Zencefil bitkisi yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirim işlemini daha kolaylaştırmaktadır. Bu işlemi ile mideyi rahatlatmaktadır. Yemekten önce tüketildiğinde de yine midenin boşalmasını kolaylaştırmaktadır. Vücuttaki gazı gidermede de rolü oldukça büyüktür. Ufak bir parça zencefil çiğnendiğinde de vücuttaki tüm gazı alabilmek gibi bir işleve sahiptir. Zencefilin faydaları bunlar ile bitmemektedir. Kemik ve eklem ağrılarının dindirilmesi konusunda da oldukça etkili bir işlevi bulunmaktadır. Faranjit ya da bronşit hastaları için oldukça faydalıdır ve öksürük engellemek konusundaki etkisi halk arasında oldukça yaygındır. Solunum yolları hastalıklarında genelde bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır. Yine halk arasında bilinen ve doğruluğu kanıtlanmış olan bir diğer etkisi de yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Zayıflamak isteyen bireyler sık sık kullanım sağlamaktadır.

Zencefil nedir?

Zencefil bitkisi zencefilgiller bitkileri ailesinden bir bitkidir. Bu bitki ülkemizde yetişmemektedir. Söz konusu bitki daha çok hindistan topraklarında yetişmektedir. Bu bitki çoğu zaman kurutularak ve öğütülerek kullanılmaktadır. Kullanıcıların isteği üzerine toz olarak da üretilmektedir. Çoğu zaman anneler sağlıklı beslenme için çocuklara kullandırmaktadır. Zencefilin içeriğinde B, C vitaminleri ve demir, kalsiyum, magnezyum fosfor gibi mineraller bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller insan vücudu açısından oldukça önemli vitamin ve minerallerdir. Özellikle kış aylarında üst solunum yolları hastalıklarının artması ile zencefil kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Bilim dilince”zingiber officinale”olarak bilinmektedir. Sinir hücreleri üzerinde etkisinin büyük olmasından dolayı zencefil çayı olarak da tüketilebilmektedir.

MİDYO  Çocuk partileri için sağlıklı tarifler

İzleyin: Zencefilin Faydaları Nelerdir? | Prof. İbrahim Saraçoğlu

Mucizevi Bitki; Zencefil

  • Zencefilin en büyük etkisi vücuttaki yağı önlemesidir. Vücuttaki yağı dengelemekte ve karaciğer yağlanmasını engellemektedir.
  • Zencefilin bir diğer mucizevi etkisi de hafızayı koruyor olmasıdır. Bunama ya da alzheimer gibi hastalıklarda sık sık zencefil kullanımı önerilmektedir.
  • Kadınların regl günlerini daha rahat geçirmesini sağlayan zencefil yemekler için baharat olarak da kullanılmaktadır.
  • Halk arasında çok sık bir şekilde kullanılan zencefil bal karışımı sağlık açısından oldukça faydalıdır. Vücudun dinamikliğini sağlar ve bireylerin vücut direncini arttırmaktadır.
  • Zencefil ve bal karışımı kaynatılıp süzülerek ve içerisinde limon sıkılarak içilir ve bu kullanım ile özellikle üst solunum yollarına iyi gelmektedir.

 

İlgili Makaleler
Şaşırtan 10 mutfak tüyosu… Bunları öğrenmeden mutfağa girmeyin

Pek çok insan, mutfakta vakit geçirmeyi sever. Yemek yapma konusunda becerikli olan bu insanlar, yemek yaparken ya tarif kitaplarına bakarlar OKU

10 Dakikada hazır ve kolay börek tarifi

Hızlı Börek Tarifi için Gerekli Malzemeler; 6 adet yufka Maydanoz Peynir Sosu için; 1 yumurta 1 su bardağı yoğurt 1 OKU

Vejetaryen musakka tarifi. Böylesini mutlaka denemelisiniz

Çok sevdiğimiz musakkanın farklı ve lezzetli bir yorumu olan vejetaryen musakkayı denemelisiniz!  Vejetaryen Musakka Malzemeler: 2 orta boy patlıcan, 1 OKU

Daha fazla sebze yemenin 6 yaratıcı yolu

Sebzeler, sağlığınızı artıran ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan besinler ve antioksidanlar açısından zenginler bu sebeple yemeklerinize daha fazla sebze eklemek OKU

MİDYO  Korona virüsün gerçek kaynağı şok etkisi yarattı