İğneden ipliğe bütün ürünlerine gelen zamlar sonrası, bu fiyat artışlarından menemen de nasibini aldı. Domates, biber, yağ, yumurta fiyatları inanılmaz zamlar gördü; fakirin yemeği menemen zenginin oldu. İyi bir menemen yapmak için ise uzmanlar kimsenin bilmediği sırrı açıkladı..

Menemen de artık ‘zengin yemeği. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, maliyeti 4 kişi için 2017’de 8,5 TL iken, bugün 40 lirayı bulan menemen için “Zengin yemeği oldu” dedi. Dar gelirli, öğrenci ve esnaf sofralarının vazgeçilmez yemeği menemen de lüks oldu.  Menemen maliyeti 4 kişi için 2017’de 8,5 TL iken, bugün 40 lirayı buldu.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Bir zamanlar fakir yemeğiydi, şimdi zengin yemeği oldu” dedi.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre Aygun, “2017’de domatesin kilosu 5 TL, sivri biberin kilosu 5 TL, kuru soğanın kilosu 1 TL, yumurtanın tanesi 27 kuruş ve 5 litrelik Ayçiçek yağı da 24 TL’ydi. Menemenin maliyeti 8,5 liraydı. Şubat 2022’de ise domates ve sivri biberin kilosu 20 TL’ye, kuru soğan 2 TL’ye, yumurta 2.5 TL’ye ve Ayçiçek yağının beş litresi 140 TL’ye çıktı. Bugün 4 kişi için Menemen maliyeti 40 lira” açıklamasında bulundu.

MİDYO  Yüksek tansiyonu düşüren içecekler ve hipertansiyon düşürücü öneriler

5 YILDA 5 KAT ARTTI

Aygun 4 kişi için 1 kilo domates, yaklaşık yarım kilo biber, 1 soğan, 4 yumurta ve 3-5 yemek kaşığı Ayçiçek yağıyla yapılan Menemen maliyetini yıllara göre şöyle açıkladı:

“2017 yılının kasım ayında salkım domatesin kilosu 5 TL, sivri biberin kilosu 5 TL, kuru soğanın kilosu 1 TL, yumurtanın tanesi 27 kuruş ve 5 litrelik Ayçiçek yağının fiyatı 24 TL’ydi. Menemenin maliyeti ise 8.5 TL oluyordu.

Kasım 2020’de salkım domatesin kilosu 12.5 TL’ye, biberin kilosu 8.5 TL’ye, yumurtanın tanesi 0.8 TL’ye, soğanın kilosu 2.3 TL’ye ve 5 litrelik yağın kilosu 70 TL’ye yükseldi. Menemenin maliyeti 20.8 TL’ye çıktı.

Kasım 2021’de salkım domatesin kilosu 16 TL, sivri biberin kilosu 13 TL, kuru soğanın kilosu 2 lira 25 kuruş, yumurtanın tanesi 1 lira ve Ayçiçek yağının 5 litresi 90-95 liraya yükseldi. Menemenin maliyeti 28 TL’ye çıktı.

Şubat 2022’de ise salkım domatesin kilosu 20 TL’ye, sivri biberin kilosu 20 TL’ye, kuru soğanın kilosu 1.5-2 TL’ye, yumurtanın tanesi 2-2.5 TL’ye ve Ayçiçek yağının beş litresi 140 TL’ye çıktı. Menemenin maliyeti ise 40 TL oldu.”

MENEMEN YAPMAK İÇİN NELER GEREKLİ?

 • 1 büyük domates
 • 2 sivri biber
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yumurta
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kırmızı pul biber

MENEMEN NAZIL HAZIRLANIR?

 • Öncelikle domateslerin kabuklarını soyun ve tavla zarı büyüklüğünde doğrayın.
 • Biberlerin çekirdeklerini temizleyip yıkayın ve ince ince doğrayın. Zeytinyağını tavada ısıtın.
 • Tavanın içerisine ilk olarak biberleri ekleyip kavurun ve ardından doğranmış domatesleri ilave edin. Tuz, karabiber ve pul biberle tatlandırın.
 • Tavanın kapağını kapatıp sebzeleri iyice pişirin. Domatesler suyunu çektiğinde yumurtaları sarıları bozulmayacak şekilde tavaya kırın. İsterseniz yumurta ve domatesleri karıştırabilirsiniz. Son olarak tavanın kapağını tekrar kapatıp pişirin.
 • Menemeni mısır ekmeği ile birlikte tüketebilir veya patatesli gözleme ile birlikte servis edebilirsiniz.
MİDYO  ATM'lerdeki bu paraların sırrı çözüldü. Herkesin başına gelmiştir

MENEMİNİN PÜF NOKTASI TEREYAĞI?

 • Menemen yapımında taze sebzeler kullanmak oldukça önemlidir. Özellikle kullanacağınız domatesin olgun ve sulu olmasına özen gösterin.
 • Yumurtaların domatesler harmanlanması için, pişirme esnasında kaşık ile iyice karıştırın.
 • Tarif listesine ek olarak farklı baharatlar ekleyebilir, maydanoz ve dereotu serpiştirebilirsiniz.
 • Menemen yaparken margarin kullanmamaya dikkat edin. Zeytinyağı yerine tereyağı ile pişirebilirsiniz.
 • Kışlık menemen konservesi için, konserve domates tarifini notlarınız arasına ekleyebilirsiniz.
 • Temel öğünlerde sıklıkla yer verilen menemenin küçük porsiyonu yaklaşık 105 kaloridir, orta porsiyonu ise 177 kalori değerindedir.
 • Kilo kontrolünü dengede tutmak isteyenler de menemen tarifini diyet listelerine ekleyebilir.
İlgili Makaleler
FLAŞ Şubat ayı enflasyon oranını açıkladı. Ekonomist Alaattin Aktaş 2022 Şubat enflasyon oranını açıkladı ve uyarıda bulundu

Şubat ayı enflasyon oranını açıkladı... Şubat 2022 ayı enflasyonu mart ayının başında açıklanacak. Piyasalar gelecek bu karara kilitlenmişken, Dünya gazetesinin OKU

Nusret’ten kebap şov. Bir bilek hareketi nelere kadir

Bir bilek hareketi ile dünyalara açılan Nusret, hayatını değiştiren dönüm noktalarını açıkladı.  Sosyal medyaya damga vuran ünlü şef Nusret, kariyer OKU

Yılbaşı sofraları için kokteyl tarifleri

2021 ne yıldı ama! Bu yıl hepimiz için oldukça fırtınalı geçti ve çoğumuz bir an önce 2022’e geçmek istiyoruz. Geçmiş OKU

Nusret’ten Dubai’de altın biftek şov

Tüm dünyanın 'Salt Bae' adıyla tanıdığı Nusret Gökçe'nin Dubai'de açtığı pahalı restoranda yemek yiyenlere yaptığı şov göz dolduruyor. Altın kaplamalı OKU

MİDYO  Sabahlarınızı şenlendirecek enfes kahvaltı tarifleri