Günümüzde tüm dünyada yaygın olan abur cubur diye adlandırılan yiyecekleri hepimiz tüketiyoruz elbette. Her ne kadar zararları var olsa da, faydalı olan yönleri de vardır mutlaka. Önemli olan dozunu ayarlayabilmekte. Nitekim her şeyin fazlası zarar derler öyle değil mi? Jelibon da bu yiyeceklerden birisidir. Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de yüksek miktarda tükettiği bir şekerleme türüdür. Peki, “Nasıl yapılır bu jelibon?” dediğinizi duyar gibiyim. Biraz da jelibonun nasıl yapıldığından bahsedelim o zaman.

Jelibonun Hammaddesi

Jelibon denen şekerlemenin asıl hammaddesi hayvansal kaynaklıdır. Hayvanların kemiklerinde bulunan “jelatin” diye adlandırılan maddeden üretilmektedir. Bu üretilen kemiklerin büyük bir kısmı sığır kemiklerinden oluşmaktadır.

Jelibon Nasıl Üretilir?

Hayvansal kaynaklı olan bu sığır kemikleri büyük yapıdaki kazanlarda belirli ısı ve sıcaklıkta kaynatılır. Bu kaynama işleminin asıl amacı sığır kemiklerinde bulunan “jelatin” denen maddeyi açığa çıkarmaktır. Kaynama işleminin sonucunda jelatin elde edilmiş olur.

Jelatin, kaynadıktan sonra uzayabilen bir kıvamda olan ve jel benzeri bir maddedir. Jelibonun oluşmasındaki başrol bu jelatindir aslında. Fakat tek başına yeterli değildir tabi iki. Yardımcı oyuncuları da bulunmaktadır. Birçok şekerleme türünde olduğu gibi, bu şekerlemede de farklı maddeler kullanılmaktadır. Nedir bu yardımcı maddeler? Birlikte inceleyelim isterseniz.

Jelatine Katılan Yardımcı Maddeler

Jelibon, bir şekerleme türü olmasından dolayı şeker mutlaka katılır. Birden fazla jelibon türü ve rengi olduğundan dolayı, bunların oluşması için çeşitli meyve aromaları ve renklendirici maddeler de kullanılır. Şekerlemeye istenilen rengi, kokuyu, dokuyu ve tadı veren bu aroma ve renklendiricilerdir.

MİDYO  Daha fazla sebze yemenin 6 yaratıcı yolu

İZLEYİN: EVDE JELİBON TARİFİ

Jelibon Oluşumunda Son Aşamalar

Bütün maddeler bir araya gelerek istenilen şekerlemeyi ortaya çıkarır. Jelibon, farklı koku, tat ve aromaya sahip olduğu gibi farklı türlerde şekillere de sahiptir. Bu şekiller kalıplar yardımıyla ortaya çıkar. Şekerlemeye şekil vermek istenilen biçimde önce kalıplar oluşturulur. Daha sonra yapılan bu şekerleme istenilen biçimde önce kalıplar oluşturulur.

Daha sonra yapılan bu şekerleme istenilen kalıplara dökülür ve son şeklini almış bulunur. Artık üretimden tamamen çıkmış olan jelibonlar soğutulma işlemine tabi tutulduktan sonra paketleme bölümüne gönderilir. Paketleme işlemi bittikten sonra tüketicinin beğenisine sunulur.

İlgili Makaleler
Şekerlemelerdeki tehlike yıllar sonra ortaya çıktı. Jelibon değil, araba cilası yiyoruz

Çocuk, genç ve yaşlı fark etmiyor. Bir çok insan tarafından tüketilen meyve aromalı şekerlemelerin yani jelibonlar ile ilgili bilinmeyen bir OKU

Menemeni de çaldılar, fakirden alıp zengine verdiler. Pahalılık menemeni vurdu, mükemmel bir menemenin sırrı da ortaya çıktı!

İğneden ipliğe bütün ürünlerine gelen zamlar sonrası, bu fiyat artışlarından menemen de nasibini aldı. Domates, biber, yağ, yumurta fiyatları inanılmaz OKU

Nusret’ten kebap şov. Bir bilek hareketi nelere kadir

Bir bilek hareketi ile dünyalara açılan Nusret, hayatını değiştiren dönüm noktalarını açıkladı.  Sosyal medyaya damga vuran ünlü şef Nusret, kariyer OKU

MİDYO  Buzlukta sebze saklamanın püf noktaları nelerdir?
Yılbaşı sofraları için kokteyl tarifleri

2021 ne yıldı ama! Bu yıl hepimiz için oldukça fırtınalı geçti ve çoğumuz bir an önce 2022’e geçmek istiyoruz. Geçmiş OKU