kodlamasını öğrenmesinde önemli yardımcılara sahip olan bu siteler oldukça yenilikçi görünüyor.

Birçok avantaja sahipler ve robotik kodlamanın çocuklar üzerindeki beyinsel aktivitelerinin gelişmesi olayını destekliyorlar. Bu sayede günümüzde de çocuklar robotik kodlamanın anlam ve öneminin farkında olabiliyor. Çocuklar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı birçok kurumda ücretsiz şekilde robotik kodlama eğitimi alabilirler. İstanbul, Adana, Ankara, Mersin gibi birçok şehirde de ücretli özel derslerle robotik kodlama eğitimi almak mümkün. Çocuklar için oldukça faydalı olan bu kursların bazılarında belirli yaş kriterleri aranıyor.

İlgili Makaleler
Çocukların dikkat eksikliğine faydalı olabilecek zeka oyunları

Çocuklarda dikkat eksikliği sıklıkla görülen bir problemdir. Çocuk yaşlarda genellikle odaklanmak ve ilgiyi belirli bir alana toplamak zordur. Bu gibi OKU

Çocuklar için İngilizce görsel eğitim

Günümüzde İngilizce öğrenmenin önemi yadsınamayacağı gibi çocuklar için İngilizce görsel eğitim konusunun önemi de yadsınamaz elbette. Birden fazla dil ile OKU

Çocuğunuza yemek yedirirken teknoloji ile oyalamayın

Beslenme, çocuklarınızın gelişimi için büyük bir öneme sahiptir. Ancak çocuklara yemek yeme alışkanlığı kazandırmak ise sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Çocuklarınıza OKU

MİDYO  Artık çocuklar için hediyeler de değişti. İşte çocuklarınıza alabileceğiniz teknolojik ürünler
Artık çocuklar için hediyeler de değişti. İşte çocuklarınıza alabileceğiniz teknolojik ürünler

Çocuklar için teknolojik aletler seçerken dikkatli olmak gerekir. Aynı zamanda seçilen teknolojik aletlerin çocuğa uygun ve işlevsel olması gerekir. Çocuğa OKU