Özellikle çocukların çok beğendiği, muhakkak sahip olmak istediği ve severek yaptığı çim adam evde nasıl yapılır? Az bir malzeme ile çok kolay yapılabilen çim adam ile ortaya çok şirin bir görüntü çıkmaktadır.

Çim Adam Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Çim adam yapımı için farklı alternatifleri kullanarak salon, balkon, mutfak, çocuk odası ve banyo olmak üzere istediğiniz odada kullanabilmeniz mümkündür. Çocukların en sevdiği etkinliklerden biri olan çim adam nasılı yapılır?

Çim adam için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Talaş,
  • Çim tohumu,
  • Naylon çorap,

gibi ana malzemeleri bulunmaktadır. Bunun dışında yer alan malzemeler ise süsleme için kullanılabilecek düğme, saç tokası, kurdele, keçe, boncuk ve renkli kalemler olmaktadır.

İzleyin: Doğala Dönüş – Evde Çim Adam Nasıl Yapılır?

Çim Adam Malzemeleri Nereden Temin Edilir?

Çim adam yapımı için ayrı ayrı malzeme almanın tercih edilmeyeceği durumlarda bu malzemelerin toplu olarak temin edileceği çim adam seti satın alınabilir. Çim adam nasılı yapılır? Çim adam malzemeleri ayrı ayrı ya da set olarak satın alınmak istendiği takdirde hobi ürünleri satış mağazalarında temin etmek mümkündür. Bunun dışında ise oyuncak ve el yapımı ürünlerin yer aldığı dükkanlar ile hediyelik eşya satışının olduğu dükkanlardan da temin etmek mümkündür.

Çim Adam Yapım Aşamaları Nelerdir?

Yapımı oldukça basit olan çim adam “ne kadar da” kolaymış diyeceğiniz bir etkinlik olacaktır.

MİDYO  Stor perde nasıl çıkarılır ve nasıl yıkanır?

Çim adam nasılı yapılır? Yapım aşamaları şu şekildedir:

  • Ana malzemeler olan ve çim adam için olmazsa olmaz olan talaş, çim ve naylon çorap hazırlanır. Buradaki naylon çoraptan kasıt herhangi bir çorap değildir. Kadınların kullandığı naylon ve ince yapılı olan çoraplardır.
  • Naylon çorabın burun kısmına 1 yemek kaşığı kadar çim tohumu konulur ve üstüne talaş eklenir. Burada eklenen talaş çim adamın büyüklüğünü belirleyecektir. Bu büyüklük yapan kişinin tercihine kalmıştır.
  • Talaşın doldurulmasının ardından çoraba düğüm atılır ve içinde malzeme sabitlenir.
  • Son olarak işin en zevkli kısmı süsleme aşamasına geçilir. Kulaklar ve burun için bir tutam alınır ve ip yardımıyla tutturulur. Kulak ve burun oluşturulduktan sonra keçe, boncuk, kurdele, küpe, saç aksesuarı gibi malzemeler ile süsleme işi yapılır.

Tüm işlerin bitmesinin ardından bir kap içerisine alınan çim adam için artık bakım zamanı başlamış olacaktır.

Video: Çim adam nasıl yapılır?

Çim Adam Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yapımı hem kolay hem de çok zevkli olan çim adam bakımı da aynı şekilde çok kolaydır. Hazırlanıp süslenen çim adam için bakım sulama ile yapılan bakımdır. İstenilen boyutlarda hazırlanan çim adam için öncelikle çimlerin bitmesini sağlamak gerekiyor. İki kez sulamak yeterli olacaktır.

Burada önemli olan suyun miktarıdır. Ne çok ne de az miktarda su kullanılmalıdır. Çorap içine yerleştirilen talaşın ıslanması yeterlidir. Bu işlemi sabah akşam tekrarlayarak çimlerin uzaması sağlanmış olacaktır. Çimlerin uzaması farklı büyüklüklerde orantısız şekilde olacaktır. Bunun içinde çim adım ara ara tıraş edilerek aynı ölçüde çim saç sağlamak mümkündür.

MİDYO  Boş durmak yok! Çocuklar için evde yapılabilecek eğitici etkinlikler

Çim Adam Modelleri Nelerdir?

Evlere hem renk getirmek amacıyla hem de hediye olarak kullanılabilen çim adam yapımını standartları dışına çıkılabilir. Bunun için farklı ebat ve renklerde, odanın uyumuna göre değişik şekillerde bir aksesuar yaratmak mümkündür. Bunun için tırtıl modelinden yararlanılabilir. Çim adama farklı bir soluk getirecek tırtıl modeli çok sevilen bir modeldir. Bunun için malzemelerde herhangi bir değişiklik yoktur.

Dik tutarak burun ucuna yerleştirilen tohumları, bu sefer çorap yan tutarak yapılır. Tırtıl görünümü için koyu renk çorap kullanımı daha güzel olacaktır. Çim adam nasılı yapılır? Tırtıl görünümü için ise yan yatırılan çoraba 1 yemek kaşığı çim tohumunu tırtılın boyutu kadar çorabın için yerleştirmek ve sonrasında ip ile bağlamak. Belli aralıklarla yapıp her seferinde ip ile bağladıktan boğumlu görüntü oluşturularak tırtıl şekli verilir. Süsleme işi yapıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır.

Bunun dışında ise yumurtadan yararlanarak çim adam yapmak mümkündür. Yumurtanın öncelikle içi boşaltılır ve istenilen renkte boyanır. Yumurtanın üst kısmında delik açılır çimlerin çıkması için. İnce çorabı kırılmayacak şekilde yavaşça yumurtanın içine yerleştirilmesinin ardından önce talaş sonrasında çim tohumu konulur. Burada sıralama değişmiş oluyor. Bir buçuk yemek kaşığı talaşın üstüne yarım kaşık kadar çim tohumu konur ve işlem tamamlanır. Hazırlanan bu çim yumurtalar için altık olarak kullanılmayan yumurta altlığı tercih edilebilir.

İlgili Makaleler
Zencefilin yararları saymakla bitmiyor! Mideyi rahatlatır, vücuttaki yağı önler ve daha neler neler
MİDYO  Yazlık kıyafetleri saklama vakti geldi. Peki yazlık giysilerimizi saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

Zencefil bitkisi yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirim işlemini daha kolaylaştırmaktadır. Bu işlemi ile mideyi rahatlatmaktadır. Yemekten önce tüketildiğinde de yine midenin OKU

Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe dönüştürebilirsiniz

Günümüzde insanlar hayatın telaşından ve stresinden kurtulmanın yolu olarak hobilerine sarılıyor. Herkesin ilgi alanları ve uğraşları farklı olduğundan hobileri de OKU

Güzel zaman geçireceğiniz, aynı zamanda da evinizi güzelleştireceğiniz 6 hobi

İçinde bulunduğumuz bu sosyal çağda ilgileneceğimiz pek çok hobi ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Özellikle son dönemde yaşadığımız pandemiden dolayı evlere OKU

En iyi bilim kurgu kitapları… Bir solukta okuyacaksınız!

Bilim kurgu temalı romanlar, filmler ve diziler çoğu kişinin ilgisini çekmeyi daima başarmıştır. Bilim kurgu kitaplarında ilginç konular, geleceğe dair OKU