Lavanta bitkisinden elde edilen lavanta yağı hoş kokulu ve faydalı bir unsurdur. Vücut sağlığı ve cilt sağlığına çok fazla faydası vardır. Peki lavanta yağı faydaları nelerdir? Birlikte göz atalım.

Faydaları şunlardır:

 • Solunum problemlerini hafifletir ve rahat nefes almayı kolaylaştırır.
 • Vücudun güzel kokmasını sağlar. Ter gibi kötü oluşumlara izin vermez.
 • Cildin pamuksu bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • Saç içerisinde yer alan lezyon ve yaraları kısa zaman içinde iyileştirir.
 • Gerginlik ve stres durumlarında kişinin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Sağlıklı bir kan dolaşımı gerçekleşmesine yardımcı olur.
 • Masaj işlemlerinde ağrıyı gidermek amacıyla çok sık kullanılır.
 • Cilt temizleme ve gözenek daraltma konusunda oldukça başarılıdır.
 • El ve ayak tırnaklarının bakımına yardımcı olur ve oluşan enfeksiyonu kısa zamanda yok eder.
 • Kıyafetlerin daha hoş kokmasını sağlar.
 • Kafa derisini dezenfekte eder.
 • Yağlı ciltlerde meydana gelen sivilce veya sivilce izlerini giderme konusunda oldukça başarılıdır.
 • Siyah nokta oluşumuna izin vermez.
 • Saç kırılmasına karşı güçlü ve dirençli bir içeriğe sahiptir.

Bu gibi çok sayıda avantajı yani faydası vardır. Lavanta yağları genellikle cilt üzerinde veya saçlı deride kullanıma uygundur. Lavanta hoş kokulu bir çiçek olduğu için yağı da en az onun kadar güzel kokar. Kullanan kişide iştah açar ve sağlıklı bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.  Farklı formlarda da bulunabilir. Lavanta çayının da insan sağlığı üzerinde etkileri ve faydaları çok fazladır.

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağı Nasıl Elde Edilir?

Lavanta yağı elde etmek için lavanta çiçeği kullanılır. Lavanta çiçeği hem görünüm hem de koku bakımından etkileyici bir çiçek türüdür. Bu çiçeklerin çiçek kısmından damıtma yöntemi ile yağ elde edilir. Genellikle buharla damıtma yöntemi yağ elde etmek için daha sık tercih edilir. Bu yöntem ile alınan çiçek özleri bebek ürünleri, sabunlar, şampuanlar veya saç bakım ürünleri içerisinde kullanılır. Böylelikle inflamatuar görevi de üstlenmiş olur.

MİDYO  Tedavi yöntemi olmayan genetik hastalıklar

Lavanta Yağının Sindirim  Sistemine Olan Faydası

Lavanta yağları hem boşaltım hem de sindirim sistemine iyi gelen ve bu sistemleri rahatlatan yağlardır. Özellikle bağırsak hareketleri üzerindeki etkileri saymakla bitmez. Bağırsak hareketlerinin yavaş olması kilo sorununa yol açar. Lavanta yağları bağırsak hareketlerinin artırılması konusunda oldukça başarılı bir rol oynar. Hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır. Tüketilen besinlerin kolay şekilde sindirilmesine ve diğer organlara aktarılmasına yardımcı olur. Safra veya mide salgılarını uyararak bulantı, kusma gibi sorunların yaşanmaması için çaba sarf eder.

İzleyin: LAVANTA YAĞI Nasıl Kullanılır? Nelere İyi Gelir?

Lavanta Yağının Ruh Haline Olan Etkisi Nedir?

Güzel kokular her daim ruhu dinlendirir. Psikolojik olarak görülen, kişiyi rahatsız eden stres ve kaygı bozuklukları ile baş etmek zordur. Lavanta yağlarının stres azaltıcı etkisi kanıtlanmıştır. Kişinin sakinleşmesine ve sinirinin yatışmasına yardımcı olur. Yani  ruh halini iyileştirir ve daha pozitif olma konusunda sizlere yardımcı olur.

Düzenli Bir Uyku İçin Lavanta Yağlarının Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağı düzenli bir uykuya olanak sağlar. Özellikle uykuya dalma konusunda kişiye yardımcı olur. Uykusuzluk sorununu azaltır ve daha verimli bir uyku kalitesi sağlar. Sakinleştirici etkisi sayesinde uyku kavramı daha anlamlı bir hale gelir. Uyku süresinin uzamasına neden olur.

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağının Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Bu yağlar cilt için önemli yağlardır. Yağlı ciltlerde akne, siyah nokta, kırmızı lezyonlar daha fazla görülür. Bu unsurların ortadan kalkmasına lavanta yağları yardımcı olur. Günümüzde lavanta yağı ile yapılan çok sayıda cilt masajı ve cilt bakımı vardır. Uzun süreli ve düzenli olarak yapılan bakımlar cildin daha genç ve kusursuz görünmesine yardımcı oluyor. Özellikle de kırışıklık sorununa karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Kaz ayağı ve göz çevresinde meydana gelen kırışıklıkları kısa zaman içinde yok eder. Kızarık cilt sorununu ortadan  kaldırır ve cildin daha eşit tonlara sahip olmasına yardımcı olur.  Yaralar veya çatlaklar konusunda da başarılıdır. Hızlı bir yara iyileşmesi sağlar. Çatlakları büyük ölçüde azaltır.

MİDYO  Tripofobi nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Lavanta Yağının Solunum Yollarına Faydası

Lavanta yağının boyun bölgesine uygulanması boğazda meydana gelen ağrı hissini yok eder. Bademciklerin rahatlamasını sağlayarak bademcik şişmesi sorununun önüne geçer. Tıkalı sinüsleri açar ve solunumu daha rahat hale getirir. Astım hastalığı olan kişilerin rahat nefes almasına yardımcı olur. Soğuk algınlığından kaynaklanan öksürük, hapşırma, tıkanma gibi solunum problemlerine iyi gelir. Kısa zaman içinde bu olumsuz belirtileri ortadan kaldırır. Bu yağlar bazı durumlarda buhar inhalasyon işlemleri ile de solunabilir. Bu sayede solunum güçlüğü daha kısa bir zaman diliminde engellenmiş olur. Alerji gibi durumlarda kullanımı önerilmez.

İlgili Makaleler
Badem yağı neredeyse tek başına yetiyor! Yaşlanmayı engelliyor, cildi yumuşatıyor… Faydaları saymakla bitmiyor

Badem yağı en faydalı aromaterapi yağlarından biridir. Prunus dulcis isimli bir ağacın yenilebilir tohumlarından elde edilir. Yüksek ısıl işlem sonucunda OKU

Balı güzellik rutininize dahil edin! Sonuçları sizi ve etrafınızdakileri şaşırtacak

Güzellik amacı ile çok sayıda ürün kullanılmaktadır. Doğal içerikli ve cilde iyi gelen bir ürün kullanmak isteyenler için bal önemli OKU

İncirin faydaları nelerdir? Kuru mu yaş incir mi daha yararlı?

Cennet meyvesi olarak da bilinen incir, ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. İncirin içeriğinde bulunan maddeleri öğrenen birçok kişi, OKU

Tsh nedir? Tiroit hormonları neden önemlidir?

Tsh vücut için elzem olan bir hormondur. Açılımı tiroit stimülan hormon olarak geçer. Beynin alt tarafında bulunan hipofiz bezinden salınır. OKU

MİDYO  Evde çim adam nasıl yapılır? Malzemeleri nereden temin edilebilir?